حضور حلقه احمدی‌نژادی‌ها در ستاد اصول‌گرایان

ستون نگاه

حضور حلقه احمدی‌نژادی‌ها در ستاد اصول‌گرایان

19 اردیبهشت 1396 14:5

احمد مازنی: دوقطبی انتخابات به‌صورت سه ‌به ‌سه درآمده و طرف مخالف روحانی به‌وضوح نشان می‌دهد که با جریان 12 سال پیش تفاوتی نمی‌کند. به‌عبارتی‌دیگر جریان سال 84 با یکسری تغییرات در شیوه بیان مسائل، اما با همان ادبیات آشنا در مورد مسائل اقتصادی امروز وارد صحنه شده و قصد ورود مجدد به پاستور را دارد.

نگرانی از این تفکر در حدی است که علمای قم از سنتی‌هایی که زمانی علیه جریان اصلاحات بودند گرفته تا غیر آن تلاش می‌کنند تا جریان احمدی‌نژاد مجدد به صحنه سیاست باز نگردد و دولت اصلاحات ‌از یک‌سو و آقای ناطق نوری از سوی دیگر که زمانی رقیب هم بودند سر یک موضع به توافق دست پیداکرده‌اند.
هم‌زمان با تشکیل ستاد انتخاباتی اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان، ستاد اصول‌گرایان معتدل هم تشکیل‌شده تا کشور به عقب بازنگردد. این نگرانی جدی است زیرا هم تاثیرات آن را در فضای بین‌الملل و هم در اقتصاد کشور که منجر به اتلاف منابع و ایجاد اشتغال کاذب شد تجربه کردیم.
فرهنگ برخورد با جریانات و افکار مخالف دیگراندیش از دیگر مواردی است که در 12 سال گذشته از سوی جریانی که احمدی‌نژاد را حمایت کردند- گرچه امروز تبری می‌جویند- مشاهده شد و باید تلاش شود تا مجدد تکرار نشود.
این رفتار به‌نوعی فرار به جلو است، آقای احمدی‌نژاد از سال 88 خود را رودررو با همه قرارداد و رفتار موهنی از او سر زد که در شان ملت ایران نبود. کاری که در جریان مبارزات انتخاباتی درباره هتک حرمت مرحوم آیت‌الله هاشمی‌و ناطق نوری و خانواده آنان انجام داد به‌منظور قرار دادن خود در یک‌سو و بقیه درسوی دیگر بود.
رئیس دولت نهم و دهم پوپولیستی و عوام‌فریبانه عمل کرد و مدام بر طبل مردی از جنس مردم کوبید، الان همان کار را محمدباقر قالیباف از کاندیداهای ریاست‌جمهوری با طرح 4 و 94 درصد انجام می‌دهد.
رفتارهایی که این روزها از برخی کاندیداها و حامیان آنها سر می‌زند به‌نوعی سفسطه در کار است. آنان باید به‌عنوان متهم اصلی پاسخگو باشند تمام کسانی که از احمدی‌نژاد دفاع کردند باید پاسخگو باشند، اما به‌جای پاسخگویی بحث‌های انحرافی را به میان می‌کشند.
حضور حلقه احمدی‌نژادی‌ها در ستاد سید ابراهیم رئیسی از کاندیداهای ریاست‌جمهوری علاوه بر اینکه تعجب بسیاری را برانگیخت به‌نوعی ترس از بازگشت به گذشته را به وجود آورد و شاید به همین دلیل بود که رئیسی در پایان دومین مناظره کاندیداهای ریاست‌جمهوری به نامزد‌هراسی اشاره کرد که حتی اگر این ادعا او صحیح هم باشد به‌طورقطع به شخص او برنمی‌گردد بلکه مربوط به بازگشت مجدد تفکر محمود احمدی‌نژاد است که برای آن نشانه‌هایی وجود دارد.
سخنان ابراهیم رئیسی در مناظره دوم کاندیداهای ریاست‌جمهوری درباره انرژی هسته‌ای نشان از این داشت که این اطلاعات بر اساس مشورت با سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی در دولت محمود احمدی‌نژاد به‌دست‌آمده و اساساً در ظاهر به نظر می‌رسد که این کاندیدای ریاست‌جمهوری به گروهی که دولت احمدی‌نژاد را تشکیل داده بود، بسیار علاقه‌مند است زیرا علاوه بر استفاده از تجربیات جلیلی او برخی از چهره‌های کابینه احمدی‌نژاد مانند علی نیکزاد، مسعود میر کاظمی، صولت مرتضوی و. . . را نیز در ستاد خود به‌کارگماشته است.

بر این اساس به نظر می‌رسد که تفکر ابراهیم رئیسی همان تفکر محمود احمدی‌نژاد است که بازگشت دوباره این تفکر به قدرت می‌تواند کشور را به همان مسیر سقوط قبل از سال 92 بازگرداند. 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما