انتقادات اصول‌گرایان واقع‌بینانه نیست

ولی الله شجاع پوریان در گفتگو با روزان :

انتقادات اصول‌گرایان واقع‌بینانه نیست

17 اردیبهشت 1396 13:59

دور دوم مناظره انتخاباتی نامزدهای ریاست‌جمهوری برگزار شد. حجم انتقادات البته ضد و نقیض و غیراخلاقی از روحانی و دولت او آنچنان در این مناظره بالا گرفته بود که در حین و پایان مناظره شاهد سیلی از تکذیبیه‌ها و واکنش‌ها بودیم. ولی‌الله شجاع‌پوریان در گفتگویی با روزان به نقد و تحلیل این دور از مناظره‌ها می‌پردازد‌. او به ما می‌گوید:‌ «برای ارزیابی درست از دولت طبعا هم باید شرایط و ارثیه‌ای که از دولت قبل تحویل گرفت و همین‌طور مشکلات و موانعی که پیش‌روی دولت بوده و همچنین شرایط پیرامونی دولت روحانی را در نظر گرفت.»

* دور دوم مناظره انتخاباتی نامزدهای ریاست‌جمهوری را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
در این مناظره آقایان روحانی و جهانگیری و حتی هاشمی‌طبا عملکرد خوبی داشتند. البته جریان رقیب انتقاداتی را به دولت وارد کرد که خیلی نمی‌توان این انتقادات را واقع‌‌بینانه و درست دانست. برای ارزیابی درست از دولت طبعا هم باید شرایط و ارثیه ای که از دولت قبل تحویل گرفت و همین‌طور مشکلات و موانعی که پیش‌روی دولت بوده و همچنین شرایط پیرامونی دولت روحانی را در نظر گرفت. همه از نقد استقبال می‌کنند به شرطی که آن نقد سازنده و منصفانه باشد. روحانی بارها گفته است که دولت را در شرایطی تحویل گرفته بود که کشور فقط در عرصه بین‌المللی با چندین و چند کارت قرمز، تحریم و قطعنامه شدید مواجه بود. روحانی در شرایطی دولت را تحویل گرفت که چرخه اقتصاد معیوب و تولید نفت تقریبا متوقف بود و همین عوامل دست در دست هم داده بود تا عملا اقتصاد پنهان شکل بگیرد و تا سطح دلالی نزول پیدا کند. دولت روحانی در شرایطی دولت را تحویل گرفت که در بخش داخلی وضعیت امنیتی و فرهنگی و فضای دانشگاه‌ها به شکلی بسته و نگران کننده بود. کمااینکه شاهد بودیم برخی اساتید و فرهیختگان یا تعدیل شدند یا بازنشسته اجباری شدند یا به عنوان ستاره‌دار کنار گذاشته شدند.
شما عملکرد روحانی را در چهار سال گذشته چقدر موفق می‌دانید‌؟ آیا از نظر شما استمرار دولت روحانی می‌تواند از منافع ملی حمایت کند؟
روحانی و کابینه او در چهار سال گذشته در همه عرصه‌ها شرایط کشور را با توجه به آنچه قبلا وجود داشته‌، بهبود بخشیده است. به‌ویژه در حوزه سیاست خارجی که یک پرونده قدیمی‌ هسته‌ای را با تدبیر یک تیم کاردان حل کرد که خود آن فصل جداگانه‌ای را برای توضیح و تشریح می‌طلبد. این موفقیت دستاوردها و گشایش‌هایی را برای ایران داشت و سایه سنگین ایران هراسی را از منطقه و بین‌الملل دور کرد تا به جای تقابل‌ها ما شاهد تعاملات‌، ورود سرمایه‌، حضور سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی و ارتباطات خارجی سازنده و تسهیلات بانکی باشیم.
*در مناظره اخیر همه از برجام به نحوی حمایت کردند ولی با این حال شاهد آن بودیم که سیاست‌های اقتصادی و بین‌المللی دولت مورد انتقادات تندی قرار گرفت. نظر شما در این خصوص چیست؟
اول از همه فراموش نکنیم که لغو تحریم‌ها یک اتفاق بزرگ را برای کشور رقم زد. لغو این تحریم‌ها باعث شد تا حدودی وضعیت کشور را به حالت عادی بازگرداند و به تبع آن وضعیت داخلی کشور را نیز تحت تاثیر قرار دهد. البته دولت در عرصه داخلی نیز گام‌های خوبی را برداشته است و ما در عرصه‌هایی مثل فرهنگ شاهد شکسته شدن انسداد گذشته بودیم. کمااینکه بسیاری از رسانه‌هایی که قبلا بسته شده بودند دوباره بازگشایی شدند و مهم‌تر از آن امکان حضور مجدد فرهیختگان و نخبگان در مناظره‌ها، دانشگاه‌ها و همایش‌ها فراهم شد. علاوه بر این باید به خاطر داشته باشیم که بیشترین مشکلات کشور در حوزه اقتصاد و معیشت آن هم به سبب سیاست‌های اشتباه دولت‌های گذشته است. در این حوزه نیز دولت با موانع و مشکلات متعددی رو‌به‌رو بود. دولت کشور را در شرایطی تحویل گرفت که فضای اقتصادی کشور مملو از رکود و تورم و بیکاری بود. رشد اقتصادی بر اساس اسناد بالادستی که قرار بود به بالای هشت درصد برسد، منفی شده بود. ولی در نهایت دیدیم که دولت هم تورم را مهار کرد و هم رشد اقتصادی کشور را به وضعیت قبل از دولت‌های نهم و دهم نزدیک کرد. رونق اقتصاد در وهله اول واحد‌های کوچک را فعال کرد که همین مسئله تاثیر مثبتی در حوزه اشتغال داشت. همچنین دولت توانست که نوسان‌های شدید بازارهای سکه و ارز را کنترل کند که خود این مسئله ثبات و آرامش را به اقتصاد برگرداند. البته ممکن است برخی دوستان اصول‌گرا همچنان به عملکرد اقتصادی دولت نقد‌هایی را داشته باشند ولی واقعیت این است که آن‌قدر در دولت‌های نهم و دهم کشور دچار عقب ماندگی اقتصادی شد که حل آن را نمی‌توان به یک دوره کوتاه چهار ساله منحصر کرد.
*از نظر شما روحانی چقدر می‌تواند در دولت بعدی نیز موفق باشد؟

من چند امتیاز و نکته مهم در شخصیت و عملکرد آقای روحانی می‌بینم که فکر می‌کنم او را از سایر نامزدهای ریاست‌جمهوری متمایز می‌کند. اول آنکه روحانی یک مجموعه از مدیران و کارشناسان را در کابینه خود آورده است که هر کدام از این افراد کارنامه درخشان و موفقی در حوزه تخصصی خود دارند و افرادی زبده، ممتاز، نخبه و امتحان پس داده هستند. اعتماد دوباره به روحانی باعث می‌شود تا مجددا کارها به افراد کاردان سپرده شود. نکته دوم آنکه آقای روحانی یک فرد برنامه محور است. او بدون برنامه به سراغ کاری نمی‌رود و بدون برآورد و برنامه شعاری یا حرفی را نمی‌زند. این مسئله باعث می‌شود که کشور در تمام امور روی یک برنامه و محور مشخصی حرکت کند. این دقیقا مخالف و عکس همان دورانی است که ما شاهد بودیم بسیاری از تصمیمات کلان کشور یکشبه و بدون تفکر و تدبیری اتخاذ شدند و در نهایت تبعات سنگین و جبران‌ناپذیری را برای کشور به همراه داشت. نکته سوم آنکه آقای روحانی توانست طی چهار سال جایگاه بین‌المللی خوبی را با استفاده از یک تیم مسلط و کاردان در وزارت خارجه برای کشور فراهم کند و به جای نگاه تند گذشته یک نگاه محترمانه و تعاملی نسبت به ایران را در بین‌الملل جا بیندازد. روحانی امید و احترام را به کشور بازگرداند.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما