نظرسنجی‌ها به نفع روحانی است

حسن رسولی در گفتگو با روزان:

نظرسنجی‌ها به نفع روحانی است

25 اردیبهشت 1396 3:1

دور سوم مناظره‌های انتخاباتی نامزدهای ریاست‌جمهوری با موضوع اقتصاد برگزار شد. حسن رسولی در گفتگویی با روزان به نقد و تحلیل فضای جامعه در آستانه انتخابات و مناظره دور سوم نامزدهای انتخاباتی پرداخته است. او به ما می‌گوید که « پایگاه‌های عمومی‌آقای روحانی و آقای جهانگیری نسبت به هفته گذشته رشد قابل توجهی داشته است. این مسئله نشان‌دهنده آن است که آقایان روحانی و جهانگیری توانسته‌اند مطالبات مردمی‌ را در مناظره‌ها نشانه رفته و به مسائل بر اساس تخصص و واقع‌گرایی و عقلانیت نگاه کنند و توضیحات خود را ارائه نمایند.»

دور سوم مناظره‌های انتخاباتی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
همان طور که پیش بینی شده بود، این دوره از مناظره‌ها به جهت اهمیت موضوع آن و همچنین فاصله زمانی کوتاه تا روز انتخابات از اهمیت بالایی برخوردار بود و همان طور که شاهد بودیم تمام نامزدها خود را مهیای آن کرده بودند تا در آن با دست پر حاضر و موفق از آن بیرون آیند.
شما عملکرد آقای روحانی و آقای جهانگیری را در مناظره چگونه ارزیابی می‌کنید؟
هر دو ایشان عملکرد خوبی داشتند. در همین خصوص می‌توان به نظرسنجی‌ها طی 24 ساعت گذشته مراجعه کرد. تمام نظرسنجی‌ها دلالت بر این موضوع دارند که پایگاه‌های عمومی‌آقای روحانی و آقای جهانگیری نسبت به هفته گذشته رشد قابل توجهی داشته است. یکی از موضوعاتی که در خصوص آن خیلی بحث شده است.
موضوع آزادی بیان و آزادی اندیشه بود که البته این مسئله خیلی واضح و مشخص از جانب رقبای ایشان مطرح نشد. شما این تفاوت را در چه می‌دانید؟
یکی از مهم‌ترین وجوه تمایز اصلاح‌طلبان با اصول‌گرایان موضوع آزادی است که منظور ما از آن به معنای عام است. آزادی اصلی است که ما آن را چون فرموده حضرت علی (ع) است مبنی بر آنکه مردم در مقابل حاکمان باید بدون لکنت زبان حرف بزنند و بعد از آن امنیت جانی، مالی، حیثیتی و خانواده آنان حفظ شود، مهم تلقی می‌کنیم. گفتمان اصلاح‌طلبی و اعتدالی در موضوع آزادی بیان و آزادی اندیشه نسبت به گفتمان رقیب دست بسیار بالاتری دارد و از این حیث مردم خود بهترین قاضی هستند که آزادی آنان در دوران هشت ساله اصلاحات تامین شد و یا در دوران هشت ساله اصول‌گرایان شرایط بهتری داشت. رویکرد اصلاح‌طلبان و اعتدالیون نسبت به حفظ حقوق شهروندی، آزادی بیان و آزادی اندیشه کاملا مشخص و تعریف شده است. شاید طرح فقط دو نمونه و دو خاطره از عملکرد اصلاح‌طلبان و دولت آقای روحانی در این زمینه کافی باشد که رئیس دولت اصلاحات در آخرین سال ریاست‌جمهوری خود به مناسبت روز دانشجو به دانشگاه تهران رفت و بنابه دلایلی که آن زمان وجود داشت، دانشجویان از ایشان سوالات و انتقاداتی داشتند. رئیس دولت اصلاحات با صبر، حوصله، روی گشاده به تمامی ‌سوالات و انتقادات گوش دادند. آنجایی که لازم بود جواب دادند و آنجایی که انتقادات وارد بود پذیرفتند. در نهایت نیز  رئیس دولت اصلاحات از دانشجویان بابت اینکه انتقادات خود را با صراحت و چشم در چشم رئیس‌جمهوری بیان کردند، تشکر کرد و ابراز امیدواری که این روند ادامه یابد و دولت بعدی بتواند شرایط بهتری را در کشور حاکم کند. اما بعد از دولت اصلاحات ما شاهد بودیم و دیدیم که دولت مهرورز اصول‌گرایان چگونه با دانشجویان برخورد کرد و چگونه در برابر انتقادات عمل کرد. در طول هشت سال ما شاهد حجم بالایی از دانشجویان ستاره دار بودیم که صرفا به عملکرد و سیاست‌های اشتباه دولت وقت انتقاد داشتند که بعدتر نیز خیلی از صاحب‌نظران و کارشناسان بر آن صحه گذاشتند.
شما رویکرد دولت یازدهم را در این عرصه چگونه ارزیابی می‌کنید؟

دولت روحانی نیز عملکرد خوبی در خصوص آزادی بیان و اندیشه داشته است. برای مثال هفته گذشته آقای روحانی با علم بر آنکه امکان دارد خانواده معدنچیان آسیب دیده استان گلستان شرایط روحی مناسبی نداشته باشند و همین طور احتمال سازمان‌دهی افراد در ظاهر قابل قبول علیه رئیس‌جمهوری مستقر و به رغم توصیه‌های اکید استاندار گلستان، ایشان به عنوان نامزد اصلاح‌طلبان و رئیس جمهوری مستقر به میان خانواده آسیب دیدگان رفت. برخی از همان افراد از روی احساسات و برخی به شکل سازماندهی شده به آقای روحانی اعتراض کردند و حتی این مسئله را جریان رقیب در شبکه‌های مجازی منتشر کرد و همه دیدیم که رئیس جمهوری با صبر و حوصله به درد دل همه کارگران معدن گوش دادند. آقای روحانی با گشاده رویی با آنان همدردی کرد و مسائل آنان را پیگیری کرد. دولت آقای روحانی و دولت اصلاحات عملکرد قابل قبول و موفقی در حوزه آزادی بیان و آزادی اندیشه و حقوق شهروندی داشته‌اند. مردم خودشان در این خصوص بهتر از هرکس دیگری می‌توانند قضاوت کنند. اینکه توسعه و شکوفایی مطبوعات در کدام دوران شکل گرفت یا همین طور برخورد وزارت اطلاعات و نهادهای امنیتی در این دوران چقدر با دوران دولت‌های نهم و دهم که اصول‌گرایان حامی‌آن بودند تفاوت داشت. موضوع آزادی بیان و آزادی اندیشه از جمله موضوعاتی است که می‌توان به صورت مقایسه‌ای نسبت به سایر دولت‌ها و نامزدها ارزیابی و از آن دفاع کرد؛ کارنامه‌ای که اساسا رقبا در آن حرف و برنامه مشخصی و قابل دفاعی برای عرضه و ارائه ندارند.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما