خرید و فروش کانال‌های تلگرام 

خرید و فروش کانال‌های تلگرام 

19 خرداد 1396 18:17

به گزارش روزان نیوز، روزنامه «ایران» گزارشی دارد از خرید و فروش کانال‌های شبکه پیام‌رسان تلگرام که در ادامه، بخش‌هایی از این گزارش را می‌خوانید‌. 
کانال تلگرامی‌هواداران که تا 2 روز قبل در حال انتشار پست‌های تبلیغاتی در جهت حمایت از کاندیدای مورد نظر بود، ناگهان فردای روز انتخابات تغییر نام داد و اسمش شد «جوک‌بستون» و همان‌طور که از نامش پیداست، به انتشار جوک و مطالب و عکس‌های تفریحی و سرگرمی‌پرداخت؛ انگار نه انگار که تا دیروز عکس و فیلم‌ سیاسی می‌گذاشت و تبلیغ انتخاباتی می‌کرد و چه و چه. 
 در جریان انتخابات اعضا با تعجب متوجه شدند که دنبال‌کننده کانال جدیدی شده‌اند؛ اعضایی که تعدادشان کم هم نبود. اما چه اتفاقی برای کانال قبلی افتاده بود؟ کانال انتخاباتی اصلاً از چه موقعی تشکیل شده بود؟ کسی درست نمی‌داند اما همان بحبوحه انتخابات بود که ناگهان ظاهر شد؛ یکشبه و با 42 هزار عضو. برای یک کانال تازه تأسیس زیاد است، خیلی بیشتر از حد تصور. شاید هم کانال، تازه تأسیس نبود. این را باید از آنهایی پرسید که از قبل عضو بوده‌اند؛ همان وقتی که نامش جوکستان، آشپزخونه، عکسکده، نازی جون، مادر شوهر و. . . از این دست بود. 
کانال‌هایی که به جهت انتشار پست‌های تفریحی و سرگرمی، تعداد اعضایشان بالطبع زیاد است و به همین جهت هم موارد مناسبی برای تبلیغات انتخاباتی به نظر می‌رسند. برای همین هم هست که ادمین‌هایشان همیشه با پیشنهادهای خوبی برای خرید یا اجاره کانال مواجه هستند. درآمدشان هم بد نیست. «این قابلیتی است که وجود دارد. به خاطر تعداد یوزرهای بالا. تا به حال پیشنهادهایی برای تغییر محتوای کانالم داشته‌ام. بیشترشان برای انتخابات شورای شهر بود.»
خرید و فروش و اجاره کانال‌های تلگرامی‌البته محدود به تبلیغات انتخاباتی نمی‌شود و می‌تواند در خدمت هر نوع تبلیغاتی باشد؛ از خرید و فروش مسکن گرفته تا سفارش شیرینی و غذای آنلاین؛ اما این موضوع در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری و شورای شهر و روستا اوج گرفت و یکشبه با کانالی 40،50 هزار نفره از جمع طرفداران فلان نامزد ریاست‌جمهوری رو‌به‌رو شدیم که عجیب بود و عجیب‌تر اینکه همان کانال‌ها که عکس نامزد ریاست‌جمهوری را در پیشانی خود داشتند و بحث‌های داغ سیاسی راه می‌انداختند، فردای انتخابات تبدیل شدند به لطیفه سرا و جوکستان و آشپزخونه مامانی. این همه فاصله و این همه تناقض فردای جشن انتخاباتی خنده‌دار بود و بی‌هیچ توضیحی، بی‌مزه بودن بسیاری از شعارهای رقبای حسن روحانی را پیش روی مخاطب می‌گذاشت؛ آن همه شعار سیاسی تبدیل شده بود به جوکستان!
ممکن است این سوال مطرح شود که این همه شبکه اجتماعی برای نقل و انتقال اطلاعات و انجام فعالیت‌های مرتبط وجود دارد؛ فیس‌بوک، اینستاگرام و توئیتر هم می‌توانند اهداف مورد نظر را تأمین کنند اما چرا تلگرام؟ مسئله اینجاست که تلگرام به نوعی دم‌دست‌ترین و پرکاربردترین ابزار ارتباط اجتماعی این روزها در ایران به شمار می‌رود. 
امیر نجم آبادی، کارشناس شبکه در این‌باره به «ایران» توضیح می‌دهد: « کاربری جذاب و آسان تلگرام، آن را به پیام‌رسانی جذاب بین کاربران فضای مجازی تبدیل کرد. هم‌اکنون حدود 20 میلیون ایرانی، کاربر تلگرام هستند که به نظر می‌رسد 80 درصد کاربران تلگرام را در دنیا تشکیل دهند. از جمله دلایل مهم جذاب بودن تلگرام در بین ایرانیان این است که این اپلیکیشن از بدو ورود به فضای مجازی تلاش کرده است تا با به روزرسانی خود نیازهای کاربرانش را رفع کند. این اپلیکیشن قابلیت مهم دیگری دارد و آن قابلیت ایجاد کانال است که ویژگی‌ منحصربه‌فردی به شمار می‌رود. کانال‌ها، شبکه‌های گسترده‌ای از اعضای تلگرام را تشکیل می‌دهند و این قابلیت را دارند که حجم زیادی از مطالب و عکس‌ها را در کمترین زمان ممکن به کاربران خود منتقل کنند و نقش مهمی‌در تبادل اطلاعات داشته باشند. این کانال‌ها تا امروز توانسته‌اند با عناوین مختلف، تحولی شگرف را در فضای مجازی کشور ایجاد کنند.»
نجم‌آبادی ادامه می‌دهد: «ایجاد فضا‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، دیگر کاربردی است که طیف‌های مختلف سیاسی و اجتماعی از آن بهره برده‌اند. این اطلاعات و داده‌ها در کوتاه‌ترین زمان ممکن به کاربر منتقل می‌شوند تا اهداف ادمین یا شخص و گروهی را که کانال را راه‌اندازی کرده، تأمین کنند. کاربران می‌توانند چکیده‌ای از مهم‌ترین اخبار روز، اظهارنظرها، مقالات و یادداشت‌ها را از طریق کانال تلگرامی‌دریافت کنند یا اینکه برای جستجوی کالا و خدمات مورد نظرشان، در کانال مرتبط عضو شوند و با صرف کمترین زمان و هزینه به خواسته خود دست یابند. آنها می‌توانند به‌راحتی مطالب کانال مورد نظر خود را برای دیگر کاربران بفرستند و از این راه بدون اینکه چشمداشتی از ادمین کانال داشته باشند، به افزایش کاربران کانال کمک کنند. با این شرایط، دور از ذهن نیست اگر فضای خرید و فروش و اجاره کانال‌های تلگرامی‌ پر کاربر هم ایجاد شود.»
دامنه خرید و فروش کانال‌ها تا آنجا بالا گرفته که سایت‌هایی برای این کار راه‌اندازی شده‌اند و کانال‌ها در آن به مزایده گذاشته می‌شوند. کانال فلان با موضوع فلان و تعداد کاربر فلان و بازدید روزانه فلان به همراه قیمت پیشنهادی. در این میان کانال‌هایی با موضوع سلامتی، زیبایی، مد و دکوراسیون با بالاترین قیمت‌ها به فروش گذاشته شده‌اند. قیمت‌ها از 500 هزار تومان شروع می‌شود و تا 15 میلیون تومان هم می‌رسد.  
 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما