آنها که از آزادی بیان و انتقاد سخن می گویندیا للعجب

حسن روحانی در جمع مردم ارومیه:

آنها که از آزادی بیان و انتقاد سخن می گویندیا للعجب

18 اردیبهشت 1396 14:40

حجت‌الاسلام حسن روحانی، عصر دیروز در سالن الغدیر ارومیه گفت: ارومیه قهرمان! آذربایجان عزیز! یاشاسین آذربایجان! یاشاسین ایران! این همه شور و هیجان از مردم عزیز آذربایجان غربی و از ارومیه قهرمان و از مهاباد عزیز، از میاندوآب، از بوکان، از نقده، از پیرانشهر، از سلماس، از سردشت، از خوی، از شاهین دژ، از ماکو، از اشنویه، از چالدران و. . . و از همه مردم و همه زنان و مردان را می‌بینیم.

به گزارش ایلنا او افزود: قبل از آنکه به آذربایجان غربی بیایم، به گلستان رفتم تا سری به معدنچیان عزیزانمان در آزادشهر بزنم. غم‌خواری و عشق و برادر وجود دارد. این معدن در بخش خصوصی و در اختیار یک نهاد بوده است و آنها باید پاسخگوی مردم باشند. ما با همه توان در کنار مردم و کارگران و در کنار معدنچیان و خانواده‌ه‌ای عزیز از دست داده خواهیم بود ولی کسانی که مسئول آن معدن بوده‌اند چرا مهر سکوت بر دهان‌شان زده‌اند.
رئیس‌جمهور تاکید کرد: دیدن دریاچه ارومیه برای من شعف‌آور است. من 4 سال قبل به شما مردم ارومیه قول دادم و گفتم اگر رئیس‌جمهور شوم اولین موضوعی که در دولتم مطرح خواهم کرد دریاچه اورمیه است. یادتان است آن روز شما از اشک چشم خود یاد کردید. یادتان هست غم، سراسر غرب ایران را برای خشک شدن دریاچه ارومیه فرا گرفته بود ولی امروز همه ما خوشحالیم که این دریاچه را تثبیت کردیم.
او گفت: مردم آذربایجان و غرب ایران بدانید در هشت سال قبل از این دولت، آب دریاچه ارومیه سه متر و 10 سانتی‌متر پایین آمد و اگر اقدامات این دولت نبود شما یک کویر خشک را در اینجا شاهد بودید. زنان و مردان و مردم قهرمان! سر ایران، آذربایجان است. چشم زیبای ایران دریاچه ارومیه است. می‌خواستند این چشم زیبای آبی را در این بدن نبینند ولی امروز شاهدیم امواج دریاچه حیات خود را فریاد می‌زند.
رئیس‌جمهور ادامه داد: در طول این سه سال و نیم دو هزار میلیارد تومان صرف دریاچه ارومیه شده و این روند را ادامه خواهیم داد. دریاچه ارومیه بازهم جاذبه گردشگری خود را احیا خواهد کرد.
او با بیان اینکه هدف از بیان وضعیت دریاچه ارومیه این بوده که نشان دهد به وعده‌هایش عمل کرده است، ادامه داد: امروز به شما مردم ارومیه و آذربایجان غربی می‌گویم در این استان هر روز شرایط زندگی و شرایط کسب و کار برای جوانان آماده‌تر خواهد شد. من از اینکه در سال 95، 441 بنگاه اقتصادی راه‌اندازی شده هنوز راضی نیستم. از اینکه 18 هزار جوان مشغول به‌کار شده راضی نیستم چرا که باید جوان بیکار در این سرزمین باقی نماند.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه افرادی که از اشتغال سخن می‌گویند کارنامه خود را به مردم نشان دهند، تصریح کرد: در ستادهای برخی نامزدها کسانی هستند که هشت سال کشور در اختیار آنها بود و دیدید با جوانان ما و اشتغال این کشور چه کردند. هشت سال هیچ شغلی برای این سرزمین نبود. برخی از رسانه‌ها آن هشت سال را سکوت کردند و از بیکاری جوانان سخن نگفتند ولی سال قبل که 650 هزار شغل ایجاد شد، دم از بیکاری می‌زنند و می‌گویند باید مالیات بدهید ولی کسی نمی‌پرسد آنجایی که شما مدیریت می‌کنید تا حالا مالیات داده‌اید؟
رئیس شورای عالی اشتغال ادامه داد: ما برای اشتغال زنان تلاش کرده‌ایم. در هشت سال قبل از این دولت 860 هزار زن بیکار شد. در این سه سال و نیم 750 هزار بانو مشغول به کار شد. شخصی می‌تواند از اشتغال زنان سخن بگوید که در مقام عمل برای 750 هزار زن اشتغال ایجاد کرده باشد.
او به اظهارات برخی از نامزدهای ریاست‌جمهوری اشاره کرد و گفت: آنها از آزادی بیان و انتقاد سخن می‌گویند. یا للعجب. آنهایی که زبان‌ها را بریدند و دهان‌ها را دوختند. آنچه از شما در طول سال‌های گذشته صادر شد، کلمه ممنوعیت بود؛ ممنوعیت قلم، ممنوعیت تصویر. لطفا شما دم از آزادی نزنید که آزادی خجالت می‌کشد. شما دم از انتقاد نزنید. شما در نهادی کار می‌کنید که کسی جرات انتقاد از آن نهاد را ندارد. تخریب را در این جامعه رقم می‌زنند ولی زنان و مردان ما با آگاهی در برابر سیاه‌نمایی آنها ایستاده‌اند.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه در این چهار سال شما کاسبان تحریم، کاسبی‌تان کساد شده است، ناراحت هستید، اظهار کرد: می‌خواهید ما را به چهار سال قبل بازگردانید ولی ما عقب باز نمی‌گردیم. ما راهمان را انتخاب کرده‌ایم. راه ما آزادی است. بازهم می‌خواهید تحریم و حصر را به ایران بازگردانید؟ ما مخالف تحریم و حصر ایران هستیم. ما می‌خواهیم با دنیا زندگی مسالمت‌آمیز داشته باشیم. ما نمی‌خواهیم جوان کرد و ترک ما در سر مرز کوله‌بری کند بلکه می‌خواهیم به‌جای کوله‌بری جوان ما صادرات کند. ما استان‌های مرزی‌مان را استان‌های صادراتی ایران قرار خواهیم داد.
او تصریح کرد: چهار سال قبل ما نیازمند شش میلیون تن گندم بودیم ولی امروز آماده‌ایم سه میلیون تن گندم را صادر کنیم. شما سفره‌ای را برای ما می‌خواهید که گندمش از بیگانه باشد ولی ما سفره‌ می‌خواهیم که گندمش محصول و دسترنج کشاورزان خودمان باشد.

روحانی به اظهارات برخی از نامزدهای ریاست‌جمهوری درباره فقرزدایی و محرومیت‌زدایی اشاره کرد و گفت: لطفا اعلام کنید در نهادهایی که مشغول هستید بازنشستگان چقدر حقوق می‌گیرند. ما دولت ادعا نیستیم. ما دولت خیالبافی نیستیم. ما دولت فریب نیستیم. ما می‌خواهیم راهی که در خرداد 92 به هم وعده دادیم و دست به دست هم دادیم را تا رسیدن به قله ادامه دهیم.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما