حاشیه های لباس جدید پرستاران

مخالفت وزارت بهداشت با پوشش چادر برای کادر درمان

حاشیه های لباس جدید پرستاران

20 خرداد 1396 18:45

به گزارش روزان نیوز، مهدخت قویدل - رونمایی از «چادر مخصوص» برای پرستاران و کادر درمان بیمارستان‌ها! خبری که جامعه پزشکی و پرستاری در ساعات اولیه کاملا در مقابل آن سکوت کردند، اما با واکنش شدید فضای مجازی مواجه شد. واکنشی که در نهایت وزارت بهداشت را مجبور کرد تا در مقابل این خبر واکنش نشان بدهد. وزارت بهداشت در نهایت این پوشش خاص را غیر علمی‌و غیر کارشناسی توصیف کرد و داستان این ابتکار ظاهرا در همینجا تمام شد . 
به گزارش روزان، ماجرا از آنجا شروع شد که چند روز قبل در مراسمی‌در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، از یک چادر با عنوان پوشش ویژه برای کادر درمانی شاغل در بیمارستان‌ها رونمایی شد. حتی در این مراسم تاکید شد که از این به بعد کادر درمان استان سیستان وبلوچستان و پرستاران این استان می‌توانند از این چادر خاص استفاده کنند. این در حالی است که به گفته وزارت بهداشت هیچ نوع هماهنگی با این وزارتخانه برای تغییر نوع پوشش پرستاران ااین استان انجام نشده است. 
طرفداران این نوع پوشش چه می‌گویند؟
آیت‌الله سلیمانی، امام جمعه زاهدان، در این مراسم گفت: اقدام دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در طراحی پوشش چادر بسیار اقدام ارزشمندی است و باید به عنوان الگو به سایر استان‌ها نیز معرفی شود؛ تا خواهران محترم ما که قصد دارند علاوه بر پوشش مانتو و لباس عادی مورد استفاده در مراکز درمانی حجاب سنگینتر و‌ وزینتری هم داشته باشند؛ بتوانند به راحتی از این پوشش استفاده کنند. 
دکتر محمود رضا میری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان هم در این مراسم با حمایت از این طرح، تصریح کرد: دانشجویان متقاضی استفاده از پوشش چادر در محیط‌های بیمارستانی، با امضای طوماری از هیات رئیسه و شورای فرهنگی دانشگاه درخواست مجوز طراحی چادر مخصوص را داشتند که مورد موافقت قرار گرفت. 
دکتر مرضیه قاسمی، متخصص زنان و عضو تیم پیگیری کننده طراحی این پوشش هم در ادامه برنامه گفت: استفاده از چادرهای موجود در بازار به دلیل اینکه امکان رسیدگی سریع به بیمار را از کادر درمان می‌گیرد و نیز با توجه به وجود امکان انتقال آلودگی در اثر برخورد با بیمار، در بیمارستان‌ها قابل استفاده نیست. چادر طراحی شده خوشبختانه ضمن حفظ پوشیدگی و حجاب کامل، امکان فعالیت‌های خاص درمانی در بیمارستان را می‌دهد!
نگرانی‌های کاربران فضای مجازی 
نگرانی از عواقب بهداشتی استفاده از این نوع پوشش در محیط‌های بیمارستانی، موضوعی بود که در بین کاربران فضای مجازی مورد بحث قرار گرفت. حتی برخی از کاربران به طنز می‌گفتند احتمال دارد از این به بعد برای تزریق هم به جالی الکل از گلاب استفاده کنند. برخی کاربران هم می‌گفتند طراح این پوشش حتی از فلسفه رنگ سفید برای لباس پزشکان وپرستاران خبر ندارد. نگرانی دیگر در مورد این بود که این پوشش در مواقع اورژانس قطعا سرعت عمل پرستاران را کاهش می‌دهد. 
چادر برای پرستاران مورد تایید نیست
در نهایت روز گذشته، محمد میرزابیگی، معاون پرستاری وزارت بهداشت در مقابل این پوشش واکنش نشان داد و گفت: لباس جدید پرستاری رونمایی شده در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با مبانی علمی‌و کارشناسی پوشش‌های پزشکی و پرستاری مغایرت دارد. وی تاکید کرد: تصمیم مذکور، در سطح وزارت بهداشت به هیچ عنوان مورد تایید نیست و توصیه می‌شود که از این گونه تصمیمات شخصی و سلیقه‌ای در مسائلی با ابعاد کشوری پرهیز شود. 
چادر می‌تواند منشا انتقال عفونت باشد
محمد شریفی مقدم، قائم مقام سازمان نظام پرستاری کشور، هم در واکنش به آنچه در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اتفاق افتاده، اظهار کرد: با توجه به حضور پرستاران در بخش‌های مختلف مراکز درمانی اعم از اورژانس، اتاق عمل، بخش‌های مراقبت‌های ویژه، بخش کودکان و. . . ، باید لباس فرم آنها به گونه‌ای طراحی شود که علاوه بر اینکه ساده، راحت و حتی زیبا باشد، خللی در ارائه خدمات آنها به بیماران به وجود نیاورد. 
وی با اشاره به اینکه در بخش کودکان بیمارستان‌های دنیا، از لباس‌های رنگی و شاد برای پرستاران استفاده می‌شود، تاکید کرد: لباس فرم پرستار به شکل چادر، می‌تواند در بخش‌های عفونی که پرستاران حضور دارند، منشا انتقال عفونت و بیماری شود. از همین رو، رونمایی از لباس جدید در یکی از بخش‌های دانشگاهی کشور، کار غیر کارشناسی و غیر فنی بوده است. 
پوشش چادر پرستاران مصداق افراطی گری نیست
با وجود اعلام مخالفت وزارت بهداشت با این نوع پوشش، دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، توضیحاتی را در جوابیه منتشر کرده است. علیرضا گنجعلی، سرپرست معاونت فرهنگی و امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ایده‌پردازی و نوآوری را خصوصیت ذاتی جامعه دانشجویی برشمرد و گفت: متاسفانه برخی پیام‌ها با برداشت نادرست از طرح رونمایی پوشش مزبور، برگزاری این مراسم دانشگاهی و دانشجویی را مصداق تندروی، افراطی‌گری و عدم رعایت استانداردهای طبی عنوان کرده‌اند. 
وی اخبار درج شده در فضای مجازی در مورد مراسم رونمایی از چادر پرستاران را غیر واقعی عنوان کرد و افزود: بر خلاف شبهات مطرح شده هیچ‌گونه ابلاغیه‌ای برای الزام رعایت پوشش جدید در مراکز درمانی ارسال نشده است. 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما