ریزگردها نتیجه سال‌ها بی‌توجهی به خوزستان است

انتقاد ابتکار از بهره‌برداری جناحی از مشکلات زیست محیطی خوزستان

ریزگردها نتیجه سال‌ها بی‌توجهی به خوزستان است

16 اردیبهشت 1396 13:29

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با انتقاد از بهره‌برداری جناحی از آلام مردم خوزستان گفت: بیش از 450 هزار کانون گرد و غبار در خوزستان ناشی از سال‌ها بی‌توجهی به محیط زیست این استان بوده است.

به گزارش ایرنا معصومه ابتکار، شامگاه پنج‌شنبه در نشست با انجمن‌های زیست محیطی خوزستان در سالن شهید هاشمی استانداری، اظهار کرد: آنهایی که از آلام مردم خوزستان بهره‌برداری جناحی می‌کنند، در دوره‌ای که خود بر سر کار بودند، کمترین توجه را به مسائل محیط زیستی داشتند.
وی تاکید کرد: بیش از 450 هزار هکتار کانون گرد و غبار (با منشاء رُسی) در خوزستان وجود دارد که این کانون‌ها نتیجه سال‌ها بی‌توجهی بوده است.
ابتکار تصریح کرد: بیش از 178 طرح عمرانی در دولت قبل آغاز شده که بیش از 80 درصد آنها فاقد ارزیابی محیط زیستی و مجوزهای قانونی بوده‌اند و این طرح‌ها اکنون بلاتکلیف مانده‌اند.
وی تاکید کرد: نهادینه کردن ارزیابی زیست محیطی در طرح‌های عمرانی، یکی از سیاست جدی دولت یازدهم در مسئله محیط زیست بوده که در موضوع انتقال آب و سدسازی نیز این رویکرد وجود داشته و این دولت تا‌کنون هیچ مجوزی به طرح‌های انتقال آب از کارون نداده و هیچ طرحی را که تبعات منفی بر رودخانه‌های کارون و کرخه داشته باشد تصویب نکرده است و این طرح‌ها در دولت قبل مصوب یا اجرا شده است.
به گفته وی مداخله در سرچشمه رودخانه کارون بسیار زیاد بوده که همه مربوط به سال‌های گذشته بوده است.
ابتکار اضافه کرد: بخشی از کم‌آبی رودخانه‌های خوزستان مربوط به تغییر اقلیم و خشکسالی است، به طور مثال بارندگی خوزستان در سال آبی جاری 52 درصد کاهش داشته، در حالی که میزان بارندگی در کشور نرمال بوده است.
وی احیای رودخانه کارون را از اولویت‌های دولت عنوان کرد و گفت: شورای عالی آب دو جلسه با موضوع احیای کارون برگزار کرده و برنامه آن را به تصویب رسانده و وظایف دستگاه‌ها را مشخص کرده است.
ابتکار در مقابل انتقاد برخی از فعالان محیط زیست مبنی بر حل نشدن مسئله گرد و غبار خوزستان گفت: هیچ دولتی نمی تواند وعده حل این مشکل را در کوتاه مدت بدهد.
آبگیری 80 درصدی هورالعظیم
معاون رئیس‌جمهوری همچنین در پاسخ به آن دسته از فعالان محیط زیست که آبگیری هورالعظیم را تکذیب می کنند نیز گفت: به طور قطع بیش از 80 درصد هورالعظیم آبگیری شده، این تالاب زنده است و اکنون پرنده و ماهی در آن وجود دارد.
وی با اشاره به ورود 4.5 میلیارد مترمکعب آب شیرین کرخه به هورالعظیم تاکید کرد: بازدیدها و تصاویر ماهواره‌ای میزان آبگیری این تالاب را ثابت می‌کند و انتظار دارم که اعضای سمن‌ها خود از هورالعظیم بازدید کنند یا اطلاعات خود را از منابع موثق دریافت کنند.
ابتکار اظهار کرد: اگر چه هورالعظیم دیگر کانون گرد و غبار نیست اما هنوز چندین هزار هکتار کانون گرد و غبار در خوزستان وجود دارد که بخشی از آنها در اطراف اهواز، هندیجان و رامشیر قرار دارند.
وی افزود: طرح آب‌رسانی به کانون‌های ریزگرد و نهال‌کاری در جنوب اهواز طرح، عظیمی است که اکنون آغاز شده، البته این کانون بسیار وسیع است و این طرح فقط بخشی از آن را می‌‌تواند پوشش دهد.
ابتکار با اشاره به اقدامات بین‌المللی و مذاکره با عراق گفت: پیش از این به دلیل ناامنی و بی‌ثباتی در این کشور، امکان هیچ اقدامی وجود نداشت اما اخیرا دولت عراق برای همکاری اعلام آمادگی کرده که هیات‌های دو کشور با یکدیگر دیدار کرده‌اند.
وی اظهار کرد: در روزهای اخیر همچنین یک هیات ژاپنی برای کمک به توانمندسازی در زمینه پیش‌بینی گرد و غبار به اهواز آمده است.
ابتکار در ادامه با اشاره به رویکرد دولت یازدهم در حمایت از تشکل‌های مردم نهاد افزود: شبکه تشکل‌های زیست محیطی کشور به عنوان یک نهاد مدنی در این دولت پا به عرصه گذاشته و معتقدیم به عنوان دیده‌بان بسیار تاثیرگذار خواهد بود.
وی تاکید کرد: مقرر شده است که نماینده شبکه زیست محیطی سمن‌های خوزستان در کارگروه آمایش و محیط زیست شورای برنامه‌ریزی استان حضور یابد.
ابتکار اضافه کرد: با توجه به تصویب شبکه‌های زیست محیطی کشور، امیدوارم در سایر کارگروه‌های استان که با محیط زیست مرتبط است نیز از نماینده‌های این شبکه دعوت شود.
وی رویکرد دولت یازدهم را دفاع از آزادی بیان دانست و گفت: در این دولت از هیچ‌کدام ازمنتقدان یا حتی افرادی که توهین‌هایی را متوجه ما کردند شکایت و پیگیری قانونی نکرده‌ایم.
تعیین تکلیف سد گتوند
مدیر شبکه‌های تشکل‌های زیست محیطی خوزستان نیز در این نشست خواستار تعیین تکلیف سد گتوند و توقف طرح‌های انتقال آب کارون شد.
هژیر کیانی با تاکید بر رویکرد آگاهی‌بخشی و مطالبه‌گری فعالان محیط زیست خوزستان اظهار کرد: نگاه بهره‌کشی دولت‌ها به خوزستان باید تغییر کند زیرا خوزستان تنها یک کارگاه صنعتی نیست بلکه خاستگاه تمدن‌های بزرگ است.
وی افزود: شبکه تشکل‌های زیست محیطی خوزستان شکواییه‌ای علیه مسببان سد گتوند و فاجعه تاریخی آن و وزارت نفت تنظیم کرده است.
کیانی اضافه کرد: در سال جدید با این استراتژی حرکت می‌کنیم تا بتوانیم نگاه توسعه طلبانه دولت‌ها را متوقف کنیم.
وی تحقیق و تفحص از وزارت نیرو و طرح‌های سدسازی و انتقال آب، تغییر ساختار شورای عالی آب، تشکیل صندوق غرامت‌های زیست محیطی در استان برای جبران خسارت به مردم، اجرای طرح صیانت از جنگل‌های شمال استان و واگذاری بخشی از امور به سمن‌ها را از دیگر مطالبات شبکه زیست محیطی خوزستان عنوان کرد.
کیانی رهاسازی تدریجی حقابه تالاب‌های استان را تنها راهکار مقابله با گرد و غبار دانست و گفت: به طرح نهال‌کاری انتقاد جدی وارد است.
وی همچنین از رویکرد دولت برای فراهم کردن فضای فعالیت آزاد سمن‌ها نیز تقدیر کرد.
آغاز سد کارون 2
سیدمحمد حسین‌نژاد از فعالان محیط زیست خوزستانی در ادامه این نشست خواستار توقف طرح احداث سد کارون 2 شد و گفت: ساخت سد کارون 2 به نام ساخت سد جریانی آغاز شده است، در حالی که این سد 170 متر ارتفاع دارد و تاثیر منفی بر رودخانه کارون خواهد داشت.
وی افزود: برخلاف مصوبه و وعده پارسال، انجمن‌های زیست محیطی هنوز به کارگروه‌ها دعوت نمی‌شوند و یا اجازه اظهار نظر در جلسات ندارند که خواسته ما حضور رسمی و حق رای برای نماینده انجمن‌هاست.
بر اساس این گزارشَ، تعدادی از فعالان محیط زیست با بلند کردن پلاکارد در این نشست خواستار رسیدگی به مشکل گرد و غبار و جلوگیری از طرح‌های انتقال آب شدند.
معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، به همراه جلالی، رئیس سازمان جنگل‌ها و نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران، صبح امروز برای شرکت در سمینار مقابله با سیلاب و ریزگرد وارد اهواز شدند.
بازدید از تالاب هورالعظیم و کانون‌های گرد و غبار در اطراف اهواز، بازدید از فاز دوم طرح آماک (طرح جمع‌آوری گازهای همراه نفت)، بازدید از طرح اتمام‌یافته تصفیه‌خانه پساب پتروشیمی مارون و طرح اتمام یافته پسماندسوز منطقه ویژه اقتصادی در ماهشهر از برنامه‌های دهمین سفر ابتکار به خوزستان بوده است.
 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما