رؤسای‌جمهور دچار توهم می‌شوند

ادعای عجیب پور‌مختار در گفتگو با روزان:

رؤسای‌جمهور دچار توهم می‌شوند

31 فروردین 1396 3:51

محمدعلی پورمختار، عضو هیئت رئیسه فراکسیون ولایت در گفتگویی با روزان به موضوع احتمال رد صلاحیت محمود احمدی‌نژاد در انتخابات می‌پردازد. او در این گفتگو نه فقط احمدی‌نژاد که حتی حسن روحانی را محق به رد صلاحیت می‌داند و مدعی است که «‌آقای روحانی هم رفتاری شبیه آقای احمدی‌نژاد داشته است. آقای روحانی در سخنرانی‌ها خود به ویژه این اواخر هر نوبت، متعارض و مخالف رهبری صحبت کرده‌اند و این یعنی عدم التزام به ولایت فقیه. دلیل این اتفاق، توهمی ‌است که رؤسای‌جمهور ما دچار آن می‌شوند! فکر می‌کنند چون رای‌های میلیونی آورده‌اند، دیگر کسی جلودار آنان نیست. مشکل ما این است که متاسفانه رؤسای جمهور ما متوهم می‌شوند.»

*نظر شما درباره درخواست اصولگرایان برای ردصلاحیت آقای احمدی‌نژاد چیست؟
نه فقط احمدی‌نژاد که من اعتقاد دارم آقای روحانی نیز باید رد صلاحیت شود. احراز صلاحیت هیچ‌کدام از این دو نباید تایید شود چون هر دو بر خلاف رهبری به انواع و اشکال مختلف حرکت می‌کنند ولی عملکرد واحدی نسبت به هم دارند.

*آیا این درست است که جریان‌ها و احزاب بخواهند در خصوص احراز صلاحیت، نظری را به شورای نگهبان القا یا اعمال کنند؟
این نه القا و اعمال که صرفا اظهار نظر است،. آن هم بر این اساس که اگر شورای نگهبان، احمدی‌نژاد را به خاطر تخطی و عدول از نظر ولایت البته و نه به خاطر ثبت نام که پیشتر در سال‌های پایانی دولت دهم چندین نوبت این رفتار را داشت، رد صلاحیت کند، آقای روحانی نیز در طول ریاست‌جمهوری خود چنین رفتاری را داشته و باید ردصلاحیت شود.

*اگر منظور شما از این عدول و تخطی را بخواهیم به تخلفات مالی ارتباط بدهیم، آیا ردصلاحیت می‌تواند برخورد قانونی کافی برای پرونده‌های آن دوران باشد؟ آیا قائل به این نیستید در حالی که ردصلاحیت، پرونده‌ای را حل نمی‌کند، بهتر نیست که خاطیان  محاکمه شوند؟
منظور من از عدول و تخطی نه به معنای فساد که به معنای عدول از التزام به ولایت فقیه است و ما در قانون نداریم که کسی به خاطر عدم التزام به ولایت فقیه بخواهد محاکمه شود و جرمی ‌محسوب شود.


*پس اصولگرایان یا حامیان رد صلاحیت احمدی‌نژاد، نگاهی به پرونده‌های فساد دولت دهم ندارند و از کنار این مباحث به راحتی می‌گذرند؟
نمی‌توان مسئله را اینچنین مطرح کرد، چراکه مطمئنا پرونده‌های فساد در آن دولت، بی‌تاثیر در حمایت اصول‌گرایان از ردصلاحیت ایشان نیست اما مسئله اصلی اینجاست که اصولگرایان بیشتر به دلیل عدم التزام احمدی‌نژاد به ولایت فقیه خواستار چنین مطلبی شده و موضوع ردصلاحیت را مطرح می‌کنند.


*برخی از اصولگرایان عدم التزام احمدی‌نژاد به ولایت فقیه را مرتبط به نام نویسی ایشان در انتخابات می‌دانند. نظر شما در این خصوص چیست؟
اتفاقا من نظر متفاوت‌تری در این خصوص دارم. ایشان در طول دوران ریاست‌جمهوری خود نشان دادند که به ولایت فقیه التزام ندارند؛ اقداماتی مانند خانه‌نشینی و حمایت‌های بیجا از کابینه در برابر توصیه‌های رهبری نشان دهنده این مسئله است.


*شما آقای روحانی را مانند آقای احمدی‌نژاد می‌بینید که خواستار رد صلاحیت ایشان هستید؟
آقای روحانی هم رفتاری شبیه آقای احمدی‌نژاد داشته است. آقای روحانی در سخنرانی‌های خود به ویژه این اواخر، هر نوبت متعارض و مخالف رهبری صحبت کرده‌اند واین یعنی عدم التزام به ولایت فقیه.


*آیا فکر نمی‌کنید که ادامه چنین دیدگاهی که شما در نظر دارید اگر اجرایی شود، در آینده نامزدی برای حضور در انتخابات باقی نخواهد ماند؟
برای اینکه چنین اتفاقی رخ ندهد، افراد باید از تکرار چنین رفتارهایی جلوگیری کنند. افراد باید با شناخت از موازین قانون اساسی حرکت کنند و همه موارد را به عنوان یک چهره حقوقی بپذیرند. این نمی‌شود که آقای روحانی هر صبح در سخنرانی خود دقیقا بر چیزی مخالف و عکس فرامین رهبری موضع گیری کند.


*متاسفانه چنین روندی در ادوار گذشته باعث شده که ما شاهد باشیم تمامی‌ رؤسای‌جمهوری به نحوی امکان نامزدی دوباره را در انتخابات نداشته باشند. آیا ادامه این راه و روش را شما تایید می‌کنید؟
دلیل این اتفاق، توهمی‌است که رؤسای‌جمهور ما دچار آن می‌شوند! فکر می‌کنند چون رای‌های میلیونی آورده‌اند، دیگر کسی جلودار آنان نیست. مشکل ما این است که متاسفانه رؤسای جمهور ما متوهم می‌شوند.


*با این تفاسیر باید منتظر آن باشیم که رییس جمهور بعدی نیز دچار چنین توهمی بشود؟
ممکن است که چنین اتفاقی رخ بدهد یا رخ ندهد. این به شخصیت درونی خود فرد بازمیگردد که گرفتار هوای نفس و شیاطین جنی و انسانی نشود و اطرفیان او را محاصره نکنند. البته در این میان برخی هم هستند که برای شادی دل دشمن به چنین اقداماتی دست می‌زنند.


*آیا جمنا به چنین شاخصه‌ای توجه کرده است تا نامزد نهایی آنان اصل التزام به ولایت فقیه را داشته باشد؟
قطعا چنین است که نامزد نهایی جمنا با چنین روحیه‌ای برای خدمت به مردم وارد عمل شود.


اما خیلی از چهره‌های اصولگرا مثل آقای لاریجانی یا آقای ناطق و باهنر و. . . قائل به این مسئله نبوده و بر خلاف جمنا از آقای روحانی اعلام حمایت کرده‌اند؟
این نظر شخصی دوستان است و هرکسی می‌تواند در انتخابات نظری داشته باشد.

*اما این افراد جز چهره‌های برجسته اصولگرایی هستند. آیا فکر نمی‌کنید که اصولگرایان در تعریف التزام  نیز دچار اختلاف نظر هستند؟
این موضوع را نمی‌توان به همه جریان تعمیم داد. به هرحال هر فردی نظری دارد‌. چهره‌هایی مانند آقای لاریجانی هر زمان که حزبی‌ایی جریانی تشکیل دادند، می‌توانند این مسئله را به عنوان یک جریان در پیش بگیرند.
 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما