ماموریت جدید جهانگیری به بانک مرکزی

برجام هزینه انتقال پول به کشور را کاهش داد

ماموریت جدید جهانگیری به بانک مرکزی

31 فروردین 1396 3:54

گروه اقتصادی: بررسی‌ها نشان می‌دهد که تراز تجاری ایران طی سال‌های 1394 و 1395 مثبت بوده؛ به نحوی‌که صادرات غیرنفتی در سال 95 نسبت به سال 94، 38 درصد از نظر وزنی و 3 درصد از نظر ارزشی رشد داشته است. تسهیل صادرات و بهبود وضعیت صادرات غیرنفتی یکی از مهم‌ترین اولویت‌های دولت یازدهم بوده است. به نظر می‌رسد که دولت برای سال‌جاری نیز برنامه‌های مشخصی برای ادامه روند رو به رشد صادرات در کشور پیش‌بینی کرده است. در همین حال روز گذشته نشست شورای عالی صادرات غیرنفتی به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور و برخی وزرای کابینه دولت یازدهم برگزار شد.

اسحاق جهانگیری در جلسه شورای‌عالی توسعه صادرات غیرنفتی با اعلام اینکه عملکرد دولت در توسعه صادرات کالا و خدمات فنی و مهندسی در سال 95 تحسین ‌برانگیز است، گفت: برای رونق در تولید و ایجاد اشتغال باید مسیر صادرات تسهیل شود و دولت همه مساعی خود را برای حمایت از تولیدکنندگان و تجار به کار گرفته است. وی با بیان اینکه در سال 95 بسته حمایتی برای تشویق صادرات تدوین شد، گفت: اگر می‌خواهیم تولید در سال «اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال» حرکت جدی داشته باشد، راهی جز تسهیل کردن مسیر صادرات و کسب بازارهای بین‌المللی نداریم. معاون اول رئیس‌جمهور تاکید کرد: همه دستگاه‌ها مکلفند برای تسهیل صادرات برنامه‌ریزی و اقدام موثر داشته باشند و باید در صورت لزوم با اصلاح ساختارها و حمایت‌های مالی و اختصاص خط اعتباری به کشورهای هدف زمینه افزایش صادرات غیرنفتی و خدمات فنی و مهندسی را فراهم کنیم.


ماموریت تسهیل صادرات به بانک مرکزی
جهانگیری با اشاره به تحولات انجام شده در دستگاه‌هایی نظیر گمرک که موجب حمایت از صادرکنندگان و وارد‌کنندگان شد، از بانک مرکزی، بانک توسعه صادرات و صندوق توسعه ملی خواست تا در حمایت از صادرکنندگان نهایت مساعی خود را به کار گیرند.
وی ضرورت توجه به ظرفیت‌های کشور در جذب گردشگران خارجی را خاطرنشان ساخت و گفت: براساس آمار در سال گذشته 8 میلیارد دلار در این زمینه کشور درآمد کسب کرده و می‌توان امیدوار بود که با رونق بخش گردشگری و خدمات بتوان بیش از پیش اشتغال در کشور ایجاد کرد. معاون اول رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه در جهت حمایت از صادرکنندگان دولت 2 میلیارد و 500 میلیون تومان مالیات اخذ شده از آنها را بازگردانده گفت: سیاست دولت حمایت از صادرات کشور است و در این زمینه برای ایجاد انگیزه در تجار و مرتفع ساختن مشکلات شرکت‌های صادرکننده خدمات فنی و مهندسی برنامه‌ریزی‌های خوبی انجام شده است. جهانگیری همچنین گفت: دولت بسترهای لازم برای توسعه صادرات نظیر تخصیص اعتبارات بسته حمایتی،‌ صدور ضمانت‌نامه،‌ کاهش هزینه‌های بنادر، تهیه دستورالعمل برای پرداخت تسهیلات با نرخ یکسان، پرداخت یارانه سوخت به هواپیمای باری برای کاهش هزینه‌های صادرات را در برنامه‌های خود دارد تا وابستگی کشور به درآمدهای نفتی کاسته شود.


کاهش هزینه انتقال پول به ایران
در این جلسه وزرای صنعت،‌ معدن و تجارت،‌ وزیر امور اقتصادی و دارایی،‌ وزیر نیرو‌،‌ رئیس کل بانک مرکزی،‌ معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری حضور داشتند؛ مواردی نظیر صدور ضمانت‌نامه‌های بانکی مورد نیاز صادرات خدمات فنی و مهندسی،‌ تخصیص اعتبارات بسته حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی، حذف موانع غیررقابتی شدن محصولات تولیدی - صادراتی، برقرار روابط بانکی با کشورهای هدف و تسهیل در ورود موقت مواد و کالاهای مورد نیاز در توسعه صادرات مورد بررسی قرار گرفت و تصمیمات لازم در این زمینه ها اتخاذ شد. محمدرضا نعمت‌زاده؛ وزیر صنعت، معدن و تجارت در این جلسه با اشاره به اهمیت بازارهای برون مرزی در پیشبرد سیاست‌های اقتصاد مقاومتی،‌ اظهار امیدواری کرد در سال 96 با وجود بسترهای لازم و برنامه‌ریزی‌های انجام شده شرایط صادرات غیرنفتی و خدمات فنی و مهندسی بهتر از گذشته شده و به اهداف تعیین شده در برنامه ششم توسعه برسیم. در ادامه علی صالح‌آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات از کاهش هزینه انتقال پول به کشور پس از اجرای برجام خبر داد و گفت: با اجرای برجام هزینه انتقال پول به کشور که تا پیش از آن حدود 11 درصد بود به 3 درصد کاهش یافته که از جمله نتایج مثبت و دستاوردهای دولت پس از اجرای برجام است. در پایان این جلسه خسروتاج؛ قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت گزارشی از عملکرد صادرات غیرنفتی کشور در سال 1395 ارایه کرد. براساس این گزارش حجم تجارت خارجی کشور در سال 95 با 6,87 میلیارد دلار، حدود ‌4 درصد نسبت به سال 94 افزایش داشته است.


ابلاغ بسته‌های رونق تولید و اشتغال

روز گذشته همچنین اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور و رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی بسته‌های رونق تولید و اشتغال را ابلاغ کرد. جهانگیری در نامه‌ای به دستگاه‌های اجرایی ضمن ابلاغ بسته‌های جدید رونق تولید و اشتغال،‌ اعلام کرد: دستگاه‌های اجرایی باید برنامه اجرایی هر یک از بسته‌ها را تنظیم و گزارش ماهانه ارائه کنند. معاون اول رئیس‌جمهور همچنین دستگاه‌های اجرایی و وزارتخانه‌های مختلف را به اجرای «بسته‌های رونق تولید و اشتغال» در سال 96 مکلف کرد.

جهانگیری در این ابلاغیه تاکید کرده است: دستگاه‌های اجرایی باید برنامه اجرایی مربوط را مطابق مفاد و زمان‌بندی مندرج در بسته‌ها در قالب «نظام یکپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی- نیپا» تنظیم و از طریق سامانه نیپا به دبیرخانه ستاد ارسال و گزارش ماهانه اقدامات به عمل آمده برای اجرای این مصوبه را به‌طور مستمر به دبیرخانه ستاد ارائه کنند.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما