لازم است سازمان جهاد کشاورزی به صورت محکم پای کار باشد

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان:

لازم است سازمان جهاد کشاورزی به صورت محکم پای کار باشد

21 خرداد 1396 13:42

به گزارش روزان، شدت آتش سوزی منابع طبیعی استان خوزستان در اندک زمان پس از پایان فصل برداشت غلات تاکنون آن‌قدر گسترده بود که همزمان چندین نقطه از این استان پهناور در آتش انسان‌ساخت! می‌سوخت و جنگل‌هایی را که سال‌ها طبیعت با سخاوت و به آهستگی در اختیار زاگرس‌نشینان قرار داده بود؛ در کمتر از چند ساعت،تلی از خاکستر شد. 
به گزارش تابانیور،از آنجایی که اقلیم خوزستان در شرایط حاضر به شدت دارای آلودگی‌های صنعتی شرکت‌های واب سته به نفت و است و از سویی معضل ریزگردها در سال‌های اخیر نفس مردم را به شماره انداخته؛ وجود مراتع، جنگل‌های بلوط، منابع طبیعی سبز و پارک‌های ملی جنگلی از اوجب واجبات زندگی ساکنان دیار کارون است. در سفر رئیس‌جمهور محترم به خوزستان نیز شاهد کلید خوردن پروژه‌های بیابان‌زدایی گسترده‌ای در مناطق مستعد خیزش ریزگردها به واسطه غرس نهال بودیم؛ اما اینکه به یکباره مراتع و پارک‌های ملی جنگلی در آتش سهل‌انگاری کشاورزان و بی‌توجهی‌/‌کم‌توجهی مسئولان مبدل به دودی در آسمان شود، دیگر جای درنگ در فریاد وا مصیبتا باقی نمی‌گذارد. 
بر اساس آماری که هفته گذشته ارائه شد، معاون ابتکار گفت: حدودا 70 درصد از آتش‌سوزی‌های کل کشور در جنگل‌ها و منابع طبیعی خوزستان اتفاق افتاده است! با این ارقام عمق فاجعه‌ای که نگران آن بودیم در خصوص کم‌کاری مسئولان سه قبضه تایید شد. 
در زمینه آتش‌سوزی‌های جنگل‌ها و مراتع استان خوزستان کیامرث حاجی‌زاده،مدیر کل مدیریت بحران استان خوزستان گفت:دو یا سه هفته پیش جلسه ستاد بحران برگزار کردیم که در آن جلسه نمایندگان جهاد کشاورزی حضور داشتند و ممنوعیت آتش زدن کاه وکلش‌ها و مزارع، در آن جلسه گوشزد شد و ما گفتیم که جهاد کشاورزی باید جلوی این قبیل حوادث را بگیرد. 
حاجی‌زاده ادامه داد: مدیریت بحران در زمینه جلوگیری از آتش‌سوزی‌های مراتع و جنگل‌ها، نقش هماهنگ‌کننده دارد. ما قبل از برگزاری جلسه هماهنگی دستگاه‌ها، هم بحث پیش‌بینی و پیشگیری‌ها را مصوب کردیم و هم نامه نگاری‌های لازم انجام شد و به دستگاه‌های مسئول اعلام کردیم. به جهاد کشاورزی به عنوان متولی و نیز به فرمانداری به عنوان ناظر بر این موضوعات، موارد لازم ابلاغ شد، همچنین در زمان آتش‌سوزی‌ها مدیریت بحران در صحنه بوده و عملیات‌های لازم انجام شده است. 
حاجی‌زاده در خصوص جلوگیری از حوادث مشابه و برنامه‌ریزی برای آینده گفت: در ستاد بحران مواردی را مصوب کردیم و در حضور مشاور رئیس سازمان جنگل و مراتع کشور و رئیس حفاظت منابع طبیعی کشور در آن جلسه مصوب شد که پایگاه اطفای حریق و آتش‌‌نشانی که استان از آن بی بهره است به زودی شکل بگیرد. مسئولان ذی‌ربط قول دادند که به زودی جانمایی پایگاه انجام شده و هر چه سریع‌تر پایگاه راه‌اندازی شود. 
مدیر کل مدیریت بحران خوزستان در ادامه افزود: در بحث پیش‌بینی و پیشگیری باید سازمان‌ها وظایفشان را انجام دهند و لازم است سازمان جهاد کشاورزی به صورت محکم پای کار باشد و مسئولان این سازمان در شهرها و بخش‌های استان بیشتر تلاش کنند. از سویی فرمانداران ما نظارت ویژه‌ای باید داشته باشند وسیستم قضائی با متخلفینی که معرفی می‌شوند، مطابق قانون برخورد کند. بحث بعدی مسئله فرهنگ‌سازی است که تاکید بیشتر بنده روی این مسئله است که هم صدا‌و‌سیما باید کمک کند و هم اصحاب رسانه که این امر به سرانجام برسد. 
حاجی‌زاده با ابراز گلایه نسبت به کم‌توجهی مسئولان سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان اذعان کرد: ما چند روز پیش برای کشت تابستانه بخش‌های جودکی، جایزان و سلطان‌آباد به شهرستان رامهرمز، امیدیه و آغاجاری رفتیم که رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان، آقای چنگلوایی حضور نداشتند و معاونشان نیز کم‌لطفی کردند و حضور نیافتند ولی مدیران شهرستان‌ها بودند و فرماندارها نیز شرکت داشتند. در صحبت‌هایی که شد تاکید بر آموزش داشتیم، هم در بحث مزایای کشت جایگزین کشت‌هایی که آب زیاد مصرف می‌کند و هم ضرر و زیان‌های آتش زدن مزارع و کاه کلش‌ها که در این موارد مباحث زیادی مطرح شد.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما