روزهای شلوغ ولادیمیر پوتین

روزهای شلوغ ولادیمیر پوتین

16 اردیبهشت 1396 12:14

در حالی که مذاکرات صلح سوریه در آستانه قزاقستان شروع شده است و مخالفان بشار اسد از پیشنهاد جدید روسیه مبنی بر توقف درگیری‌ها و ایجاد منطقه بی‌طرف و استقرار نیروهای حافظ صلح بی‌طرف استقبال کرده‌اند،. حالا خبر می‌رسد که دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین برای سومین بار بعد از روی کار آمدن ترامپ با یکدیگر تلفنی صحبت کردند‌.

گفته می‌شود که به جز هماهنگی برای دیدار در تابستان امسال دو رهبر در باره ی صلح در سوریه و پایان درگیری‌ها در این کشور مکالمه کرده‌اند‌. اوضاع پیچیده سوریه با حمله شیمیایی در خان شیخون پیچیده‌تر شد در حالی که مخالفان، طرفداران اسد را به دست داشتن در این حمله متهم می‌کردند و بشار اسد و طرفدارانش از جمله روسیه این حمله را تله‌ای برای بدنام کردن دولت سوریه می‌دانستند‌. ناو‌های جنگی ارتش ایالات متحده، پایگاهی هوایی در نزدیکی محل حمله شیمیایی خان شیخون را موشک‌باران کردند‌. این موشک‌باران در کنار بمب‌گذاری‌های تروریستی در دمشق و حلب اوضاع سوریه را بغرنج تر کرد. حالا همه چشم به مذاکرات آستانه دارند‌. تا اینجای کار استفان دی میستورا، نماینده سازمان ملل در مورد سوریه به مذاکرات دور چهارم آستانه خوشبین است‌. در خبری دیگر آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان بعد از بازگشت از سفر دوره‌ای به خاورمیانه به منطقه تفریحی سوچی در سواحل دریای سیاه رفت تا با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه دیدار کند‌. به نظر می‌رسد اوضاع اوکراین و رابطه روسیه با ناتو و اتحادیه اروپا و بررسی روابط دو کشور اهم مباحثی باشد که آنگلا مرکل و ولادیمیر پوتین بر سر آن با یکدیگر مذاکره خواهند کرد‌. ولادیمیر پوتین در هفته‌های گذشته از سوی مخالفانش تحت فشار قرار گرفت تا برای انتخابات سال آینده نامزد نشود‌. همچنین مخالفان پوتین به فساد مالی مدودیف، نخست وزیر ولادیمیر پوتین نیز معترض هستند‌. همه اینها در حالی است که بمب‌گذاری در متروی سنت پترزبورگ نشان داد که روسیه هم ضعف‌های امنیتی بزرگی دارد‌. در خبری دیگر، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه هم برای دیدار با پوتین به سوچی رفته است‌. روابط دو کشور بعد از هدف قرار گرفتن بمب‌افکن روسی در مرز سوریه از سوی ارتش ترکیه و ترور سفیر روسیه در استانبول رو به سردی گراییده بود‌. رجب طیب اردوغان بعد از جواب مثبت گرفتن درباره همه‌پرسی قانون اساسی و افزایش اختیارات رئیس‌جمهوری یکه‌تاز سیاست ترکیه شده است‌. ترکیه از اتحادیه اروپا خواسته است که مذاکرات پیوستن به اتحادیه را هر چه زودتر آغاز کند در غیر این صورت از خیر پیوستن به اتحادیه خواهد گذشت‌.
 
برجام در کنار برگزیت
 
مجلس اعیان انگلیس در بیانیه‌ای از دولت این کشور خواسته است که در صورت سنگ‌اندازی دولت ایالات متحده بر توافق  5 به علاوه یک بر سر برنامه هسته‌ای ایران، نگذارد اجرای برجام متوقف شود‌. این مجلس در بیانیه اش خواستار آن شده که مبادلات بانکی و پولی و اهدای وام با ایران تسهیل شود و با توجه به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، روابط با ایران به صورت یکجانبه افزایش یابد‌.
 
مصاحبه ولیعهد عربستان
 
محمد سلمان، وزیر دفاع و ولیعهد عربستان سعودی با شبکه‌های تلویزیونی این کشور مصاحبه‌ای مهم انجام داد‌. در این مصاحبه که به شکل زنده پخش می‌شد، پسر ملک سلمان نکات مهمی ‌درباره کشورهای منطقه و روابطشان با عربستان بیان کرد‌. از جمله او گفت که ارتش عربستان قادر است تا حوثی‌ها را ریشه‌کن کند ولی به دلیل احتمال تلفات انسانی زیاد مجبور است که گام به گام پیشروی کند‌. همچنین ولیعهد عربستان درباره ی فقر و برنامه‌های توسعه‌ای کشورش، نکاتی را اشاره کرد‌. او گفت عربستان 10 میلیون فقیر دارد که با مستمری دادن به آنها کمک خواهد کرد‌. وی همچنین به سردی روابط با ایران هم اشاره کرد و اظهار کرد تا زمانی که سیاست‌های توسعه‌طلبانه ایران وجود دارد، روابط بین دو کشور به حالت عادی باز نخواهد گشت‌.
 
دوئل نهایی فرانسوی‌ها
 

فرانسوی‌ها که با رای دادن به امانوئل ماکرون در دور اول انتخابات ریاست‌جمهوری نه بزرگی به احزاب سنتی خود گفتند‌. روز اول می ‌در پاسخ به دعوت اتحادیه کارگری به خیابان‌ها آمدند تا مخالفت خود را با شرایط سیاسی و اجتماعی‌شان نشان دهند‌. حملات تروریستی پاشنه آشیل دولت فرانسوا اولاند شد تا محبوبیت او را به پایین‌ترین حد در بین شهروندان فرانسوی برساند‌. حالا فرانسوا اولاند در کنار نیکولا سارکوزی، دومین رئیس‌جمهوری فرانسه است که یکدوره‌ای شده است‌. 48 ساعت قبل از مناظره نهایی ماکرون و لوپن، دو نامزد ریاست‌جمهوری، نظر‌سنجی‌ها می‌گویند که 61 درصد مردم فرانسه در دور دوم انتخابات شرکت خواهند کرد و در مخالفت با مارین لوپن و سیاست‌های افراطی‌اش به امانول ماکرون رای خواهند داد، هر چند لوپن با معرفی نخست وزیر احتمالی‌اش از جمهوری‌خواهان و کوتاه آمدنش درباره ی همه‌پرسی خروج از اتحادیه اروپا و کپی کردن متن سخنرانی فرانسوا فیون می‌خواهد دل رای دهنده‌های فرانسوی را با خودش صاف کند و دل به پایین بودن سطح مشارکت در دور دوم بسته است ولی مردم فرانسه دلایل بیشتری برای رای دادن به ماکرو‌ن دارند.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما