نواخته شدن ناقوس جنگ‌طلبی غرب در خاورمیانه

رزمایش مشترک آمریکا، اردن و انگلستان در جنوب سوریه

نواخته شدن ناقوس جنگ‌طلبی غرب در خاورمیانه

25 اردیبهشت 1396 3:3

گروه دیپلماسی: تحرکات اخیر کشورهای غربی به رهبری آمریکا در منطقه خاورمیانه و شرق آسیا گمانه‌زنی‌های زیادی را پیرامون امکان بروز درگیری‌ نظامی ‌ایجاد کرده است. از ابتدای سال 2017 میلادی همان‌طور که انتظار می‌رفت بعد از روی کار آمدن ترامپ در آمریکا، نزاع‌ها و اختلافات در سطح کلان افزایش پیدا کرده و با توجه به روند موجود می‌توان انتظار داشت در آینده نیز بر گستره این روند افزوده شود. در واقع، در روزهای بعد از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ، سیاست خارجی کشور آمریکا تا حدود زیادی رویه‌ای تهاجمی‌تر به خود گرفته است. افزایش حضور ناوهای آمریکایی در آب‌های خلیج‌ فارس، حمله موشکی آمریکا به پایگاه هوایی «الشعیرات» و گسترش حضور نظامی‌ناوهای جنگنده آمریکا در شرق آسیا در جریان منازعه اخیر واشنگتن با کره شمالی، از جمله مهم‌ترین نمودهای این موضوع است.

علی‌رغم این موارد در روزهای اخیر نیز شاهد تجمع قابل ملاحظه نیروهای آمریکایی، اردنی و انگلیسی در مرزهای جنوبی سوریه به منظور برگزاری رزمایش جنگی هستیم. مجموع این رخدادها و تحرکات این مسئله را ایجاد کرده است که کشورهای غربی به رهبری آمریکا در خاورمیانه چه اهدافی را دنبال می‌کنند؟ در این میان، بحران سوریه در صدر اولویت‌ها و توجهات قرار می‌گیرد؛ بدین معنی که هر گونه تغییری در روند معادلات این کشور می‌تواند دامنه‌ها و ابعاد بحران را دگرگون کند. بنابراین، رزمایش اخیر کشورهای آمریکا، اردن و انگلستان بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند.
***کم‌رنگ شدن امیدها برای حل بحران سوریه
اولین بعد اهمیت رزمایش مشترک کشورهای آمریکا، اردن و انگلستان با همراهی بیش از 200 کشور دیگر را می‌توان در ارتباط مستقیم با بحران سوریه دانست. از نظر جغرافیایی این تجمع نیرو برای انجام رزمایش مذکور از نقطه مرزی اردن با سوریه در «تل شهاب» از توابع استان درعا آغاز و تا نقطه صفر مرزی مشترک اردن و سوریه در «خربه عواد» در استان السویداء سوریه امتداد دارد. برگزاری رزمایش بزرگ نظامی ‌در نزدیکی دو استان جنوبی السویداء و درعای سوریه که نیروهای معارض حکومت مرکزی در آن حضور چشم‌گیری دارند، حل بحران سوریه را بیش از پیش دشوار می‌کند. واقعیت آن است که در دو سال اخیر نیروهای حکومت مرکزی با حمایت مستقیم ایران و روسیه موفق شده‌اند در شمال سوریه به دستاوردهای بزرگی دست پیدا کنند و این موضوع نشان از تضعیف جایگاه و شکست سیاست‌های آمریکا در منطقه دارد. بنابراین مقامات نظامی ‌و سیاسی دولت ترامپ بر آن هستند تا این بار عرصه توجهات و نگاه‌ها را به جنوب سوریه و بحران در این منطقه متمرکز کنند تا از این طریق ناکامی‌های خود را جبران کنند.
*** بحران آفرینی آمریکا در سوریه برای جبران ناکامی‌ها
علاوه بر کم رنگ شدن امیدها برای حل بحران سوریه، در برگزاری رزمایش مشترک آمریکا، اردن و انگلستان آنچه که باید مورد توجه قرار بگیرد، در ارتباط با حضور بیش از 7 هزار نیروی نظامی‌کشورهای مشارکت کننده در رزمایش و مشارکت 4 هزار نیروی مسلح ضد دولت سوریه است. این تعداد نیرو بسیار قابل توجه بوده و به ویژه حضور 4 هزار نیروی مسلح ضد دولت سوریه بسیار قابل تامل است. در شرایطی که امیدهای جهانی برای حصول توافق در بحران سوریه در مدت اخیر، بسیار بیشتر شده است، این مسئله می‌تواند زمینه‌ساز تطویل هر چه بیشتر بحران را در این کشور به همراه داشته باشد. واقعیت آن است که آمریکایی‌ها در شرایط کنونی که نسبت به محور تهران- مسکو- دمشق در موضع ضعیف‌تری قرار دارند، حل بحران سوریه را در موقعیت فعلی در راستای منافع خود نمی‌دانند. در نتیجه با برگزاری رزمایش نظامی ‌تلاش می‌کنند از هر طریق ممکن زمینه‌های توافق بزرگ را از میان بر دارند.
*** احتمال تعرض نظامی‌آمریکا به جنوب سوریه
در بُعدی دیگر، رزمایش بزرگ آمریکا، اردن و انگلستان در مرزهای شمالی اردن با کشور سوریه، احتمال حمله نظامی‌نیروهای ائتلاف و به‌طو خاص آمریکا را به نیروهای حکومت مرکزی در استان‌های درعا و السویداء به شکل جدی  مطرح کرده است. برگزاری رزمایشی با حضور بیش از 200 کشور و مشارکت 4 هزار نیروی معارض دولت بشار اسد، به نظر می‌رسد بیشتر از یک رزمایش باشد. همچنین در این رزمایش طبق گزارش‌های ویژه المیادین، پایگاه‌های آتش در جوار مرزهای سوریه احداث شده که هدف آن پشتیبانی آتش از نیروهایی است که در این رزمایش، مسئولیت حمله به صحاری اردن را در منطقه بر عهده دارند. با وجود نگرانی‌های جدی از این رزمایش نظامی ‌و احتمال ورود نیروها به داخل اراضی سوریه که حتی «ولید المعلم» وزیر خارجه سوریه در کنفرانس خبری دیروز دوشنبه، هفته گذشته نسبت به آن هشدار داد؛ اما برخی کارشناسان، پاره‌ای تحرکات در مرزهای غربی عراق و شمال سوریه و تهدیدهای اخیر ریاض علیه ایران را بی ارتباط با این رزمایش نمی‌دانند. در مجموع، برگزاری رزمایش بزرگ آمریکا، اردن و انگلستان در مناطق مرزی اردن و سوریه مقدمه‌ای است برای نواخته شدن شیپور جنگ‌طلبی غرب در خاورمیانه و می‌تواند با شدت پیدا کردن دامنه نفوذ این کشورها و مخالفت مسکو متحدانش با خواسته‌های آنان، زمینه‌ساز بحرانی بزرگ در عرصه جهانی باشد.
*** اهداف جنگ‌طلبانه ترامپ، در دو اپیزود احیای اتحادها و بازسازی معادلات سوریه
می‌توان ابراز کرد که دولت ترامپ با دو هدف اساسی این رزمایش را انجام داده است. از یک سو، ترامپ می‌خواهد برای متحدان سنتی خود در منطقه، نوعی اطمینان‌خاطر ایجاد کند و اتحادهایی که در غرب آسیا، در دوران ریاست باراک اوباما، تضعیف شده بودند، مجددا احیا شود.با این وجود، بسیار ضروری است که به این موضوع توجه شود که این اطمینان‌خاطر بخشیدن برای کشورهای عرب منطقه بدون هزینه نخواهد بود و آنها ملزم هستند هزینه‌ها یا اصطلاحا باج خود را به دولت آمریکا پرداخت کنند.
از سوی دیگر، با گذشت حدود 4 ماه از ریاست ترامپ بر کاخ سفید، دولت آمریکا تلاش می‌کند تا مجددا کانون‌ها بحران را در غرب آسیا فعال کند تا از طریق آن بتواند دوباره اتحادها و جایگاه خود را تعریف و تثبیت کند. در این راستا، حتی این امکان وجود دارد که آمریکا علاوه بر رزمایش اخیر، نیت حمله به جنوب سوریه را در دستور کار داشته باشد، تا از این طریق، عرصه بحران در این کشور مجددا فعال شود. اما باید به این مسئله توجه داشت که دولت آمریکا احتمالا به هیچ عنوان قصد ندارد که اقدام نظامی‌چشم‌گیری را انجام دهد؛ زیرا آن‌ها به خوبی بر این امر واقف هستند که واکنش روس‌ها بسیار شدید خواهد بود. در مجموع، رزمایش اخیر آمریکا، انگلستان و اردن با همراهی 200 کشور دیگر، بیش از آنکه اقدامی ‌برای آمادگی نیروهای نظامی‌ باشد، به نظر می‌رسد نماد جنگ‌طلبی و توطئه جدیدی است که آمریکا برای تشدید بحران در سوریه در دستور کار قرار داده است.

 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما