کارنامه قابل قبول دولت یازدهم در تجارت

کارنامه قابل قبول دولت یازدهم در تجارت

19 اردیبهشت 1396 14:8

محمد لاهوتی - فعال اقتصادی

مقایسه فعالیت‌های تجاری دولت یازدهم با دولت‌های نهم و دهم نشان دهنده این موضوع است که در 4 سال فعالیت دولت یازدهم از لحاظ ارزش مراودات تجاری و ارزش افزوده کالا، دولت تدبیر و امید توانسته کارنامه قابل قبولی از خود باقی بگذارد. از زمانی که دولت یازدهم فعالیت خود را آغاز کرد، وخامت شرایط اقتصادی کشور بی‌نظیر بود. تورم بالای 40 درصد، تراز منفی تجاری، بیکاری گسترده، یارانه‌های تحمیل شده از دولت قبل و کاهش قیمت نفت از 120 دلار به زیر 30 دلار و در نهایت بدهی دولت به فعالان بخش خصوصی خصوصا پیمانکارها سبب شده بود که کوهی از مشکلات اقتصادی به دولت یازدهم تحویل داده شود. برطرف کردن هر کدام از این مشکلات نیاز به یک بازه زمانی طولانی‌مدت دارد و نمی‌توان در مدت زمان کوتاه حتی یکی از آنها را حل کرد.
بر همین اساس این اعتقاد وجود دارد که کارنامه دولت باید چهار ساله مورد بررسی قرار گیرد و شرایطی که دولت یازدهم روی کار آمده بود و آنچه تحویل گرفته را به طور کامل مورد بررسی قرار داد. امروز بیکاری، مشکلات اقتصادی و کمبود نقدینگی در کشور وجود دارد اما باید نکات مثبت را نیز در نظر گرفت. باید بررسی کنیم که چرا به این نقطه رسیدیم و برای این مشکلات چه کار کردیم. دولت یازدهم دو سال و نیم از وقتش را صرف حل مشکلات هسته‌ای کرد؛ مشکلاتی که به بخش اقتصادی کشور گره خورده بود. بخش عمده رکودی که شاهد آن هستیم به خاطر انتظار فعالان بازار برای نتیجه مذاکرات هسته‌ای و طولانی شدن این مذاکرات بود.
امروز در بهترین شرایط کشور پس از توافق هسته‌ای هستیم، هرچند انتقاداتی درخصوص عدم اجرا شدن برخی از مفاد توافق هسته‌ای از جمله در بخش مراودات بانکی وجود دارد. بخش خصوصی و فعالان اقتصادی نیز با پیش‌بینی همین شرایط، حرکت خود را کند کرده‌اند و منتظر هستند ببینند که اگر این شرایط ثبات داشته باشد فعالیت خود را افزایش دهند. امروز ما شاهد کاهش بی‌سابقه تورم به کمتر از 9 درصد هستیم. از طرف دیگر رشد صادراتی ما نسبت به سال‌های قبل افزایش داشته، همچنین ارزش افزوده کالاهای صادراتی کشور نیز بالا رفته است. صادرات ما به اروپا 300 درصد افزایش داشته و با همین افزایش صادرات و کنترل ارزی، توانستیم امروز تراز تجاری مثبت داشته باشیم؛ این در حالی است که در دولت قبل ما فقط با 5 کشور مراودات تجاری داشتیم و واردات ما نیز به طور سرسام‌آوری از صادرات ما پیشی گرفته بود.

البته به نظر می‌رسد هنوز برخی مشکلات در روابط بانکی کشور وجود دارد، با این حال دولت انضباط مالی و قوانین را در امور تجارتی رعایت کرد و با توافق هسته‌ای توانست در‌های زیادی برای تجارت خارجی ایران باز کند اما هنوز مشکلاتی از قبیل باز کردن اعتبارات اسنادی و فاینانس‌ها توسط بخش خصوصی وجود دارد که البته به مرور در حال حل شدن است و همین اتفاقات سبب شده که ما به آینده امیدوار باشیم. امیدواریم روند کنونی ادامه داشته باشد و شاهد ثبات در بازا‌ر باشیم.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما