بیش از 165 سفر میان ایران و کشورهای حوزه شرقی

در دولت یازدهم انجام شد

بیش از 165 سفر میان ایران و کشورهای حوزه شرقی

25 اردیبهشت 1396 3:7

در 8 سال حکومت محمود احمدی‌نژاد، در سال‌های 1384 تا 1392، مناسبات دیپلماتیک ایران به یکی از پایین‌ترین سطوح خود در سال‌های بعد از انقلاب رسید. نبود شخصیت‌های با تجربه و کاردان، مطرح شدن پرونده هسته‌ای ایران در شورای امنیت سازمان ملل و اعمال تحریم‌های سنگین بر کشورمان، از جمله دلایلی بودند که موجبات تضعیف سیاست خارجی ایران را در این سال‌ها فراهم کرد. با این وجود، بعد از به قدرت رسیدن حسن روحانی در سال 1392 چرخشی بزرگ در سطح مناسبات و روابط خارجی ایران اتفاق افتاد. با حل پرونده هسته‌ای ایران در مذاکره با کشورهای 1+5 گشایشی بزرگ پیش روی دستگاه دیپلماسی کشورمان قرار گرفت. متعاقب همین روند تهران در 4 سال گذشته سطحی قابل توجه از روابط حسنه را با کشورهای حوزه شرق آسیا برقرار کرده است.

در واقع، وزیر امور خارجه کشورمان در چهار سال گذشته در راستای دیدارهای دو جانبه و همچنین شرکت در اجلاس‌های بین‌المللی، 68 سفر به کشورهای منطقه آسیا، اقیانوسیه و مشترک‌المنافع داشته است. به گزارش ایسنا، در دروه فعالیت دولت یازدهم، جمهوری اسلامی ‌ایران تلاش کرده در کنار گسترش روابط با کشورهای اروپایی نگاه ویژه‌ای نیز به منطقه آسیا، اقیانوسیه و مشترک‌المنافع داشته باشد. مجموعه سفرهای رئیس‌جمهور و وزیر خارجه به کشورهای این منطقه و هم‌چنین سفرهای وزاری خارجه و روسای جمهور کشورهای این منطقه به تهران موید این تلاش‌ها و نگاه ویژه دستگاه دیپلماسی به منطقه شرق است.
طبق آمار رسمی، وزیر امور خارجه و رئیس‌جمهور در مجموع 90 سفر به این منطقه داشته‌اند که سهم وزیر خارجه بر حسب مسئولیتش 68 سفر و رئیس‌جمهور 22 سفر بوده است؛ در برابر روسای دولت‌ها و وزرای خارجه کشورهای شرق نیز در مجموع طی چهار سال گذشته 75 سفر به ایران داشته‌اند. البته در کنار این سفرها باید میزان رفت‌وآمدهای صورت گرفته بین مقامات دو طرف در سطوح دیگر را مدنظر قرار داد، از جمله سفرهایی که دیگر مسئولان دستگاه‌های اجرایی و قانون‌گذاری جهت گفتگو با همتایان خود به این کشورها داشته‌اند و یا در تهران میزبان آنها بوده‌اند.
در طول 4 سال گذشته روسای‌جمهور کشورهای آذربایجان، افغانستان، قزاقستان و ترکمنستان هر کدام سه بار به ایران سفر کرده‌اند. روسای جمهور قرقیزستان، تاجیکستان، روسیه، ترکیه، مولداوی، کره شمالی، کره جنوبی، چین، ویتنام، اندونزی و پاکستان برای یک بار در تهران مهمان حسن روحانی بودند. نخست وزیران کشورهای ترکیه، پاکستان و افغانستان نیز هر کدام دو بار به تهران آمده‌اند. نخست‌وزیر هند، ارمنستان و گرجستان نیز در طول این چهار سال هر کدام یک بار به ایران سفر کرده‌اند که مجموع این سفرها در طول این چهار سال بالغ بر 32 سفر است.
رئیس‌جمهور کشورمان نیز در فاصله سال‌های 1392 الی 1396 سه بار به روسیه، دو بار به کشورهای ترکیه، آذربایجان، قرقیزستان، قزاقستان و پاکستان و همچنین به کشورهای دیگری همچون تاجیکستان، ترکمنستان، ارمنستان، چین، اندونزی، ویتنام، مالزی، تایلند و افغانستان برای یک بار سفر کرده است که مجموع این سفرها بالغ بر 22 سفر است.
برخی از مقامات منطقه مورد اشاره در طول این چهار سال برای نخستین بار یا پس از یک وقفه طولانی به ایران سفر کردند. چنانکه رئیس‌جمهور چین بعد از 14 سال در بهمن 94 به ایران آمد. وزیر خارجه کره جنوبی در آبان ماه 94 نیز بعد از 14 سال به تهران سفر کرد. وزیر خارجه استرالیا نیز در فروردین 94 بعد از 10 سال و همچنین وزیر خارجه نیوزلند پس از یک دهه به تهران آمدند. رئیس‌جمهور روسیه نیز بعد از 8 سال در دوم آذر 94 برای شرکت در اجلاس اوپک گازی به ایران آمد. پارک گئون هی، رئیس‌جمهور وقت کره جنوبی نیز در اردیبهشت ماه 1395 برای اولین بار از زمان برقراری روابط دیپلماتیک دو کشور در سال 1962، به تهران سفر کرد.
در راستای توجهی که وزارت خارجه به این منطقه داشته، آخرین سفرهای خارجی ظریف به دو کشور پاکستان و افغانستان بوده و رئیس‌جمهور نیز در آخرین سفر خارجی خود، کشور روسیه و یکی دیگر از کشورهای این منطقه را مقصد گفتگوهای دیپلماتیک و رایزنی‌های خود قرار داد، نخست‌وزیر گرجستان نیز آخرین مقام عالی‌رتبه از کشورهای این منطقه بود که در اوایل اردیبهشت ماه جاری مهمان روحانی در تهران بود.

در امر دیپلماسی گاهی سفر در راستای کسب دستاوردی است و گاهی برای دفع خطر است چنان که برخی از تحیلیل‌گران معتقدند گاهی عدم ارتباط بین مقامات دو کشور و آشنا نبودن آنها از دیدگاه‌ها و نظرات یکدیگر می‌تواند باعث ایجاد خطر شود، از دیگر سو آمار سفرهای انجام شده در یک منطقه با تنوع جغرافیایی متفاوت از ابزار کمی ‌جهت بررسی عملکرد دستگاه دیپلماسی در یک منطقه است که با توجه به آمار ذکر شده می‌توان گفت عملکرد وزارت خارجه در این حوزه جغرافیایی نمره قابل قبولی را به خود اختصاص می‌دهد.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما