نه بزرگ فرانسوی‌ها به افراط‌گرایان‌

درس انتخاباتی فرانسوی‌ها به ایرانیان با انتخاب مکرون؛

نه بزرگ فرانسوی‌ها به افراط‌گرایان‌

19 اردیبهشت 1396 13:41

گروه دیپلماسی: نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری کشور فرانسه، که در فضای دو قطبی رقابت میان افراط‌گرایان و طرفداران اصلاح به دست آمد پیام بزرگی را به همراه داشت. پیامی‌ با این مضمون که هنوز کشور فرانسه در مقام پیشرو تحولات فکری در اروپا، پذیرای رادیکالیسم و افراط‌گرایی نخواهد شد. زمانی این موضوع بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند که در کشورمان نیز در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری دور دوازدهم قرار داریم و در فضایی مشابه به انتخابات اخیر کشور فرانسه دو جریان اصلی اصلاح‌طلبان و اعتدالیون در برای محافظه‌کاران و جناح راست قرار گرفته‌اند. انتخاب شهروندان فرانسوی می‌تواند الگویی برای شهروندان کشورمان باشد تا در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست‌جمهوری، آری بزرگ را به تداوم روند اعتدال و اصلاحات بگویند و در مقابل بیزاری و برائت خود را از شعارهای عوام‌فریبانه و افراط‌گرایانه اعلان کنند. بدون تردید، در صورت رای مجدد ایرانی‌ها به دولت روحانی در آینده نیز شاهد روزهای خوشی در مناسب تهران با پاریس خواهیم بود. حمایت مکرون از برجام و اشتیاق او به گسترش مناسبات با ایران در صورت باقی ماندن دولت تدبیر و امید در راس کار روند مناسبات روبه رشد دولت‌های یاران و فرانسه را در مسیر مثبت‌تر قرار خواهد داد.

پایان ترس از حاکمیت افراط‌گراها بر قلب اروپا
پیروزی امانوئل مکرون جوان و میانه‌رو در انتخابات روز دوشنبه با کسب‌ 65/1 درصد آرا در مقابل مارین لوپن افراط‌گرا، سیگنالی مثبت برای آزادی‌خواهان و هوادران صلح جهانی نه تنها در فرانسه بلکه در کل جهان بود. بعد از به قدرت رسیدن محافظه‌کاران در کشورهای آمریکا و انگلستان، این تهدید به‌طور جدی مطرح شده بود که افراط‌گرایان و تندروها در حال تسخیر عرصه‌ سیاست و حکومت در سراسر جهان هستند. انتصاب رسمی‌ مکرون به عنوان رئیس‌جمهور جدید فرانسه در روز یک‌شنبه (چهاردهم می‌2017) بدین معناست که موج راست نتوانست بر قلب اروپا یعنی پاریس غلبه پیدا کند.
چنان‌که برنارد کوشنر، وزیر امور خارجه پیشین فرانسه، در واکنش به پیروزی امانوئل مکرون می‌گوید، می‌توان این اصطلاح را گفت: «فرانسه بازگشت. » آن‌چنان که کوشنر می‌گوید در یک ماه گذشته، همگی به خاطر ایده‌های خانم لوپن و وعده‌های افراط گرایانه او ناامید بودند اما اکنون امید و نشاط به جامعه فرانسه بازگشته است. از سوی دیگر پیروزی مکرون را می‌توان آری مردم فرانسه به حفظ آرمان‌های انقلاب کبیر 1789 دانست. آن‌چنان که «دونالد توسک» رئیس شورای اروپا خاطر نشان می‌کند، پیروزی امانوئل مکرون انتخاب «آزادی، برابری و برادری» بود و باید به آنان تبریک گفت. اکنون می‌توان ابراز داشت که شهروندان فرانسوی با رای خود بر ترس و واهمه از سلطه افراط‌گرایان بر حکومت فرانسه پایان دادند.
استقبال گرم دولت ایران از پیروزی مکرون
پیروزی مکرون نه تنها در سطح اروپا، بلکه در ایران نیز با استقبال گرم مواجه شد. در مهم‌ترین واکنش، حسن روحانی؛ رئیس‌جمهوری کشورمان در پیامی ‌به امانوئل ماکرون، انتخاب وی را به عنوان رئیس‌جمهوری فرانسه صمیمانه تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد که روابط تهران – پاریس بیش از پیش در جهت منافع متقابل توسعه و تعمیق یابد. همچنین، «بهرام قاسمی» سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی‌و رسانه‌ای وزارت امور خارجه ضمن استقبال از نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری در فرانسه، این رویداد را به دولت و ملت فرانسه تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد که روابط جمهوری اسلامی‌ایران و فرانسه در دوره جدید پس از برگزاری این انتخابات، براساس بسترسازی‌های صورت گرفته طی سال‌های اخیر و متناسب با ظرفیت‌های موجود بین دو کشور، در راستای منافع و مصالح دو ملت ایران و فرانسه، گسترش پیدا کند.
علاوه بر مقامات رسمی‌کشورمان، در میان طیف اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان داخلی نیز پیروزی امانوئل مکرون با استقبال ویژه‌ای همراه شده است. کنش شهروندان فرانسوی و رای آنها به ادامه وضع موجود و نه گفتن آنها به شعارهای عوام‌فریبانه مارین لوپن با ادعای تغییر و ایجاد آرمان‌شهر، از نظر این طیف، سیگنال مثبتی است که می‌تواند با اقدام مشابه شهروندان ایرانی ادامه یابد.
با ادامه دولت فعلی در ایران، مکرون خواهان افزایش تعاملات با تهران خواهد بود
یکی دیگر از ابعاد انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر کشور فرانسه در ارتباط با نتایج آن بر مناسبات ایران و فرانسه است. در این زمینه عبدالرضا فرجی‌راد؛ کارشناس مسائل بین‌الملل در رابطه با سیاست‌های آتی رئیس‌جمهور جدید فرانسه در قبال ایران بر این باور است که اگر دولت فعلی در ایران سرکار باشد روابط فعال تهران و پاریس به هم نخواهد خورد چراکه مکرون وزیر اقتصاد بوده و فردی اقتصادی است. او علاقه‌مند است تحولات اقتصادی در فرانسه ایجاد کند. او صددرصد می‌خواهد برای دور دوم در انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه پیروز شود و شرط این امر بهبود شرایط اقتصادی، افزایش اشتغال و ایجاد امنیت در کشور است. ایران هم با توجه به تحریم‌های گسترده‌ای که در سال‌های متمادی متحمل شده است، تمایل دارد در حوزه هواپیمایی، تکنولوژی، نفت‌، گاز و. . . با پاریس تعامل داشته باشد و فکر می‌کنم آقای مکرون نه تنها همکاری‌ها با ایران را کم نخواهد کرد، بلکه احتمال دارد آن را توسعه بخشد.
همچنین، محمدباقر خرمشاد؛ کارشناس مسائل بین‌المللی در ارتباط به این مسئله که مواضع دولت جدید فرانسه در قبال ادامه همکاری‌ها با ایران با توجه به انتخابات پیش‌رو در کشور‌، به چه صورت خواهد بود، خاطر نشان می‌کند: با توجه به خام بودن داده‌های موجود نمی‌توان به طور قطعی در این زمینه اظهار نظر کرد، اما اگر در رابطه با سوریه شاهد تحولاتی در مواضع و سیاست خارجی فرانسه باشیم، در مورد ایران هم تحولاتی ایجاد خواهد شد. نباید فراموش کرد که مجموعه نظام فرانسه به صورت مکرر پایبندی خود نسبت به تعاملات با ایران را ابراز کرده و تلاش کرده است در فضای پسابرجام تحولات خود با ایران را توسعه دهد، همچنین آنها یکی از اولین کشورهایی هستند که تلاش کرده‌اند در پسابرجام با تهران در همه زمینه‌ها ارتباط برقرار کنند.
شکست رادیکالیسم در برابر مشی صلح‌طلبی
علاوه بر واکنش‌های داخل ایران، پیروزی نامزد مستقل و میانه‌روی انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه واکنش سران نهاد‌ها و سازمان‌های بین‌المللی و رهبران کشورهای مختلف را به همراه داشت. غالب. واکنش‌ها بر این مبنا بوده که مردم فرانسه به آزادی و اروپایی متحدتر رای داده‌اند. در مجموع، پیروزی مکرون را نمی‌توان تنها پیروزی یک رقیب بر رقیب دیگر ارزیابی کرد؛ بلکه این پیروزی نماد شکست جریان افراط‌گرایی در مقابل جریان صلح‌طلبی و اعتدال‌گرایی در سطح جهانی بود. این پیام می‌تواند سیگنال مثبتی برای انتخابات 29 اردیبهشت در کشورمان باشد. آن‌چنان که شهروندان فرانسوی تسلیم شعارهای عوام فریبانه و آرمان‌گرایانه لوپن نشدند، اکنون تداوم این راه می‌توان الگویی برای تصمیم‌گیری ایرانیان در انتخاب خود باشد. با وجود ضعف‌های موجود در ساختار سیاسی و اجتماعی کشور فرانسه؛ اما مردم این کشور به جریان اعتدال و اصلاح رای دادند و نماینده‌ای را که با شعارهای بزرگ، «تغییر» را به آنان وعده می‌داد، ناکام کردند. این رویکردی است که در انتخابات دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری کشورمان می‌تواند الگو قرار گیرد؛ یعنی رای دادن به عمل‌گرایی، تدبیر و اصلاحات.

 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما