وزارت خارجه یمن از درخواست برخی اعضای کنگره آمریکا برای حل سیاسی بحران یمن استقبال کرد

وزارت خارجه یمن از درخواست برخی اعضای کنگره آمریکا برای حل سیاسی بحران یمن استقبال کرد

16 اردیبهشت 1396 13:6

یک منبع وزارت خارجه یمن بار دیگر از درخواست های تکراری برخی اعضای کنگره آمریکا از ترامپ رئیس جمهوری این کشور در حمایت از راه حل سیاسی مسالمت آمیز در یمن استقبال کرد.

خبرگزاری یمن ( سبا) این منبع روز گذشته جمعه با صدور بیانیه ای از مخالفت برخی اعضای کنگره آمریکا با حمایت این کشور از تجاوز عربستان وائتلاف عربی از جمله امارات به مردم یمن به منظور محاصره کامل وایجاد بدترین فاجعه انسانی ساخته دست بشر در جهان ،بنا به اعتراف سازمان ملل ودیگر سازمان های بشر دوستانه بین المللی، استقبال کرد.
این منبع از اعضای کنگره آمریکا خواست با ارسال پیامی به ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، دولت این کشور را برای توقف فوری حمایت از تجاوز عربستانی-اماراتی به ویژه حمایت لجستیکی واطلاعاتی وتوقف فروش سلاح ومهمات تحت فشار قرار دهد.
وزارت خارجه یمن همچنین خواستار اجرای تحقیقات فراگیر وبی طرف در مورد نقض قوانین بین المللی، جنایات جنگی عربستان در یمن با سلاح آمریکایی وحتی نقض قانون اساسی آمریکا به دلیل کشتار مردم یمن به دست متجاوزان عربستانی وائتلاف عربی با سلاح آمریکایی شد.
این منبع نسبت به سکوت برخی اعضای کنگره آمریکا وسازمان های حقوق بشری ، رسانه های آمریکایی نسبت به مشارکت دولت سابق آمریکا ودولت کنونی آن در حمایت از متجاوزان به یمن که ارزش های آزادی، دمکراسی ، عدالت در قانون اساسی آمریکا را زیر پا گذاشتند اظهار تعجب کرد.
این منبع افزود: اگر کنگره آمریکا طبق قانون اساسی آمریکا مدافع ارزش های آزادی ،عدالت ومساوات است باید به وظیفه انسانی خود در توقف مشارکت واشنگتن در حمایت از تجاوز عربستانی -آمریکایی- اماراتی به یمن و کشتار مردم بی گناه این کشور فورا اقدام کند.
این منبع تاکید کرد کنگره آمریکا باید با اعمال فشار بر دولت ترامپ و اتخاذ گام های عملی جدی تجاوز و محاصره را متوقف ،فرودگاه صنعا را بازگشایی، سلامت ورود کشتی های تجاری وحامل کالاهای بشر دوستانه به بندر الحدیده را تضمین کند.
وزارت خارجه یمن اقدامات مذکور را گام اول اجرای مذاکرات صلح یمنی -عربستانی به موازات مذاکرات یمنی- یمنی دانست.
این منبع بر آمادگی کامل مردم صلح دوست یمن از دفاع از خاک و حاکمیت این کشور تاکید کرد.
عربستان همراه با چند کشور دیگر از روز ششم فروردین سال 94 اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، دریایی و هوایی این کشور با هدف بازگرداندن عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی یمن به قدرت کرد.
این تجاوز نظامی تاکنون نتیجه ای جز کشتار بیش از 12هزار یمنی، زخمی شدن ده ها هزار تن دیگر و آواره شدن میلیون ها یمنی و ویرانی زیرساخت های این کشور نداشته است.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما