یکه تازی در میدان سیاست

تغییر راهبرد روحانی در مبارزات انتخاباتی

یکه تازی در میدان سیاست

19 اردیبهشت 1396 13:33

تنور رقابت‌ انتخابات ریاست‌جمهوری روز‌به‌روز داغ‌تر می‌شود. با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات، نامزدها و ستادها و هواداران آنها فعالیت خود را دو چندان کرده‌اند. حسن روحانی که روز یک‌شنبه به معدن آزادشهر رفته بود، شامگاه یک‌شنبه در جمع مردم ارومیه حاضر شد. روحانی شبانه به همدان رفت تا صبح دیروز در جمع مردم همدان سخنرانی کند و از آنجا مستقیم به کرمانشاه برود تا در تجمع هوادارانش حاضر شود و سخنرانی کند. ابراهیم رئیسی هم دیروز به خوزستان رفته بود تا برنامه‌های تبلیغاتی خود را در این شهر پیگیری کند و قالیباف هم برای اولین بار در این دوره از انتخابات پا از تهران بیرون گذاشت تا در خرم آباد حاضر شود.

روحانی : شما از آزادی بیان حرف می‌زنید؟
نکته بسیار مهم در مورد کمپین انتخاباتی حسن روحانی این روزها تحرک بسیار بالای اوست. او که به عنوان رئیس‌جمهور مستقر کاملا برای مردم شناخته شده است، ترجیح داده است که این بار هم به تک تک استان‌های کشور سر بزند و در جمع هوادارانش سخن بگوید. این تحرک بالای کمپین روحانی و شخص او باعث شده است که فضای سیاسی و رسانه‌ای کشور به صورت مداوم تحت الشعاع او و اقداماتش قرار گرفته و به نوعی فضای ابتکار عمل رقیبان محدود شود. روحانی در این سفرها به صورت عمده بر توان تشکیلاتی و شبکه اصلاح‌طلبان تکیه دارد.

حسن روحانی اما در سخنرانی ارومیه خود تا حدود زیادی از مشی ارائه کارنامه در سخنرانی‌های خود فاصله گرفت و به تندی به رقبا حمله کرد‌: « آنها از آزادی بیان و انتقاد سخن می‌گویند. یا‌للعجب! آنهایی که زبان‌ها را بریدند و دهان‌ها را دوختند. آنچه از شما در طول سال‌های گذشته صادر شد، کلمه ممنوعیت بود؛ ممنوعیت قلم، ممنوعیت تصویر. لطفا شما دم از آزادی نزنید که آزادی خجالت می‌کشد. شما دم از انتقاد نزنید. شما در نهادی کار می‌کنید که کسی جرات انتقاد از آن نهاد را ندارد. تخریب را در این جامعه رقم می‌زنند ولی زنان و مردان ما با آگاهی در برابر سیاه‌نمایی آنها ایستاده‌اند.»
اظهارات تند روحانی اما به ارومیه و استان آذربایجان غربی که به صورت سنتی از جمله پایگاه‌های اصلاح‌طلبان بوده و دولت یازدهم هم در این استان محبوبیت زیادی دارد، محدود نشد.
روحانی در استان همدان که در چند انتخابات اخیر از جمله استان‌هایی بوده که اصول‌گرایان در آن دست بالا را داشته‌اند هم این مشی هجومی ‌را ادامه داد. روحانی در جمع هواداران بسیار پرشورش که سالن ابن سینا همدان را مملو از جمعیت کرده بودند در مورد رقیبانش گفت‌:«اینجا روزی است که باید برای روزهای آینده تصمیم بگیریم. منطق شما ممنوع کردن است و چیز دیگری ندارید. منطق شما هوچی‌بازی است و چیز دیگری ندارید.شما در طول این چهار سال در همه جلسات آمدید تا همه شبکه‌های اجتماعی را ببندید. شما در مسیر پیشرفت و آزادی جوانان ما نخواهید بود.»
روحانی در ادامه سخنرانی‌اش اما بسیار صریح‌تر از مطالبات اصلاح‌طلبان سخن به میان آورد‌:‌ «من از شما می‌پرسم آیا می‌خواهیم مظلومیت‌ها در این کشور ادامه یابد؟ آیا می‌خواهیم باز چهره‌هایی که مرحوم هاشمی ‌را مخدودش کردند به کارشان ادامه دهند؟ آیا می‌خواهیم جامعه ما از بیانات رئیس ‌عزیز دولت اصلاحات استفاده نکند. چرا عزیزان و چهره‌های عزیز ما و آنهایی را که به ملت خدمت کردند و گفتگوی میان ملت‌ها را به ارمغان آوردند و آنها را چهره واقعی ایران را به دنیا نشان دادند، خانه‌نشین می‌کنید؟ با چه قانونی؟
روحانی با اشاره به اینکه ما 29 اردیبهشت پای صندوق می‌رویم تا بزرگان‌مان را به جامعه برگردانیم، گفت: ما 29 اردیببهشت به صندوق می‌رویم تا شرایط امنیتی به دانشگاه بازنگردد. ما نمی‌خواهیم 16 آذر سخنرانی در دانشگاه ممنوع باشد. ما نمی‌خواهیم بازار صادرات کشورمان را به دیگران بسپاریم. نفت صادراتی شما را چه کسانی گرفته بودند؟ یک میلیون بشکه صادراتی نفت شما را چه کسانی گرفتند؟ آیا در اختیار گذاشتن بازار صادراتی ملت ایران به دیگران افتخار دارد؟»
سخنان تند روحانی در مورد رقیبان در همدان اما ادامه یافت. او هنگام سخن گفتن در مورد حقوق زنان و اشتغال آنها گفت : « آنها در هشت سال 860 هزار خانم را بیکار کردند اما در دولت یازدهم 750 هزار بانو سرکار رفتند. اگر شما جوانان در خانه بنشینید بدانید در پیاده‌روهای ما هم دیوار خواهد بود. شما آنها را نمی‌شناسید من آنها را می‌شناسم. آنها روزی در جلسه‌ای تصمیم گرفتند که در تهران و در پیاده‌رو دیوار بکشند. آنها می‌خواستند پیاده‌رو زنانه و مردانه ایجاد کنند همانطور که در محل کارشان بخشنامه تفکیک جنسیتی را صادر کردند.»
روحانی از همدان به کرمانشاه رفت تا برنامه تبلیغاتی خود را در یکی از استان‌های حامی‌اش توضیح دهد. تا لحظه تنظیم این گزارش هنوز متن کامل سخنان او منتشر نشده است.  با این حال سالن مملو از جمعیت کرمانشاه خبر از یک سخنرانی پرهیجان دیگر در این شهر می‌دهد. سخنان صریح روحانی در مورد مسائل سیاسی و مطالبات بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان و مشی رو به جلوی او در دو سخنرانی اخیر می‌تواند چند دلیل داشته باشد. نخست آنکه روحانی انتظار حجم گسترده تخریب علیه خود و دولتش در جریان فعالیت انتخاباتی اصول‌گرایان را نداشته است. مطرح کردن مسئله وجود کالای قاچاق در منزل وزیر آموزش و پرورش در حالی که قوه قضائیه حکم به برائت دختر وزیر داده است، در نخستین دقایق مناظره قبل نمونه‌ای از یک مشی برنامه‌ریزی شده است. دومین مسئله‌ای که باعث شده است روحانی ادبیاتی صریحتر در مقابل رقبای انتخاباتی برگزیند، احتمالا تمرکز کامل کمپین هر دو نامزد اصول‌گرا بر مسائل اقتصادی و گروه‌های فرودست جامعه است. روحانی دریافته است که کشانده‌شدن بازی انتخابات به میدان اقتصادی و ایجاد یک دو قطبی در این زمینه ممکن است برای او و البته کشور خطرناک باشد. وعده‌های بی‌حساب رقبا کار را برای او که در مقام رئیس‌جمهور مستقر نمی‌تواند چنین وعده‌هایی را در دستور کار تبلیغاتی قرار دهد، دشوار می‌کند. روحانی با تاکید بر مسائل سیاسی در سخنرانی‌های خود می‌تواند دو هدف را همزمان برآورده سازد : نخست آنکه پایگاه اجتماعی اصلاح‌طلبان را بیشتر با خود همراه کند تا حضوری فعال‌تر در انتخابات داشته باشند و هم اینکه رقیبان را به میدان پاسخگویی کشانده و ابتکار عمل را در رقابت‌ها برای خود حفظ کند.
نکته بسیار مهم دیگر آن است که به مدد شبکه‌های مجازی و شکسته شدن کامل انحصار صدا و سیما در مخابره صدا و تصویر، پاره‌های سخنرانی‌های روحانی و حتی شعارهای هواداران او در تجمعات به سرعت در کل کشور دست به دست شده و فضای عمومی‌انتخابات را کاملا تحت تاثیر قرار می‌دهد.
رئیسی در خوزستان
ابراهیم رئیسی نامزد اصول‌گرا هم برنامه سفرهای استانی را در کمپین خود منظور کرده است. رئیسی روز گذشته به استان خوزستان رفت. برخی تحلیلگران معتقدند که مردم این استان به‌خصوص به دلیل مشکلات زیست محیطی و پدیده ریزگردها که زندگی آنها را تحت الشعاع قرار داده است، بسیار ناراضی هستند و این مسئله‌ای بودکه رئیسی در دیدار با سران، نخبگان و فرهیختگان عشایر خوزستان مطرح کرد‌: «چرا ریزگرد ها برای ماه‌ها و سال‌ها مردم این خطه را رنج می‌دهد و آیا این مشکل قابل پیشگیری و برخورد نیست؟ وی تصریح کرد: مشکل کشور ما ایجاد ارزش افزوده نیست ولی مشکل ما ضعف مدیریت اقتصادی و اجرایی است و اگر مدیریت ما جهادی باشد همه این مشکلات قابل حل است.» رئیسی البته کوشید تا به اظهارات روحانی هم واکنش نشان دهد : « ما از آقایان می‌خواهیم که وارد مسائل فرعی نشوند و جواب دهند که وعده‌ها چه شد؟»
قالیباف در لرستان
محمد‌باقر قالیباف در این دوره از انتخابات ریاست‌جمهوری سفر استانی چندانی نداشته است. او که تا آخرین لحظات روشن نبود که در انتخابات شرکت می‌کند یا خیر، این بار ترجیج داده است که تمرکز تبلیغاتی خود را در تهران گذاشته و با استفاده از مشاوران حرفه‌ای تبلیغاتی سعی در جلب نظر مردم داشته باشد. روش‌های تخریبی قالیباف به گمان بسیاری از احمدی‌نژاد الگو برداری شده است. در هر حال اما به نظر موفقیت سفرهای استانی حسن روحانی قالیباف را هم به تکاپو انداخته تا به لرستان برود و ضمن دیدار با نخبگان محلی در جمع مردم سخنرانی کند. تا لحظه تنظیم این گزارش خبری از سخنرانی او منتشر نشده است.
 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما