خوش آمدید آقای مکرون

Bienvenue Monsieur Macron

خوش آمدید آقای مکرون

19 اردیبهشت 1396 13:35

ساعت بیست شب دوشنبه شب با پایان رای‌گیری و بسته شدن درهای حوزه‌های انتخابات رسما اعلام شد که امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور بعدی کشور فرانسه است و خواب مارین‌لوپن و حزب جبهه ملی برای فرانسه و اتحادیه اروپا تعبیر نشده است‌. بلافاصله بعد از اعلام خبر رسمی ‌پیروزی نامزد حزب به پیش‌! مارین لوپن با چهره‌ای درهم در ستاد انتخاباتی‌اش سخنرانی کرد ولی خبرگزاری‌ها اعلام نکردند که آیا او به رقیبش تبریک گفته است یا نه. فرانسوی‌ها از یک جهت دیگر هم در این انتخابات پیروز شدند؛ آنها توانستند علی‌رغم همه نگرانی‌های امنیتی مبنی بر حملات تروریستی به حوزه‌های رای‌گیری در زمان برگزاری انتخابات بدون کمترین حادثه‌ای روند انتخابات را برگزار کنند‌. حتی در خوشحالی‌های پس از اعلام پیروزی مکرون هم در جمع مردم طرفدار و خوشحال که به خیابان‌ها آمده بودند، اتفاقی نیفتاد و آنها به‌راحتی خوشحالی کردند و پیروزی رئیس‌جمهور جدیدشان را جشن گرفتند‌. البته برخی نیروهای تندرو، پیروزی آقای مکرون را اشغال دوباره فرانسه توسط آلمان نامیدند و عکس آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان را در قامت هیتلر کشیدند که موفق شده است تا فرانسه را فتح کند‌.

در‌گیری و ناآرامی ‌در افغانستان
بعد از اعلام سقوط شهر کوچک قلعه ژال در استان قندوز به دست نیروهای طالبان، حالا از بدخشان در تنگه پنجشیر هم خبر‌هایی مبنی بر ناآرامی‌ و درگیری‌های نظامی ‌می‌رسد‌. این درگیری‌ها به مرز‌های تاجیکستان هم رسیده است و با غنیمت گرفته شدن توپ‌های ضد هوایی به دست طالبان اوضاع پیچیده‌تر هم شده است چرا که طالبان از این توپ‌ها استفاده می‌کند و مانع عملیات بالگردهای ارتش افغانستان علیه مواضعش می‌شود. در خبری دیگر امامعلی رحمان، رئیس‌جمهور تاجیکستان با اشرف غنی، همتای افغانی‌اش گفتگو و اعلام آمادگی کرده است تا نیروهای تاجیک به کمک نیروهای افغان بیایند و بر ضد طالبان جبهه‌ای مشترک تشکیل دهند‌.
گروگان‌گیری در پیونگ یانگ

مقامات کره شمالی در اطلاعیه‌ای اعلام کردند که یک شهروند غربی احتمالا آمریکایی را که در دانشگاه پیونگ یانگ مشغول به کار بوده است به جرم جاسوسی دستگیر کرده‌اند. این چهارمین بار است که مقامات کره شمالی چنین خبری را اعلام می‌کنند‌. طی هفته‌های گذشته تحولات کره شمالی به مرز درگیری تمام عیار با ایالات متحده رسید و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحده هم اظهار کرد که حادثه‌ای بزرگ احتمالا روی خواهد داد که برخی آن را به نشانه در گرفتن جنگ اتمی ‌دانستند، چین یکی از طرف‌های در‌گیر در ماجرا، هم کره شمالی و هم ایالات متحده را به آرامش دعوت کرد و گفت ترامپ به دنبال گرفتن بهانه از کره شمالی است تا به این کشور حمله کند‌. اما کره شمالی هر بار با آزمایشی موشکی صبر دونالد ترامپ را محک می‌زند که و خوشبختانه تمام آزمایش‌های موشکی ناموفق از آب در آمدند.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما