برخی هرشب دنبال کارخانه تعطیل می‌گردند

انتقاد نعمت‌زاده از خبرسازی منتقدان درباره تعطیلی کارخانه‌ها

برخی هرشب دنبال کارخانه تعطیل می‌گردند

3 اردیبهشت 1396 22:9

گروه اقتصادی: کمتر از یک ماه تا موعد برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری باقی مانده و منتقدان دولت یازدهم برای پیروزی در انتخابات تمام توان خود را به کار گرفته‌اند. در این انتخابات نیز مانند دوره‌های قبلی انتخابات ریاست‌جمهوری موضوعات اقتصادی یکی از مهم‌ترین محورهاست. هرچند بررسی گزارش‌ها نشان‌دهنده کارنامه خوب دولت یازدهم در حوزه اقتصاد طی بیش از سه سال گذشته است، اما مخالفان دولت از مدت‌ها قبل شروع به خبرسازی پیرامون مسائل اقتصادی کرده‌اند.

فهرست کردن کارخانه‌هایی که در دولت روحانی تعطیل شده امروز یکی از مشغله‌های کاری رسانه‌های مخالف دولت شده است. این وضعیت به نحوی است که روز گذشته محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت یازدهم نیز نسبت به آن واکنش نشان داد و گفت: برخی کارشان این شده که هر شب به دنبال پیدا کردن یک کارخانه‌ تعطیل شده می‌گردند تا دستاوردهای دولت را زیر سوال ببرند. اشاره نعمت‌زاده به گزارش‌هایی است که هفته‌های گذشته در سر خط خبرهای اقتصادی رسانه‌های مخالف دولت یازدهم جا خوش کرده است. منتقدان دولت همچنان می‌گویند که دولت از رکود خارج نشده و هر روز بر تعداد واحدهای تولیدی تعطیل اضافه می‌شود. طی روزهای گذشته ادعای تعطیلی کارخانه دوچرخه‌سازی، تعطیلی شرکت داروگر، ایستادن خط تولید روغن جهان، توقف فعالیت خط تولید زاگرس‌خودرو، تعطیل شدن کارخانه‌های ارج و آزمایش و ده‌ها مورد دیگر تنها نمونه‌هایی از خبرسازی رسانه‌های مخالف دولت در این مدت است.
 

سکوت دلواپسان تعطیلی تولید در دولت قبل
هرچند در این مدت تکذیب‌های متعدد از سوی مسئولان وزارت صنعت و مدیران این کارخانه‌ها صورت گرفته که براساس آنها اخبار تعطیلی‌ها را دروغ می‌خوانند، با این حال هنوز هم در رویه تخریبی در پیش گرفته شده از سوی رسانه‌های منتقد دولت یازدهم تاثیری نداشته و همچنان این دروغ‌ها تکرار می‌شود. در دولت گذشته وقتی بیش از 3 هزار کارخانه صنعتی تعطیل شدند و 4 هزار و 500 واحد صنعتی به مرحله نیمه تعطیل و راکد نزدیک شدند، هیچ کدام از منتقدان امروز، از آمارها صحبتی به میان نیاورد. این روزها اما شرایط متفاوت است. منتقدان دولت حسن روحانی مدتی است که مشغول درست کردن فهرست کارخانه‌هایی هستند که می‌گویند در دوران دولت یازدهم تعطیل شده‌اند. منتقدان امروز دولت از تعطیل شدن واحد‌هایی حرف می‌زنند که از بقایای دولت قبل است. گزارش‌های رسمی نشان می‌دهد طی 4 سال گذشته، 15 هزار واحد صنعتی ایجاد شده که بر خلاف دوره‌های قبل جانمایی و فعالیت آنها توجیه اقتصادی صد درصدی دارد.
بی‌انصافی در انتشار اخبار نادرست
ادامه خبرسازی‌های رسانه‌های منتقد دولت درباره تعطیلی واحدهای صنعتی و تولیدی روز گذشته و در نشست خبری وزیر صنعت، معدن و تجارت با واکنش محمدرضا نعمت‌زاده همراه بود. او با ارائه توضیحاتی درباره واحدهای تعطیل شده و مانور منتقدان دولت در این خصوص گفت: بخش عمده‌ای از واحدهایی که تعطیلی آنها مطرح می‌شود، سال‌هاست دچار چنین وضعیتی هستند و در دولت پیشین تعطیل شده‌اند. از سوی دیگر خبرهایی نادرست نیز درباره تعطیلی واحدهای صنعتی انتشار می‌یابد که درست نیست. به گفته نعمت‌زاده ارج در دولت پیشین تعطیل شده و خبر تعطیلی روغن جهان و داروگر نیز صحت ندارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: این خبرها بی‌انصافی است و خبرهای نادرست مطرح می‌شود. از سوی دیگر، نباید امروزه درباره صنایعی صحبت کنیم که سال‌ها قبل تعطیل شده بود. مثلا کارخانه قند دزفول 10 سال بود که متوقف بود. کارخانه قند دزفول با تدابیری که در پیش گرفته شده، در حال بازسازی است. نعمت‌زاده همچنین تصریح کرد: نصف واحدهایی که امروز خوابیده، مربوط به دولت‌های قبل است. چه بسا صلاح هم نیست بازسازی شود. بعضی از واحدها این‌قدر قدیمی است که میان ورثه هم مسائلی وجود دارد. وی عنوان کرد: هر صنعتی یک عمری دارد. اگر نوسازی نشوند و تکنولوژی جدید نداشته باشند و محصول خود را تغییر ندهند، با چالش روبه رو می‌شوند. نعمت‌زاده همچنین متذکر شد: آماری که در شهرک‌های صنعتی از واحدهای خوابیده و راه‌اندازی شده در طول یک‌سال گذشته داشتیم، بیش از یک‌هزار واحد بود.

انتخاب استراتژی درست اقتصادی توسط روحانی

کارشناسان اقتصادی معتقدند بسیاری از مشکلاتی که امروز در عرصه اقتصاد دیده می‌شود، در دوره فعالیت دولت یازدهم ایجاد نشده. این در حالی است منتقدان با تندی در دوره فعلی به دولت حمله می‌کنند، در دوره فعالیت دولت‌های قبل که اقتصاد با معضلات عمیق‌تر و جدی تری مواجه بود، سکوت اختیار کرده بودند. در همین ارتباط مهدی پازوکی، اقتصاددان در گفتگو با «روزان» می‌گوید: دولت یازدهم در شرایط سختی فعالیت خود را آغاز کرد. نباید فراموش کنیم که در سال‌های گذشته بر اثر تحریم‌ها درآمدهای ارزی بانک‌های از بین رفته بود و خیلی از تسهیلات به دلیل سرمایه‌گذاری در صنعت و مسکنی که دچار رکود بودند، معلق شد. فراموش نکنیم که تولید طی سال‌های قبل نابود شده بود.
این کارشناس اقتصادی ادامه داد: مشکل اصلی این است که مخالفان تلاش می‌کنند اقدامات اقتصادی دولت را سیاسی کنند. آنها با این کار هم می‌خواهند دولت را از بدنه مردمی خود جدا کنند و هم از نظام. از این رو انتقادات اقتصادی علیه دولت یازدهم به زعم من ناجوانمردانه است. وی اضافه کرد: نمی‌توان منکر این بود که دولت یازدهم آقای روحانی می‌توانست در بخش‌هایی بهتر عمل کند. ما هنوز مشکلات فراوانی داریم و با وجود اینکه نرخ تورم پایین آمده، ولی نتیجه این اتفاق مثبت را به شکلی ملموس در زندگی روزمره مردم نمی‌بینیم.  پازوکی در پایان خاطرنشان کرد: دولت یازدهم به درستی استراتژی خروج از بحران را انتخاب کرد. مشخص است که در آن شرایط انتظار قدم رو به جلو برداشتن از دولت غیرمنطقی است.
 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما