مناظره و باز هم مناظره

مناظره و باز هم مناظره

17 اردیبهشت 1396 14:1

همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد صفحه اول تمام روزنامه‌های چاپ شده در روز شنبه به مناظره دوم نامزد‌های انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم پرداخته‌اند‌. باز هم مثل هفته گذشته مخالفان، دولت حسن روحانی را بازنده مناظره می‌دانند و موافقان دولت بر خالی بودن دست رقبای دولت تکیه می‌کنند و عمکرد دولت حسن روحانی را مثبت می‌دانند‌. تیتر یک شدن موضوع واردات پوشاک توسط فرزند یکی از وزرا هم هم طی چند روزی که خبرش منتشر شد و هم در طول مناظره و هم در واکنش‌های پس از آن، موضوعی است که جای تامل بسیار دارد‌. در حالی که دولت و رقبای انتخاباتی بر وجود مسائل کلان و کمر‌شکن در اقتصاد و جامعه ایران اذعان دارند،. پرداختن به موضوعی که در نهایت حتی اگر اثبات هم بشود با پرداخت جریمه حل و فصل می‌شود، آن هم در برنامه‌ای که میلیون‌ها بیننده دارد و دقایقش طلایی هستند جای تاسف دارد.

«شهروند» با تیتری درشت و به رنگ قرمز از کلمه هیچ استفاده کرده است‌. هیچ به کل محتوای بحث‌های مطرح شده در  مناظره و هیچ به مچ‌گیری‌ها و اشکال‌تراشی‌های رقبای حسن روحانی‌. اما «وطن امروز» با تیتر درشت و عکسی از مناظره به کاسبی اعضای دولت اشاره می‌کند که در بالا به آن اشاره شد .
«وطن امروز» تمام جمله اسحاق جهانگیری در مناظره در دفاع از فرزند وزیر را نقل کرده و در نهایت علامت تعجب گذاشته است. تاکید بر 200 میلیون بودن ارزش کل محموله پوشاک وارداتی کاری هوشمندانه از طرف این روزنامه است تا به خوانندگان این پیام را برساند که در حالی که شما گرفتار یارانه 250 هزار تومانی هستید، دولتمردان 200 میلیون تومان را پولی نمی‌دانند‌. «کیهان» هم تیتر زده: مشت دولت باز شد‌. اما «اطلاعات» و «اعتماد» به آرامش حسن روحانی در پاسخ به حملات رقبا اشاره کرده‌اند‌. «ایران» روزنامه نزدیک به دولت برجام را نقطه جوش مناظره دانسته است و در«‌جوان»در همین باره از قول ابراهیم رئیسی تیتر زده‌: اگر تحریم‌ها برداشته شده است، پول نفت فروخته شده را به حساب‌های داخل کشور انتقال دهید‌. «اعتماد» هم بخشی از صحبت‌های حسن روحانی در دفاع از دولتش را تیتر کرده است که گفته: دولت صد‌در‌صدی هستیم، مردم‌فریبی نمی‌کنیم و اختلاف افکنی نکردیم‌. صحنه آب خوردن حسن روحانی در مناظره هم روی صفحه اول روزنامه‌ها دیده می‌شود‌. «دنیای اقتصاد» هم به دو‌گانه‌سازی حسن روحانی و اسحاق جهانگیری بین خود و رقبا اشاره کرده است و انتخاب بین دو دیدگاه را تیتر کرده است‌. عکس صفحه اول این روزنامه عکسی هوشمندانه است که تماشا‌کنندگان مناظره در دو سوی کادر قرار گرفته‌اند و در حال تماشاکردن صفحه تلویزیون هستند‌.
یکی از نکات جالب بارش شدید باران در طول زمان پخش مناظره دوم در تهران است که منجر شد به آب‌گرفتگی شهر آفتاب محل برگزاری نمایشگاه کتاب تهران. روزنامه‌های «اصلاح‌طلب» «شرق» و «اعتماد» هم این موضوع را برای انتقاد از عمکرد قالیباف شهردار تهران مناسب دیده‌اند‌.
روزنامه «بهار» با تیتر «ظریف را محاکمه کنید‌.» به سخنان یکی از اعضای ستاد ابراهیم رئیسی پرداخته و نوشته است جای تاسف دارد کسانی که با عمکردشان باعث وضع تحریم‌ها شدند، حالا در خواست محاکمه محمد‌جواد ظریف را مطرح می‌کنند و در خبری دیگر از قول محمد‌جواد ظریف تیتر زده است که حمله به سفارت عربستان حماقتی بود که خسارت‌های بسیاری در پی داشت‌.
با کمتر شدن امید به زنده ماندن معدنکاران محبوس در تونل معدن یورت استان گلستان روزنامه‌ها هم محافظه‌کاری را کنار گذاشته‌ و خبر فوت دسته‌جمعی معدنکاران را اعلام کرده‌اند‌. عکس‌های صورت‌های دودگرفته معدنکاران که با رگه‌هایی از اشک شسته شده‌اند، روی صفحه اول بسیاری از روزنامه‌ها دیده می‌شوند‌. روزنامه‌های ورزشی هم اخبار هفته آخر لیگ برتر و نتایج بازی‌ها و تعیین تکلیف تیم‌های سقوط‌کننده به دست پایین‌تر را منتشر  کرده‌اند‌.
 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما