لیست اصلاح طلبان امروز اعلام می شود

مرتضی حاجی:

لیست اصلاح طلبان امروز اعلام می شود

19 اردیبهشت 1396 13:20

گروه سیاسی - با نزدیک شدن به زمان تبلیغات برای انتخابات شورای شهر و روستا مسئله اعلام نفرات گزینش شده برای لیست اصلاح‌طلبان به‌خصوص در شهر تهران هم جدی‌تر می‌شود. آنچنان که انتظار می‌رفت انتخابات ریاست‌جمهوری به دلیل ماهیت و هویت آن بر انتخابات شوراهای شهر و روستا سایه انداخته و فضای سیاسی کشور را متاثر ساخته است. با این حال گروه‌های سیاسی در جای جای ایران برای شرکت در ا‌نتخابات شوراها هم آماده می‌شوند.

تدوین لیست اصلاح‌طلبان در شورای شهر تهران از ماه‌ها قبل موضوع بحث و گفتگوی احزاب و تشکل‌های این جناح سیاسی بوده است و این روزها با نزدیک شدن به موعد اعلام اسامی انتظارها در محافل سیاسی و رسانه‌ای بالا گرفته است.
 دیروز مرتضی حاجی، رئیس شورای ستاد اصلاح‌طلبان شهر تهران، در نشست نقش رسانه‌ها در انتخابات، به موضوع انتخابات شوراها اشاره کرد و گفت:‌ برای اینکه تمام کسانی که علاقه‌مند به حمایت از اصلاح‌طلبان هستند فرصت داشته باشند خودشان را نشان دهند فراخوانی ارائه شد تا حتی چهره‌های ناشناسی که با علاقه‌مندی ثبت‌نام کردند بتوانند در لیست قرار گیرند از این رو حدود 600 نفر فرم‌های شورای‌عالی را پر کردند و انتخاب 21 نفر از میان این تعداد کار دشواری است.
به گزارش ایلنا رئیس شورای ستاد اصلاح‌طلبان شهر تهران گفت: برای دستیابی به ترکیبی مناسب در شورا پیش‌بینی کردیم افرادی مورد حمایت قرار بگیرند که اولا با یکی از حوزه‌های مربوطه از جمله محیط زیست، معماری و شهرسازی، مدیریتی و حقوقی و به طور کلی 10 حوزه ارتباط داشته و در یکی از آنها تخصص داشته باشند که در هر کدام از این بخش‌ها از یک تا چهار نفر در لیست سهمیه خواهند داشت.
عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان ادامه داد: برای اینکه فرصتی برای گردش نخبگان فراهم شود، تصمیم گرفتیم سهمیه‌های دیگری در نظر بگیریم تا نخبه‌هایی که خارج از نخبگانی که پیش از این مسئولیت‌هایی داشتند، فرصت پیدا کنند تا توانایی خود را نشان بدهند. بنابراین اولویت و برتری و سهمیه برای جوانان و زنان درنظر گرفتیم چرا که این دو گروه به دلایلی معمولا از حوزه‌های مدیریتی دور بودند و حداقل 50 درصد به این دو گروه تخصیص یافت.
وزیر آموزش و پرورش دولت اصلاحات افزود:‌ این پیش‌بینی اولیه بود اما باتوجه به اینکه تصمیم نهایی با جلسه مجمع عمومی شوراست، رای نهایی با این شورا خواهد بود. نکته دیگر این بود که اطلاعات افراد را با استناد به گفته‌های خودشان مورد بررسی قرار دادیم و با لحاظ معیارهایی که در نظر گرفتیم تاکنون 150 نفر مشخص شده‌اند.
او ادامه داد:‌ تلاش می‌‌کنیم طی امروز و فردا لیست نهایی را مشخص کنیم و امروز هیات رئیسه نظر خواهد داد و در نهایت موضوع در جلسه فردا مجمع شورای عالی مطرح و رای‌گیری نهایی انجام خواهد شد.
حاجی در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا درباره نحوه تصمیم‌گیری هیات رئیسه و مجمع عمومی گفت: در جلسه امروز هیات رئیسه لیستی دو تا سه برابر را در هر بخش و هر گروه تخصصی تهیه می‌شود و با اعلام مجمع شورای‌عالی، فردا این مجمع تصمیم‌گیری نهایی را برای معرفی لیست 21 نفره انجام خواهد داد.
رئیس شورای ستاد اصلاح‌طلبان شهر تهران در پاسخ به سوال دیگر ایلنا مبنی براینکه درباره برخی اعمال فشارها برای ردصلاحیت یا انصراف برخی کاندیداهای اصلاح‌طلب گفت: من هم شنیده‌ام که اظهارنظرهایی شده که بعضی افراد یا منصرف شوند یا رد صلاحیت خواهند شد اما ملاک ما قانون و نظر نهایی هیات نظارت خواهد بود. به هرحال در صورتی که تغییری در تایید صلاحیت‌ها پیش بیاید ترمیم لازم در مورد لیست انجام خواهد شد. با این همه فکر می‌کنیم این مسایل آنچنان در تهیه لیست ما تاثیرگذار نخواهد بود.
حاجی در پاسخ به سوال دیگری درباره احتمال انصراف افراد خارج لیست به نفع لیست گفت: به هرحال همه ما باید از اینکه همفکرانمان بتوانند در راستای حل مشکلات شهری تاثیرگذار باشند خوشحال باشیم. این افراد می‌توانند در قالب سازمان‌های مردم نهاد یا تشکیلات غیردولتی در کنار ما باشند و بر عملکرد شورا نظارت و در تهیه برنامه‌ها یاری برسانند.
او ادامه داد: هدف قاعدتا به اشغال درآوردن یک کرسی نیست. هدف اجرای برنامه‌هایی است که فکر می‌کنیم برای رشد و توسعه شهرمان مهم است. انتظارمان این است کسانی که تا امروز همراه ما بودند بعد از این نیز در راستای نقد عملکردها و تهیه برنامه‌های کارشناسی در کنارمان باشند نه اینکه بگوییم کسانی که جزء 21 نفر نیستند بروند تا انتخابات بعدی.
عضو شورای عالی سیاست‌‌گذاری اصلاح‌طلبان افزود: خواهش ما از همه خواهران و برادرانی که به ما منت گذاشتند این است که به ما کمک کنند تا بتوانیم برنامه‌های خود را اجرا کنیم و بر نحوه اجرای برنامه نیز نظارت داشته باشیم.

حاجی تاکید کرد: انتظار ما از دوستان این است کسانی که لیست اصلاحات را انتخاب کردند، درصورتی که با پیشنهادهایی برای حضور در دیگر لیست‌ها روبه‌رو شدند، به لیست ما متعهد بمانند.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما