راز موفقیت امام به صحنه آوردن آحاد مردم بود

رهبر معظم انقلاب اسلامی‌

راز موفقیت امام به صحنه آوردن آحاد مردم بود

16 خرداد 1396 14:47

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی‌عصر روز یک‌شنبه 14 خرداد 1396 در اجتماع عظیم مردم در بیست و هشتمین سالگرد رحلت امام بزرگوار و همیشه زنده ملت، خمینی کبیر تأکید کردند: برخورداری از «روحیه، ذهن و عمل انقلابی» درس بزرگ امام راحل عظیم الشأن است و ملت ایران در پرتو اهداف و آرمان‌های همچنان پر جاذبه امام و هوشیاری در مقابل شیطان بزرگ، راه تحقق اهداف انقلاب را در معنای حقیقی عقلانیت یعنی انقلابیگری ادامه می‌دهد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری ایشان خطاب به جوانان گفتند: پیروزی انقلاب اسلامی‌که تحقق اراده الهی به‌وسیله امام خمینی و با کمک مردم بود، یک جابه‌جایی سیاسی صرف و کنار رفتن  یک گروه از قدرت و روی کار آمدن گروه دیگر نبود، بلکه انقلاب اسلامی‌یک تحول عمیق و عظیم در عرصه سیاست کشور و در متن جامعه ایرانی بود.
ایشان با طرح این سئوال که «امام چگونه توانست این حرکت عظیم را به پیروزی برساند و اهداف حداکثری آن را حفظ کند»، گفتند: راز موفقیت امام خمینی و هنر بزرگ آن امام، این بود که توانست آحاد مردم به‌ویژه جوانان را به صحنه بیاورد و آنان را در صحنه نگه دارد.
رهبر انقلاب اسلامی‌تأکید کردند: در هر کشوری که آحاد مردم وارد صحنه شوند و بایستند و مقاومت کنند، اهداف آنها محقق خواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامی‌سپس به جذابیت‌های اصول امام اشاره کردند و افزودند: یکی از اصولی که امام بزرگوار ارائه کرد، «اسلام ناب محمدی(ص)» بود، اسلامی‌که نه اسیر تحجر است و نه اسیر التقاط.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، «استقلال، آزادی، عدالت اجتماعی و عدالت اقتصادی» را از دیگر مبانی جذاب امام برشمردند و خاطرنشان کردند: یکی دیگر از مبانی امام، بیرون آمدن از چنبره سلطه آمریکا بود که برای جوانِ ایرانی، جذاب بود.
ایشان تأکید کردند: بیرون آمدن از چنبره سلطه آمریکا، اکنون نیز برای جوانان کشورهایی مانند عربستان سعودی که و دولت‌های آنها سال‌های طولانی در خدمت منافع آمریکا هستند، جذابیت دارد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این بخش از سخنان خود به شرایط «دهه 60» که دهه اول پیروزی انقلاب اسلامی‌و دهه حیات پر برکت امام بود، اشاره کردند و گفتند: دهه 60 یک دهه مظلوم و در عین حال بسیار مهم و سرنوشت ساز در تاریخ انقلاب اسلامی‌است که متأسفانه ناشناخته مانده و اخیراً هم به‌وسیله برخی بلندگوها و صاحبان آنها مورد تهاجم قرار گرفته است.
ایشان دهه 60 را دهه آزمون‌های بزرگ و دهه خشن ترین اقدامات تروریستی در کشور خواندند و افزودند: تروریست‌های مورد حمایت قدرت‌ها، در دهه 60، هزاران نفر از آحاد مردم و مسئولین را به شهادت رساندند که در میان آنها از کاسب معمولی تا جوان و فعال سیاسی و شخصیت‌های بزرگ دیده می‌شوند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، دهه 60 را دهه 8 سال جنگ تحمیلی و دهه سخت‌ترین تحریم‌ها خواندند و تأکید کردند: البته دهه شصت، دهه افتخارات بزرگ و دهه مبارزه با تجزیه طلبی است که ملت ایران به‌ویژه جوانان با ایستادگی محکم خود در این دهه، توانستند بر همه توطئه‌ها و دشمنی‌ها پیروز شوند.
ایشان، اهل فکر را به تأمل در حقایق و واقعیت‌های دهه 60 فراخواندند و گفتند: مراقب باشیم تا در دهه شصت، جای شهید و جلاد عوض نشود، زیرا ملت ایران در دهه شصت مظلوم واقع شد و به دلیل اینکه تروریست‌ها و منافقین و پشتیبانان آنها به امام و ملت ایران ظلم و خباثت کردند، ملت در موضع دفاع قرار گرفت و در نهایت هم پیروز شد.
حضرت آیت الله خامنه‌ای تأکید کردند: در مقابل این دشمنان گستاخ، ایران به قدرت بسیج‌کنندگی انقلاب نیاز جدی دارد و باید همه مسئولان و دلسوزان انقلاب، ارزشها و آرمان‌ها را به معنای واقعی کلمه ارج بنهند و به خاطر اهداف کوتاه مدت و تحولات سیاسی زودگذر و روزمره، اصول و ارزش‌ها را به فراموشی نسپارند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با انتقاد از برخی که «عقلانیت» را به عنوان نقطه مقابل شعارهای انقلاب مطرح می‌کنند، افزودند: عقلانیت واقعی در «انقلابی‌گری» است و نگاه انقلابی است که می‌تواند حقایق و واقعیت‌ها را نشان دهد.
رهبر انقلاب اسلامی، «برخورداری از روحیه و ذهن و عمل انقلابی» را بزرگ‌ترین درس امام خواندند و افزودند: هرگز نباید این درس راهگشا و سعادت بخش را فراموش کرد.
ایشان با نقد کسانی که امام را به چشم یک «میراث فرهنگی» می‌نگرند، افزودند: امامِ ملت ایران، میراث فرهنگی نیست بلکه رهبر و امامِ زنده و حاضر است و با سخن و فکر و آرمان خود، همچنان این ملت را هدایت می‌کند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای با انتقاد از کسانی که به اسم «عقلانیت» می‌گویند «چالش با قدرت‌ها» هزینه دارد، افزودند: بله «چالش» هزینه دارد اما «سازش» هم هزینه‌های گزاف دارد.
رهبر انقلاب اسلامی‌پس از تبیین رابطه دقیق و ذاتی عقلانیت و انقلابی‌گری افزودند: انقلابی‌گری یعنی مسئولان کشور هدفشان راضی کردن قدرتها نباشد و بدون انفعال و تسلیم در مقابل زورگویان، فریب آنها را نخورند و با دوری از ضعف نفس در مقابل شیطان بزرگ، همت و هدف خود را در به‌کارگیری نیروها و عناصر داخلی، حل مشکلات و راضی کردن مردم متمرکز کنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری و حضور گسترده مردم در انتخابات، گفتند: از یکایک کسانی که به صحنه آمدند و بیش از 41 میلیون رأی به صندوق‌ها ریختند، از صمیم قلب تشکر می‌کنم.
ایشان، حضور گسترده مردم در انتخابات را نشانه «اعتماد عمومی‌به نظام» و موجب افزایش اعتبار کشور دانستند و افزودند: اکثریت هفتاد و چند درصدی مردم با حضور در انتخابات به نظام جمهوری اسلامی‌آری گفتند و آن را تأیید کردند و این رأی، در واقع رأی به نظام اسلامی‌بود.
رهبر انقلاب اسلامی‌افزودند: شورای نگهبان صحت انتخابات را خوشبختانه اعلام کرد، البته اعلام شد که تخلفاتی در انتخابات انجام گرفته و گزارش این موارد به ما نیز رسید.
ایشان با اشاره به اینکه تخلفات در نتیجه انتخابات هیچ تأثیری نداشته است، گفتند: تخلف در انتخابات مناسب نظام جمهوری اسلامی‌نیست و مسئولان باید این موارد را با جدیت دنبال کنند و متخلفین را مشخص کنند تا در انتخاباتی که ملت ایران در آینده در پیش دارد، چنین تخلفاتی برافتد، زیرا اگر چشم بر تخلف ببندیم و از آن صرف‌نظر و اغماض کنیم، تخلفات تکرار می‌شود.
حضرت آیت الله خامنه‌ای با تشکر از مسئولان امر اجرا و نظارت در انتخابات، از برخی بداخلاقی‌های انجام‌شده در تبلیغات انتخاباتی انتقاد و خاطرنشان کردند: در تبلیغات و مناظرات حرف‌هایی زده شد و بداخلاقی‌هایی انجام گرفت و دستگاه‌های گوناگون کشور مورد اتهام قرار گرفتند که کارهای خوبی نبود.
ایشان افزودند: گذشته، گذشته است و باید به آنچه در انتخابات انجام شد، به چشم اغماض نگاه شود و آن کارها تکرار نشود و ادامه پیدا نکند.
رهبر انقلاب اسلامی، همه ملت را به حلم توصیه کردند و افزودند: چه آن گروهی که نامزد مورد نظرشان رأی آورده و چه آن گروهی که رأی نیاورده‌اند، باید از خود ظرفیت و حلم نشان دهند و از بی‌ظرفیتی و بی‌جنبگی پرهیز کنند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: خوشبختانه امسال آن کسانی که در انتخابات موفق نشدند، از خود ظرفیت نشان دادند، بر خلاف سال 88 که عده‌ای آن مشکلات را برای کشور به‌وجود آوردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه، به چند موضوع منطقه‌ای اشاره کردند و گفتند: متأسفانه در ماه مبارک رمضان، برادران روزه دار ما در برخی کشورها همچون یمن، سوریه، بحرین و لیبی دچار مشکلات عظیمی‌هستند.
رهبر انقلاب اسلامی‌با اشاره به نقش دشمن در ایجاد جنگهای نیابتی در دنیای اسلام و درگیر کردن مردم با یکدیگر، گفتند: راه‌حل این قضایا گفتگو و مذاکره است و نباید از بیرون کشورها سلاح تزریق شود و دیگران در امور ملت‌ها دخالت کنند.
 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما