سیگنال‌های مثبت اقتصاد ایران برای سرمایه‌گذاران

واکنش بانک مرکزی به پیش‌بینی‌های گزارش صندوق بین‌المللی پول

سیگنال‌های مثبت اقتصاد ایران برای سرمایه‌گذاران

2 اردیبهشت 1396 16:4

گروه اقتصادی: هرچه به زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری نزدیک‌تر می‌شویم، رسانه‌های منتقد عملکرد دولت یازدهم دور جدیدی از انتقادها و گزارش‌های یکسویه را منتشر می‌کنند. کمتر از یک ماه تا روز برگزاری انتخابات باقی مانده و آنطور که مشخص است، تیم اقتصادی دولت روزهای دشواری را پیش رو دارد.

آخرین روزهای هفته گذشته بود که برخی رسانه‌ها با انتشار گزارش صندوق بین‌المللی درباره آینده اقتصادی ایران درباره امکان بازگشت تورم دو رقمی به اقتصاد کشور هشدار دادند. هرچند این روال همیشگی صندوق بین‌المللی، پول است که براساس پیش‌بینی‌های کارشناسان خود گزارش‌هایی را منتشر کند، اما این مرتبه، پوشش خاص این گزارش از سوی خبرگزاری‌های منتقد دولت موجب شد تا در نهایت بانک مرکزی توضیحاتی را ارائه کند. از طرف دیگر روز گذشته ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی هم با انتشار گزارشی در کانال تلگرامی خود اعلام کرد که در دولت یازدهم اقتصاد کشور بدون تورم از رکود خارج شده و رشد اقتصادی مناسب توام با تورم تک‌رقمی، هدف اصلی تیم اقتصادی دولت برای سال 96 است.
روز گذشته روابط عمومی بانک مرکزی با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که صندوق بین‌المللی پول همه ساله هیات‌های کارشناسی خود را به کشورهای مختلف اعزام می‌کند و براساس اطلاعات جمع‌آوری شده، گزارش‌هایی را درخصوص آخرین تحولات اقتصادی کشورهای عضو و پیش‌بینی برخی متغیرهای مهم اقتصادی آنها ارائه می‌کند. در همین چارچوب، هیأت کارشناسی صندوق ‌بین‌المللی پول در آذر سال گذشته به ایران سفر کرد و گزارش آن نهاد درخصوص تحولات اقتصاد ایران در اسفند سال 1395 منتشر شد که در آن با اتخاذ برخی فروض و بهره‌گیری از روش‌های کمی، برآوردهایی از طیف گسترده‌ای از متغیرهای کلان اقتصادی نیز ارائه شده است.
 

احتمال بازنگری در گزارش صندوق بین‌المللی پول                                                           

در ادامه این اطلاعیه آمده است که پیش‌بینی‌های ارائه شده از سوی صندوق بین‌المللی پول در این گزارش عینا در گزارش «چشم‌انداز اقتصاد جهان» صندوق بین‌المللی پول (آوریل 2017) درج شده که همین اطلاعات دستمایه گزارش برخی خبرگزاری‌ها نیز بوده است. در گزارش‌ یاد شده، رشد اقتصادی و نرخ تورم ایران در سال 1396 به ترتیب معادل 3. 3 و 11. 2 درصد پیش‌بینی شده است. لازم به ذکر است که اولا پیش‌بینی‌های مذکور با فرض ادامه روند موجود و بدون لحاظ سناریوهای سیاست‌گذاری تهیه‌ شده‌‌اند و ثانیا مطابق با توضیح مندرج در متن گزارش صندوق،‌ برآوردها و پیش‌بینی‌ها ارائه شده بر اساس اطلاعات موجود تا 14 دسامبر 2016 (24 آذر 1395) صورت گرفته است.
همچنین در بخش دیگری از این اطلاعیه ذکر شده است که با توجه به تاخیر زمانی ارائه آمارها و داده‌های اقتصادی، اطلاعات مورد استفاده در گزارش مزبور عمدتا در برگیرنده تحولات شش ماهه سال 1395 بوده است. بنابراین مدت زمان زیادی از مبنای آماری گزارش مزبور می‌گذرد و در این دوره علاوه بر تغییر سال پایه، تحولات مثبت بیشتری در شاخص‌های کلان اقتصادی مشاهده شده است. به احتمال زیاد صندوق بین‌المللی پول نیز با دسترسی به داده‌ها و آمار‌های جدید، پیش‌بینی‌های خود از متغیرهای اقتصادی کشور را مورد بازنگری ‌قرار خواهد داد.ادامه رشد اقتصاد با حفظ تورم تک‌رقمی

موضوع بسیار مهم‌تر آن است که اقتصاد ایران در سال 1395 تحولاتی فراتر از انتظارات را تجربه کرد و شاهد آن نیز وضعیت باثبات عمده بازارها و روند رو به بهبود متغیرهای کلان اقتصادی است. علی‌رغم بروز نشانه‌های مثبت در اغلب بخش‌های اقتصاد، رشد دورقمی سال 1395 متاثر از افزایش قابل ملاحظه تولید و صادرات نفت بوده و انتظار نمی‌رود چنین رشدی در سال‌های آینده نیز تجربه شود. بر این اساس، با توجه به اینکه تجربه رشد دورقمی سال 1395 به واسطه سهم بالای گروه نفت بوده است، این رشد نمی‌تواند مبنای مقایسه رشد اقتصادی سال 1396 باشد.
در پایان اطلاعیه بانک مرکزی آمده است که‌ با توجه به مواردی از جمله ظرفیت‌های خالی موجود در اقتصاد، بهبود روابط بین‌المللی در حوزه بانکی و در نتیجه بهبود تامین مالی خارجی و دسترسی بهتر به ذخایر ارزی کشور و نیز سرایت آثار رشد بخش نفت به دیگر بخش‌های اقتصاد، می‌توان انتظار داشت که در سال 1396 حجم تولید در بخش‌های غیرنفتی اقتصاد تقویت شود و در سال‌جاری نیز رشد اقتصادی مناسبی را تجربه کنیم. با این حال، با توجه به مجموعه‌ سیاست‌های پولی، مالی، ارزی و تجاری سازگار در سال‌جاری، تقویت عرضه داخلی از محل افزایش رشد اقتصادی و نیز بهبود مدیریت نقدینگی، انتظار می‌رود دستاوردهای حاصله در زمینه تورم کماکان حفظ شود و در سال 1396 نیز سطح مناسبی از رشد اقتصادی در کنار نرخ‌های تورم تک‌رقمی حاصل شود.

سیگنال مثبت اقتصاد ایران برای سرمایه‌گذاری

همچنین ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی روز گذشته در یادداشتی تلگرامی با تاکید بر اینکه کنترل رشد نقدینگی و تامین مالی مناسب تولید؛ موفقیتی دیگر برای نظام بانکی کشور نوشت: اقتصاد ایران در سال گذشته با موفقیت‌های قابل توجهی به لحاظ ثبات در بازار ارز، تداوم روند کاهشی نرخ تورم و دستیابی به نرخ تورم تک‌رقمی و حصول هم‌زمان رشد اقتصادی دو رقمی در نه ماهه سال 1395 همراه بوده که جملگی نشانه‌‌هایی امیدوارکننده از روند آتی تحولات اقتصاد ایران را به دست می‌دهند.
در بخش دیگری از این یادداشت آمده که علاوه بر تحولات مثبت یاد شده، آخرین اطلاعات پردازش شده در خصوص رشد نقدینگی و عملکرد تسهیلات پرداختی در سال 1395 نیز تکمیل‌کننده موفقیت‌های مزبور است. همچنین مجموعه تحولات صورت گرفته درخصوص متغیرهای واقعی و اسمی اقتصاد در سال 1395، این پیام امیدوار‌کننده را تداعی می‌کند که اقتصاد کشور با موفقیت از رکود خارج شده و با توجه به غیرتورمی بودن این دستاورد، پویایی و سلامت در روند رشد اقتصادی کشور آغاز شده است. بی‌شک لحاظ داده‌های جدید در خصوص رشد اقتصادی و نیز عملکرد مناسب رشد نقدینگی در سال 1395 و سایر مولفه‌های اقتصادی، چشم‌انداز روشن‌تری از اقتصاد ایران را در مجامع بین‌المللی به نمایش گذاشته و جذابیت‌های اقتصادی کشور برای سرمایه‌گذاران خارجی را افزایش خواهد داد. ‌

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما