عضویت 4زن در کابینه از تغییرات ملموس دردولت یازدهم است /  رای ندادن مساوی است با عقب نشینی

پروانه ولوی، رئیس ستاد بانوان دکتر روحانی در خوزستان:

عضویت 4زن در کابینه از تغییرات ملموس دردولت یازدهم است / رای ندادن مساوی است با عقب نشینی

11 اردیبهشت 1396 12:12

روزان / محبوبه میان‌آبی- نرگس ناظمی: زنان ایرانی باوجود تلاش‌های مستمر در سال‌های گذشته به دلیل سوگیری‌های جنسیتی یا بی‌توجهی دولتمردان پیشین همیشه با موانع جدی رو‌به‌رو بوده‌اند اما دولت یازدهم با پرداختن به نقش و جایگاه اجتماعی زنان و به‌کار‌گیری آنان در سطوح مختلف مدیریتی، کارنامه‌ای روشن در حوزه امور زنان داشته و دستاوردهای مشخص و شفافی را به ثبت رسانده است. «من همیشه دغدغه بانوان و فرزندان را دارم چرا که نگران نسل آینده هستم. هدف ما رسیدن به قدرت نیست بلکه هدایت جامعه به سمت و سویی است که مشکلات داخلی و خارجی ما کمتر باشد و وقتی قرعه این مسئولیت به‌نام من افتاد با کمال میل پذیرفتم.» این بخشی از سخنان دکتر پروانه ولوی، وی عضو هیات علمی دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی و در حال حاضررئیس ستاد بانوان دکتر روحانی در خوزستان است.با ولوی در خصوص کارنامه دولت روحانی در حوزه زنان به گفتگو نشستیم گفتگوی زیر را با هم می‌خوانیم:

*کارنامه دولت یازدهم در پاسخ به مطالبات زنان چگونه بوده است؟
مهم‌ترین دستاورد دولت یازدهم ایجاد معاونت امور زنان و خانواده بود. با آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید در چارچوب رویکرد اعتدال محور و برنامه‌های رئیس‌جمهور برای ارتقای جایگاه زنان، تلاش برای تحقق خانواده پایدار از طریق فراهم آوردن زمینه‌های تعادل جنسیتی در نقش‌های خانوادگی و اجتماعی زنان و مردان، بازار کار، عرصه‌های فرهنگی، سیاسی، مدیریت جامعه و. . . بخشی از وظایف نهادهای مسئول در دولت تعریف شده است. در این میان دولت جمهوری اسلامی ‌ایران برای تحقق اهداف مندرج در آن اسناد، گام‌های ملموسی در اولویت فعالیت‌های کوتاه‌مدت خویش قرار داده است.
دولت تدبیر و امید تلاش‌های فراوانی برای هماهنگی، همکاری و اجرای برنامه‌های راهبردی برای توسعه فعالیت‌های این حوزه انجام داده است که ایجاد زیرساخت‌ها و الزامات برای توازن بین کار و زندگی خانوادگی زنان، توسعه سوادآموزی زنان، شناسایی آسیب‌های زنان و خانواده، تدوین گزارش‌های تحلیلی- آماری و تهیه اطلس وضعیت زنان و خانواده به تفکیک استان‌ها، پیشنهاد مجازات‌های جایگزین برای زنان زندانی در حوزه اعتیاد و مواد مخدر، رفع مشکل بی‌تابعیتی فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایران با مردان خارجی، ارتقای سطح بهداشت و سلامت خانواده، پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و ساماندهی وضعیت زنان بی سرپناه نمونه‌هایی از عملکرد دولت یازدهم در حوزه توانمندسازی زنان است.

فعالیت‌های انجام‌شده در چارچوب اولویت‌های کوتاه‌مدت، پیگیری تصویب لایحه کاهش ساعت کاری زنان شاغل دارای شرایط خاص، پیگیری اجرای قانون افزایش مرخصی زایمان زنان از شش ماه به 9 ماه، ارائه پیشنهاد الزام واحدهای اشتغال به دایر کردن مهد کودک، اجرای برنامه ملی کنترل و کاهش طلاق در کشور، اقدام به تدوین بسته جامع حمایتی زنان شاغل (با هدف توازن بین کار و زندگی زنان)، ارائه پیشنهاد تبدیل وضعیت استخدامی ‌زنان سرپرست خانوار، راهبری طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار و ارائه طرح پیشگیری از ازدواج زیر سنین قانونی دختران با همکاری مرجع ملی حقوق کودک از جمله این اقدامات است.
همچنین با تدوین لایحه «تامین امنیت زنان در برابر خشونت» (به کمیسیون لوایح ارائه شده است) که به دنبال تصویب در مجلس و اجرایی شدن لایحه‌ تامین امنیتِ زنان در برابر خشونت است، دستگاه قضایی قادر خواهد بود برای عاملان خشونت‌ خانگی، مجازات کیفری تعیین کند. لایحه اصلاح تبصره ماده 26 قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست 1392 (ازدواج فرزند خوانده با سرپرست در کمیسیون لوایح دولت)، دو اقدام دیگر از پرونده چهار ساله معاونت زنان است.


* آیا در عرصه سیاسی حضور زنان نسبت به گذشته تغییری داشته یا خیر؟
- مطمئنا که تغییرات ملموسی را شاهد بودیم و افزایش حضور زنان در عرصه‌های سیاسی هم از افتخارات بزرگ دولت یازدهم است. انتخاب «مرضیه افخم» به عنوان نخستین سفیر زن ایران و نخستین سخنگوی زن در وزارت خارجه، حضور چهار زن در کابینه دولت که تا پیش از این بی سابقه بوده است، انتصاب 3 فرماندار زن و رکورد‌زنی شمار زنان در مجلس دهم با حضور 17 نماینده زن در این مجلس رخدادهایی بوده که طی فعالیت دولت یازدهم شاهد آن بوده‌ایم.


* اقدامات دولت برای زنان عشایر و بدون سرپرست بطور ویژه چه بوده است؟

یکی از اقدامات شاخص معاونت امور زنان و خانواده در دولت تدبیر و امید در سال‌های 92 تا 95، حمایت از افزایش پوشش تحصیلی 6 هزار و 139 دختر بازمانده از تحصیل پایه‌های اول تا ششم مناطق محروم (در 10 استان) است. همچنین حمایت از برنامه‌های فرهنگی، آموزشی و توسعه سواد‌آموزی دو هزار نفر از زنان و دختران عشایری و روستایی در برنامه کاری معاونت زنان در دولت یازدهم بوده است.

دولت یازدهم به روستاها و زنان روستایی نیز خدمات حمایتی ارائه داد که حمایت از برنامه ارتقای مهارت‌های شغلی زنان روستایی و استانداردسازی محصولات آنان با آموزش ایجاد صندوق‌های اعتباری به زنان روستایی وعشایری و توسعه و تجهیز 77 صندوق اعتباری خرد زنان روستایی و عشایری در سطح کشور طی سال 1393 از جمله آنها بود. همچنین پیگیری برنامه ملی بازاریابی، بازاررسانی و بازارداری محصولات و صنایع دستی زنان از طریق حمایت از 6 نمایشگاه منطقه‌ای در 6 استان با برپایی یک هزار و چهار غرفه برای تولیدکنندگان بزرگ، متوسط و خرد برای عرضه محصولات خانگی و صنایع دستی زنان از دیگر برنامه‌های خود در دولت تدبیر و امید است.
دولت حتی برای زنان خانه‌دار هم پیگیری‌های مهمی ‌انجام داده است. الحاق بیمه زنان خانه دار در آیین نامه اجرایی ماده 27 قانون برنامه پنجم توسعه (در مرحله رسیدگی در کمیسیون اجتماعی دولت)، پیشنهاد بند مربوط به استیفای حقوق شرعی و قانونی زنان در همه زمینه‌ها در سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه کشور (بند مربوطه در متن سیاست‌ها گنجانده شد) فعالیتی دیگر از عملکرد معاونت زنان ریاست‌جمهوری است.


* استقبال جوانان و زنان از ستادهای روحانی در خوزستان چگونه بوده است؟
-  در روزهای اخیر علاقه‌مندان و اقشار مختلفی اعم از زنان کارگر، بازاریان، کار آفرینان و صنعتگران به‌طور خودجوش به دلیل نگرانی‌هایی که برای اوضاع کشور داشتند به ستاد مراجعه کرده و حمایت همه جانبه خود را در جهت انتخاب دکتر روحانی، حضور پرشور و هر چه بیشتر مردم به‌خصوص بانوان اعلام کردند. از همین جا هم اعلام می‌کنم ما هیچ‌گونه محدودیتی برای حضور افراد نداریم و دست تمام کسانی که می‌توانند قدمی‌ برای کمک به ستاد دکتر روحانی بردارند، می‌فشاریم.


دلیل شما از پذیرفتن ریاست ستاد بانوان خوزستان دکتر روحانی چه بود؟
من همیشه دغدغه بانوان و فرزندان را دارم چرا که نگران نسل آینده هستم. هدف ما رسیدن به قدرت نیست بلکه هدایت جامعه به سمت و سویی است که مشکلات داخلی و خارجی ما کمتر باشد. به دنبال فعالیت‌های گذشته در حوزه‌های سیاسی – اجتماعی از طرف دوستان این مسئولیت به من پیشنهاد شد و در واقع قرعه فال به‌نام من افتاد و با کمال میل پذیرفتم. باید بدانیم شاید تلاش‌های ما مادران بعد از انتخابات هیچ مقام و پستی را در بر نداشته باشد اما احساس امنیت و آرامش بهترین ارمغان این تلاش‌هاست. هدف ما رسیدن به قدرت نیست بلکه هدایت جامعه به سمت و سویی است که مشکلات داخلی و خارجی ما کمتر باشد.
 

سخن آخر. . .
با توجه به صحبت‌های مقام معظم رهبری در سخنرانی آغاز سال نو که فرمودند: همه‌ آحادی که می‌توانند رأی بدهند و مشمول قانونند وارد انتخابات بشوند و انتخابات را پُرشور کنند؛ لذا اولین خواسته ما حضور حداکثری مردم پای صندوق‌های رأی بوده و دوم، انتخاب بهترین گزینه که دکتر روحانی است؛ بنابراین از تمام برادران و خواهرانم می‌خواهم که در این امر خطیر شرکت کنند و فکر نکنند با بی تفاوتی و عدم انتخاب، مشکلات کشور را حل می‌شود چرا که ما در یک مسیر سختی قرار گرفته‌ایم و رأی ندادن مساوی است با عقب‌نشینی. پس برای حرکت رو به جلو در جهت آبادانی همه جانبه ایران عزیز خاضعانه از همه مردم به‌خصوص خوزستانی‌های عزیز به‌ویژه بانوان می‌خواهم حضور حداکثری داشته باشند و این امر را بر خود یک فرض بدانند. بهترین گزینه دکتر روحانی است و ما به دنبال حضور حداکثری مردم و رأی بیشتر ایشان نسبت به انتخابات گذشته هستیم تا بتوانیم با توانایی و قدرت بیشتر در جهت اهدافی که دکتر روحانی از ابتدا برای پیشرفت و آبادانی ایران به تصویر کشیدند، قدم برداریم.
لازم به ذکر است افتتاحیه ستاد بانوان دکتر روحانی در خوزستان روز سه‌شنبه، 12 اردیبهشت ماه ساعت 19:30 در اهواز- امانیه- خیابان دز شرقی- جنب ستاد خبری برگزا‌ر می‌شود.
 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما