آخرین مطالبه صنفی یک معلم

آموزشیار نهضت سوادآموزی در حادثه تروریستی تهران به شهادت رسید

آخرین مطالبه صنفی یک معلم

20 خرداد 1396 18:44

به گزارش روزان نیوز، مهدخت قویدل – سه معلم در جریان حادثه تروریستی روز 17 خرداد در مجلس شورای اسلامی‌کشته شدند. یکی از آنها آموزش دهنده نهضت سواد آموزی بود که برای پیگیری مطالبات صنفی به تهران آمده بود تا در تجمع معلمان قراردادی در مقابل مجلس حاضر شود؛. اما با گلوله تروریست‌ها در مقابل مجلس به شهادت رسید. این آخرین مطالبه صنفی او بود که برای همیشه روی زمین ماند. 
 اگر تا دیروز فقط حق و حقوق معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سواد آموزی نادیده گرفته می‌شد، تجمع هر چند ماه یک‌بار آموزشیاران نهضت سوادآموزی در مقابل مجلس این بار واقعا قربانی گرفت. هانیه اکبریان از نیروهای سوادآموزی شهر دلفان استان لرستان بود. وی که برای حضور در تجمع معلمان قراردادی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی به تهران آمده بود، در تجمع مقابل مجلس فقط به دنبال حقوق صنفی خود بود، اما به دست تروریست‌ها کشته شد. 
تا چند روز قبل تجمعات هر چند ما ه یک بار معلمان قراردادی در مقابل مجلس با سکوت و بی‌توجهی از سوی مسئولان روبه‌رو می‌شد‌. اما حالاکشته شدن هانیه اکبریان، آموزشیار نهضت، باعث شده تا مسئولان آموزش و پرورش کمی‌جدی تر به مشکل معلمان توجه کنند و حداقل در مورد آن صحبت کنند. 
حدود 50 هزار نفر از آموزش دهنده‌های نهضت سوادآموزی که با قرارداد موقت و بدون مزایا و حقوق مناسب کار می‌کنند، از مسئولان استدعا دارند که ماده 17 قانون تعیین تکلیف استخدامی‌معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در مورد آنها اجرا شود. 
ماده 17 دولت را موظف می‌کند که این دسته از معلمان را به شرط گذراندن یک دوره آموزشی 6 ماهه و بدون نیاز به شرکت در آزمون، استخدام کند. اما دولت با این نحوه استخدام مخالف است و می‌گوید نگران است که با این مدل استخدام، با افت کیفیت آموزشی در مدارس مواجه شود. 
اما مسئله اینجاست که دولت‌ها بیش از 20 سال است که به بهانه استخدام قراردادی، آموزش دهنده‌های نهضت سوادآموزی و معلمان قراردادی را با حقوق بسیار کمتر از حالت استخدامی‌به کار می‌گیرد. در این 20 سال که دولت‌ها از قبل این نحوه استخدام، صرفه جویی مالی زیادی کردند، هیچ دولتی نگران کیفیت آموزشی نشد. حالا که همان معلم‌ها به دنبال حقوق و مزایای واقعی شان هستند، بحث کیفیت مطرح شده است!
علی باقرزاده، رئیس سازمان نهضت سوادآموزی، بعد از شهادت هانیه اکبریان، در مورد مشکلات و خواسته‌های آموزش دهنده‌های قراردادی که مقابل مجلس تجمع می‌کنند، در مصاحبه‌ای گفت: طبق قانون مصوب مجلس در سال گذشته، وزارت آموزش و پرورش موظف شد تا کسری نیروی انسانی خود را از میان آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی، مربیان پیش‌دبستانی و نیروهای حق‌التدریس تأمین کند؛ اما زمانی این قانون تصویب و به این وزارتخانه ابلاغ شد که کار سامان‌دهی نیروی انسانی انجام شده بود و امکان جابه‌جایی نیروها وجود نداشت. 
به گفته وی، حالا آموزش یاران نهضت سوادآموزی درخواست شان این است که وزارت آموزش و پرورش حداقل برای امسال دستورالعملی برای اجرای این قانون آماده و به استان‌ها ابلاغ کند تا برای سال تحصیلی جاری، نیروی انسانی مورد نیازش را از بین آموزش یاران جذب کند و آنها را وضعیت حق التدریسی به رسمی‌تبدیل وضعیت کند. 
اما یکی از دلایل اجرا نشدن این مصوبه غیر از مخالفت دولت، مطرح شدن طرح جدیدی در مجلس برای استخدام معلمان قراردادی است که با کلیت ماده 17 تفاوت دارد. به گفته باقرزاده، اظهارنظرهای نمایندگان در زمان تصویب این طرح جدید، باعث شده تا آموزش دهندگان نهضت نسبت به وضعیت استخدام خود نگران شوند. در طرح جدید، قانون مصوب قبلی در مورد استخدام معلمان قراردادی و نیروهای نهضت سوادآموزی لغو می‌شود. 
اگرچه این معلم قراردادی نهضت سوادآموزی در نهایت در جریان رفت و آمدهایش برای اعتراض صنفی طی یک حادثه تروریسی در مجلس به شهادت رسید، اما هنوز هم مسئولان آموزش و پرورش حاضر نیستند کاری برای این 50 هزار معلم قراردادی انجام بدهند. تنها موضع رسمی‌آنها در برابر کشته شدن سه معلم، صدور پیام تسلیت بود. 
فخرالدین دانش آشتیانی، وزیر آموزش و پرورش، حتی در پیام تسلیتش فقط به کشته شدن دو معلم اشاره کرده و کشته شدن آموزشیار نهضت سواد آموزی را از قلم انداخته است. انگار که آموزشیارهای نهضت معلم نیستند. وی در این پیام، ضمن تسلیت به خانواده‌های داغدار دو معلم خراسانی گفته است: شهادت حسین بنی‌اردلان همکار بازنشسته وحسین جلالی راد در این حادثه دلخراش رابه عموم فرهنگیان کشور وبه ویژه همکاران پرتلاش آن استان و خانواده‌های داغدار تسلیت عرض می‌کنم. 
 

کلمات کلیدی
(ترور) (تیرانداری) (بمب) (ترور در تهران) (تیراندازی در تهران) (بمب در تهران) (داعش) (داعش در تهران) (داعش در ایران) (بمبگذاری) (بمبگذاری در تهران) (بمبگذاری در حرم) (بمب در حرم) (بمب در حرم امام) (ترور در حرم امام) (تیراندازی در حرم امام) (تروریست در تهران) (انفحار بمب در تهران) (انفجار بمب در حرم امام) (ایران) (تهران) (ایا داعش در تهران وجود دارد) (دستگیری داعش در تهران) (حمله تروریستی) (خبر) (خبر سیاسی) (اخبار سیاسی) (روحانی) (حسن روحانی) (رئیس جمهور) (رئیس جمهور ایران)
shareاشتراک گذاری

نظرات شما