روز کارگر در رسانه های جهان

روز کارگر در رسانه های جهان

14 اردیبهشت 1396 11:50

روز اول می ‌مصادف با 11 اردیبهشت همه‌ساله روزی است که کارگران در سراسر جهان هماهنگ با یکدیگر در یک خط تولید قرار می‌گیرند و مراسمی ‌را با توجه به شرایط و خواست‌های جامعه کارگری کشور خودشان برگزار می‌کنند‌. امسال در بیشتر کشورهای دنیا روز کارگر با راهپیمایی و اعتراض به شرایط موجود برگزار شد‌. در کره شمالی صدها کارگر در میدان اصلی پیونگ یانگ با لباس‌های رنگی و متحد به اجرای برنامه پرداختند‌. در جنوب شرق آسیا کارگران کامبوجی و اندونزیایی دست در دست هم به امپریالیست تاختند و در برزیل زنان رقصنده به سیاست‌های مایکل تمر، رئیس‌جمهور اعتراض کردند ‌. در ایالات متحده، اسپانیا، یونان، ترکیه و فرانسه روز کارگر بهانه‌ای شد تا راهپیمایی‌های گسترده به راه بیفتد‌. آمریکایی‌ها ماکت عمو سام را درست کردند که چهره‌اش به دونالد ترامپ بسیار شباهت داشت و در حال بازی گلف با توپی به شکل کره زمین بود اما در فرانسه‌، کارگران و فعالین سیاسی که به دعوت اتحادیه‌های کارگری به خیابان آمده بودند با پلیس ضد شورش درگیر شدند و راهپیمایی آرام فقط شش روز مانده به دور نهایی انتخابات ریاست جمهوری بر هم خورد. در ترکیه فعالین چپ و کارگری در روز کارگر نتوانستند مثل هر سال در میدان تقسیم گردهم آیند‌. مقامات پلیس استانبول دلیل تدابیر امنیتی شدید در آستانه برگزاری روز کارگر را نگرانی از بمب‌گذاری داعش در تجمعات اعلام کردند‌، هرچند در نهایت زد و خورد‌هایی پراکنده اتفاق افتاد .

شبه جزیره نا آرام
سرانجام با وجود مخالفت‌های گسترده، سامانه ضد موشک تاد در کره جنوبی به کار افتاد‌. هرچند این سامانه موشکی برای عملیاتی شدن به چند ماه وقت نیاز دارد اما از این به بعد تحرکات موشکی کره شمالی زیر نظر رادارهای این سامانه قرار خواهد گرفت‌. استقرار این سامانه موشکی در کره جنوبی  با مخالفت  شهروندان این کشور  و چین مواجه شد‌. چین معتقد است رادارهای این سامانه برای جاسوسی از چین توانایی دارد. در همین حال دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحده ابراز تمایل کرده است با رهبر کره جنوبی، کیم جونگ اون دیدار کند‌. وی همچنین با تعدادی از رهبرهای منطقه مثل سنگاپور، تایلند و فیلیپین درباره تهدیدات هسته‌ای کره شمالی تلفنی صحبت کرده است‌‌. در تحولی دیگر در همین منطقه با پایان یافتن رزمایش نظامی‌ارتش ایالات متحده و ارتش کره جنوبی‌، منابع کره جنوبی اعلام کردند که دو بمب‌افکن راهبردی ب یک ایالات متحده در اقیانوس آرام مستقر شده‌اند‌. این خبر با واکنش شدید پیونگ یانگ مواجه شد‌. خبرگزاری کره شمالی در گزارشی اعلام کرد که  در این رزمایش هواپیماهای«آمریکا امپریالیست گانگستر‌مآب» که  از گوام بلند شده‌ و به سمت شبه جزیره کره پرواز کرده‌اند با هماهنگ شدن با زیر دریایی‌های مستقر در منطقه  حمله به اهدافی در کره شمالی را تمرین کرده‌اند .
 
پیشنهاد جدید مادورو

ونزوئلا، بزرگ‌ترین صادر‌کننده نفت به ایالات متحده  مدت‌هاست با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند.  در هفته‌های گذشته تعداد زیادی از  مردم این کشور و مخالفان  نیکولاس مادورو، رهبر چپگرای این کشور به خیابان‌های این کشور می‌آیند و از اوضاع بد اقتصادی انتقاد می‌کنند‌. از سوی دیگر طرفداران مادورو هم هربار در حمایت از جانشین هوگو چاوز، رهبر درگذشته این کشور به خیابان‌ها می‌آیند‌. روز یک‌شنبه مصادف با روز کارگر باز هم طرفداران و مخالفان در کاراکاس تجمع کردند تا مواضع گذشته خود را تکرار کنند‌. این بار نیکولاس مادورو در جمع طرفداران خود موسوم به پیراهن سرخ‌ها پیشنهادات تازه‌ای عنوان کرد‌. مادورو از کمیسیون انتخابات این کشور در‌خواست کرد مقدمات یک انتخابات سراسری را فراهم کند تا بر مبنای نتایج این انتخابات تعداد 500 نفر یا کمتر نماینده برگزیده شوند و در مجمعی ملی، کار تدوین قانون اساسی جدید ونزوئلا را شروع کنند‌. قانون اساسی فعلی در سال 1999 به دست هوگو چاوز تغییر کرد و در آن  مدت زمامداری رئیس‌جمهور افزایش یافت‌. در طرف مقابل، انریکه کاپریلس، رهبر مخالفان مادورو در توئیتر از مردم خواست که به خیابان‌ها بیایند و از این کار جنون‌آمیز اطاعت نکنند‌. مخالفان مادورو می‌خواهند بر حکومت 18 ساله سوسیالیست‌ها بر این کشور خاتمه دهند و مادورو اعلام انتخابات زود‌هنگام کند‌. مخالفان معتقدند این پیشنهاد نیکولاس مادورو، موازی‌کاری با مجمع ملی مخالفان است.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما