امسال انتخاب رشته اجباری نیست

خبر خوش آموزش و پرورش برای دانش‌آموزان پایه نهم:

امسال انتخاب رشته اجباری نیست

25 اردیبهشت 1396 3:11

گروه اجتماعی - «انتخاب رشته تحصیلی باید آزادانه باشد.» این جمله را دانش‌آموزان به عنوان طرف‌های اصلی انتخاب رشته و کسانی که سرنوشت شان به این کار وابسته است، نگفته اند. بعد از اتفاقاتی که در جریان انتخاب رشته سال گذشته دانش‌آموزان افتاد و تعدادی از آنها مجبور شدند به مدارس و رشته‌هایی بروند که تمایلی به آن ندارند،‌ حالا مسئولان آموزش و پرورش خودشان به صورت داوطلبانه پیش از آغاز زمان انتخاب رشته دانش‌آموزان در هفته اول تیرماه اعلام کرده‌اند که به حق انتخاب دانش‌آموزان احترام بگذارند.

انتخاب رشته باید آزادانه و آگاهانه باشد
مسعود شکوهی، مدیرکل دفتر مشاوره وزارت آموزش و پرورش با اعلام این خبر که پرونده الکترونیکی مشاوره برای تمام دانش‌آموزان پایه نهم فراهم شده است تا بتوانند رشته تحصیلی خود را آزادانه و آگاهانه انتخاب کنند، گفت: برای اجرای سند تحول بنیادین زیرساخت لازم فراهم نشده بود؛ چرا که برای هدایت تحصیلی باید در دوره ابتدایی حتما مشاور داشته باشیم یا حداقل معلمان از آموزش‌های لازم در حوزه مشاوره برخوردار شود.
وی در خصوص هدایت تحصیلی دانش‌آموزان اظهار کرد: در مرحله اجرای سند تحول بنیادین به خوبی اقدام نکردیم و در هیچ جای دنیا با نظام آموزشی این‌گونه برخورد نمی‌کنند؛ در گذشته نظام آموزشی ما 12 ساله بود و برای اجرای پایه ششم باید یک سال آن را به صورت آزمایشی اجرا می‌کردند، اما سال 91 بدون اجرای آموزشی در سراسر کشور عملیاتی شد.
شکوهی همچنین از برنامه آمایش سرزمین وزارت آموزش و پرورش در حوزه استعداد سنجی و رغبت دانش‌آموزان خبر داده و گفته است طبق نتایج این آمایش برنامه‌ریزی انجام خواهد شد.
انتخاب رشته به روش  40 سال قبل
محمد شریف‌زاده، مدیرکل سابق وزارت آموزش‌وپرورش هم در گفتگویی که با خبرگزاری تسنیم داشته، با اشاره به اینکه بخشنامه هدایت تحصیلی مربوط به 40 سال قبل است، تصریح کرد: همین مسئله منجر شد تا سال تحصیلی گذشته از رئیس‌جمهور تا رئیس مجلس درگیر، هدایت تحصیلی شوند. بخشنامه سال 54 قابلیت اجرا برای زمان فعلی را ندارد.
به گفته وی، بخشنامه هدایت تحصیلی برای سال 54 یعنی 40 سال قبل است و اقدامی‌که انجام داده‌‌اند این است که بخشنامه هدایت تحصیلی سال 54 را با تغییرات کوچک به عنوان بخشنامه جدید تحت عنوان برنامه جامع هدایت تحصیلی ابلاغ کردند. در بخشنامه سال 54 نیز نظر اولیا، دانش‌آموز و معلم وجود داشت، اما امتیازی برای آنها در نظر گرفته نشده بود. هم‌اکنون نیز همان بخشنامه را تحت عنوان بخشنامه جامع هدایت تحصیلی ابلاغ کرده‌اند.
ملزومات هدایت تحصیلی فراهم نشد
عزت‌الله فولادی، عضو هیات مدیره انجمن مشاوره ایران، هم با انتقاد از برنامه نظام جامع هدایت تحصیلی، گفته است: آموزش و پرورش موظف بود علاوه بر نظام استعدادیابی، زمینه مشاوره را در سه دوره تحصیلی فراهم کند؛ اما هیچ کدام از دو راهکار سند تحول بنیادین که لازمه یک هدایت تحصیلی علمی‌است، فراهم نشد.
وی اظهار کرد: در راهکارهای بند 3- 21 و 5- 13 سند تحول بنیادین، راجع به هدایت تحصیلی صحبت شده است و تکالیفی برای آموزش و پرورش تعیین شده تا نظام استعدادیابی را طراحی و اجرا کند که یک بخش آن هدایت تحصیلی است.
عضو هیات مدیره انجمن مشاوره ایران با بیان اینکه مشاوران در دهه 70 بار اصلی هدایت تحصیلی را بر دوش داشتند، ادامه داد: مشاوران از دهه 70 به شکل جدی وارد مدارس شدند و با وجود زحمات بسیار حمایت کاملی نداشتند، اما بعد از شناخته شدن مشاوران در مدارس به یکباره سال گذشته تغییری رخ داد و مشاوران به اجبار به متوسطه اول رفتند. پرونده الکترونیکی بدون حضور مشاور یک معضل است و شرایط ایده‌آل این است که حداقل در ازای هر مدرسه یک کارشناس مشاوره داشته باشیم.

وی ابراز کرد: مشاور متخصص که رشته‌اش مشاوره باشد، در دوره 6 سال اول ابتدایی حضور ندارد، در حالی که سند تحول بنیادین هدایت تحصیلی را به سابقه 6 ساله تحصیلی منوط کرده است.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما