روحانی همچنان با متانت مناظره‌ها را ادامه دهد

اکبر ترکان در گفتگو با روزان:

روحانی همچنان با متانت مناظره‌ها را ادامه دهد

19 اردیبهشت 1396 13:35

تنها یک دور از مناظره‌های انتخاباتی نامزدهای ریاست‌جمهوری دوره دوازدهم باقی مانده است. مناظره‌ای که می‌تواند مهم‌ترین نقش را در سرنوشت انتخابات و تصمیم مردم داشته باشد؛ انتخاباتی که حالا فضای عمومی‌ جامعه را تحت تاثیر خود قرار داده و چه بسا بروز برخی حواشی و بداخلاقی‌ها به دامنه آن افزوده است. اکبر ترکان، مشاور حسن روحانی در مناطق آزاد طی گفتگویی با «روزان» به نقد و تحلیل این حواشی و البته مناظره‌های انتخاباتی پرداخته است. او در واکنش به برخی از انتقادات و فضاسازی‌ها در آستانه انتخابات می‌گوید «هیچ کسی مخالف انتقاد سازنده و دلسوزانه نیست. نقد لازم است و اساسا انتقاد دلسوزانه و سازنده همواره مورد استقبال قرار می‌گیرد چون نقد سالم به منظور اصلاح امور است. ولی نکته اینجاست که برخی در انتقاد طوری عمل می‌کنند که به جای اصلاح امور مرتکب تخریب رقیب می‌شوند که البته آن تخریب و تضعیف در نهایت به خودزنی منتهی می‌شود.»

نظر شما درباره مناظره انتخاباتی نامزدهای ریاست‌جمهوری چه بود؟
من دور اول و دوم مناظره نامزدهای ریاست‌جمهوری را خیلی خوب ارزیابی می‌کنم و نکات مثبت زیادی من در آن دیدم. این مناظره خیلی به مردم برای تشخیص نامزد اصلح کمک کرد. البته نه فقط مناظره بلکه صحبت‌های انفرادی نامزدها نیز خیلی روند موفقی را پیش گرفته است.
*عملکرد آقای جهانگیری را در این دوره از انتخابات چگونه ارزیابی می‌کنید؟
آقای جهانگیری عملکرد خوبی تا اینجا داشته‌اند. بحث سه‌شنبه شب ایشان در تلویزیون را می‌توان به جرات یک دفاع محکم از فرزندان جنگ و انقلاب و ارزش‌های انقلاب و همین طور قدردانی از زحمات فرزندان انقلاب و بعد از جنگ دانست. ایشان بسیار خوب مواضع خود را اعلام کرد.
نظر شما درباره مباحث مطرح شده آقای جهانگیری در برنامه تلویزیونی گفتگو با دوربین ایشان چیست؟
مسئله‌ای که آقای جهانگیری به آن اشاره کرد در واقع مربوط به این بود که برخی اوقات بعضی از افراد چون می‌خواهند مدام انتقاد کنند دچار خودزنی می‌شوند. آنان با نحوه نقد کردنشان به نوعی ارزش‌های انقلاب را زیر سوال می‌برند و به انقلاب ضربه می‌زنند که این ظلم بزرگی است. متاسفانه برخی از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری در مناظره‌ها و برنامه‌های انفرادی و تبلیغاتی خود به نحوی صحبت می‌کنند که گویی تمامی ‌آنانی که عمر خود را وقف انقلاب کرده و تلاش کردند خطاکار بودند و فقط خود آن یک نفر منجی انقلاب و کشور و مردم است. این واقعا دیدگاه غیرمنصفانه و ظالمانه‌ای است که بخواهیم انقلاب را به نفع کسی یا جریانی مصادره کنیم. انقلاب برای همه است. انقلاب برای همه کسانی است که در دفاع از انقلاب، حفظ انقلاب، دوران جنگ، بازسازی و سازندگی کشور بعد از جنگ عمر، جان و دارایی خود را وقف کردند.
جریان رقیب همواره تاکید بر آن دارد که دولت نسبت به انتقادات موضع‌گیری می‌کند و این در حالی است که حامیان دولت اصرار بر این موضوع می‌کنند که مخالفان دولت به جای انتقاد، بیشتر مرتکب تخریب و تضعیف دولت می‌شوند. نظر شما در این خصوص چیست؟
هیچ کسی مخالف انتقاد سازنده و دلسوزانه نیست. نقد لازم است و اساسا انتقاد دلسوزانه و سازنده همواره مورد استقبال قرار می‌گیرد چون نقد سالم به منظور اصلاح امور است. ولی نکته اینجاست که برخی در انتقاد طوری عمل می‌کنند که به جای اصلاح امور مرتکب تخریب رقیب می‌شوند که البته آن تخریب و تضعیف در نهایت به خودزنی خودشان منتهی می‌شود.
شما حاشیه‌های مناظره دور اول و دوم را چطور ارزیابی می‌کنید؟
من در خلال این اتفاقات دیدم که یکی از نامزدها جوری رفتار می‌کند و طوری حرف می‌زند که ناخودآگاه انسان را به یاد آن رئیس دولتی می‌انداخت که برای اثبات خودش همه چیز را زیر سوال می‌برد و به همه چیز حتی انقلاب ضربه می‌زد. آن فرد فکر می‌کرد که با این رفتارها به نتیجه دلخواه خودش خواهد رسید ولی در نهایت دیدم که خدا به او و رفتارهایش برکتی نداد. او تلاش داشت تا از هر فرصتی برای تخریب دیگران استفاده کند ولی خداوند این فرصت را از او گرفت. خداوند انقلاب را دوست دارد و به انقلابیون عزت می‌دهد. هنوز خیلی از رحلت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی نگذشته است و همه به خاطر دارند که ایشان چقدر نزد مردم عزت داشتند. خیلی‌ها سعی کردند که ایشان را تخریب کنند ولی این تلاش‌ها تاثیری بر عزت ایشان نداشت و در ازای ایشان، خداوند مخالفان او را ذلیل کرد.
مناظره دور بعدی را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟
از حالا نمی‌توان مناظره را پیش‌بینی کرد.
فکر می‌کنید که آقای روحانی و آقای جهانگیری چگونه می‌توانند در این دوره از مناظره‌ها موفق‌تر باشند؟

آنچه من برداشت می‌کنم این است که هم آقای جهانگیری و هم آقای روحانی تاکنون خوب ظاهر شده‌اند و فکر می‌کنم که ادامه همین روند برای موفقیت ایشان کفایت کند. به نظر من آقای روحانی با همان متانت همیشگی ظاهر شود می‌تواند موفق باشد.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما