سفر آنگلا مرکل به خلیج فارس

تغییر جهت برای جذب رای های خاموش

سفر آنگلا مرکل به خلیج فارس

12 اردیبهشت 1396 14:53

صدراعظم آلمان آنگلا مرکل به خلیج فارس سفر کرده است‌. مرکل در اولین قسمت از سفرش به عربستان رفت و در جده با ملک سلمان، پادشاه عربستان دیدار و گفتگو کرد‌. صدر‌اعظم آلمان در این دیدار از سیاست‌های منطقه‌ای عربستان در حمله به یمن انتقاد کرد و خواستار توقف این حمله‌ها شد‌. مرکل در حاشیه سفرش به عربستان با تعدادی از زنان تاجر و فعالان حقوق زن عربستان هم نشست داشت‌. آنگلا مرکل پس از عربستان به امارات متحده عربی رفت‌. ولیعهد امارات، شیخ محمد زاید از خانم مرکل هنگام ورود استقبال کرد‌.

پایان سفر پاپ
پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان در بازگشت از سفر به مصر‌، اظهار تمایل کرد که هنگام سفر دونالد ترامپ رئیس‌جمهور ایالات متحده به اروپا با او دیدار کند‌. رهبر کاتولیک‌های جهان پیشنهاد کرد کشوری سوم مثل نروژ بین ایالات متحده و کره شمالی میانجیگری کند تا دنیا شاهد یک جنگ دیگر نباشد که بسیار خطرناک خواهد بود چرا که امکان دارد بخش بزرگی از بشریت با این جنگ به خطر بیفتد‌، پس راه دیپلماتیک را پیش بگیرید‌.
تغییر برای رای‌های خاموش
هفتم می‌، دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه برگزار خواهد شد و رای‌دهندگان فرانسوی از بین امانوئل ماکرون از حزب‌ «به پیش» و مارین لوپن، نامزد راست افراطی  از حزب‌ «مردم» یکی را انتخاب خواهند کرد‌. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان تا همین جای کار هم زلزله‌‌ای سیاسی در فرانسه اتفاق افتاده است‌ چرا که برای اولین در طول تاریخ هیچ‌کدام از نامزدهای حزب‌های اصلی و سنتی فرانسه به دور دوم راه پیدا نکرده‌اند‌. هفته گذشته راه‌پیمایی کارگران بیکار‌شده از یک کارخانه بسیار خبرساز شد‌. کارگران در این راه‌پیمایی سیاست‌های هر دو نامزد را رد کردند و در مخالفت با ماکرون و لوپن شعار دادند‌. حالا از فرانسه خبر می‌رسد که نامزدهای ریاست‌جمهوری کمی ‌از سیاست‌ها و اولویت‌هایشان عقب‌نشینی کرده‌اند‌. مارین لوپن که به مخالفت با اتحادیه اروپا و سیاست‌های ضد مهاجرت معروف است در مصاحبه با با روزنامه پاریزین از سیاست دو پول ملی خود برگشته است‌. لوپن معتقد است یورو واحد پول بانکداران اروپایی است و مردم عادی که کاهش ارزش پول و کم شدن قدرت خریدشان را می‌بینند به یورو علاقه‌ای ندارد‌. خانم لوپن در تبلیغاتش قول داده است که 6 ماه پس از به قدرت رسیدن با اتحادیه اروپا وارد مذاکره شود و پیشنهاداتی برای تغییر واحد پول یورو خواهد داشت و در صورتی که اتحادیه اروپا با پیشنهادش مخالفت کنند، خروج از اتحادیه را به همه‌پرسی خواهد گذاشت‌. از سوی دیگر با برنده شدن ماکرون در دوره اول انتخابات فرانسه، همه طرفداران اتحادیه اروپا نفس راحتی کشیدند و این انتخاب را به حساب آری گفتن فرانسوی‌ها به اروپا گذاشتند‌. اما حالا امانوئل ماکرون در مصاحبه با بی‌بی‌سی مدعی شده است که اگر اتحادیه اروپا اصلاحات پیشنهادی او را انجام ندهد به محض به قدرت رسیدن فرگزیت -عنوان اختصاری خروج فرانسه از اتحادیه اروپا - را به همه‌پرسی می‌گذارد‌. این تحولات در حالی اتفاق افتاده است که پس از انتظار فراوان، اتحادیه اروپا و دولت بریتانیا اعلام کرده‌اند که مذاکرات جدی بر سر خروج انگلستان از اتحادیه اروپا را آغاز خواهند کرد‌. دورنمای باقی ماندن اتحادیه اروپا چندان روشن به نظر نمی‌رسد‌.
ماموریت جنگی ژاپن

کره شمالی یکی پس از دیگری موشک امتحان می‌کند و شکست می‌خورد‌. این در حالی است که برخی معتقدند رهبر کره شمالی می‌خواهد بهانه به دست ترامپ بدهد تا وارد جنگ با ایالات متحده شود‌. دونالد ترامپ در صدمین روز ریاست‌جمهوری‌اش با اشاره به باهوش و جوان  بودن کیم جونگ اون می‌گوید؛ امکان دارد اتفاقی بزرگ خیلی بزرگ بیفتد‌. ناو جنگی کارل وینسن ارتش آمریکا دو هفته است که در اطراف کره شمالی و اقیانوس آرام حضور دارد. زیر دریایی‌های اتمی ‌این کشور هم به آب‌های کره شمالی نزدیک شده‌اند هر چند کره شمالی تهدید می‌کند که این شناور‌ها را غرق خواهد کرد‌. حالا از ژاپن خبر می‌رسد که این کشور در اولین ماموریت جنگی پس از جنگ جهانی دوم، ناو جنگی خود به نام ایزومو را به کمک ناو گروه ایالات متحده فرستاده است تا کار سوخت‌رسانی را انجام دهد‌‌. دو سال پیش مجلس ژاپن به ارتش ژاپن اجازه داد تا به عملیات جنگی در خارج از مرزهای ژاپن برود‌. عده‌ای از مردم ژاپن با این مصوبه و انجام ماموریت جنگی در خارج از کشور مخالفند چرا که این کار را در تضاد با قانون اساسی صلح طلب ژاپن می‌دانند‌.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما