اعلام عزای عمومی در آذربایجان شرقی / تماشاگران سیل هم قربانی شدند

مرگ 36 نفر در سیل استان‌های غربی

اعلام عزای عمومی در آذربایجان شرقی / تماشاگران سیل هم قربانی شدند

28 فروردین 1396 3:6

گروه اجتماعی -روزان: لحظه به لحظه آمار کشته‌ها بالاتر می‌رود. طوفان در استان‌های شمال غربی کشور تا این لحظه 36 کشته داده است. تعدادی هم هنوز مفقود هستند. تعداد کشته ها و مفقودی ها آنقدر بالاست که نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی امروز را در این استان عزای عمومی اعلام کرده است.در تبریز و شهرهای دیگر قسمت‌های از جاده‌ها و خیابان‌های شهری و بین شهری بر اثر سیل نشست کرده و. . .


چند سالی است که سیل‌های پاییزه و بهاره کم کم به زندگی ایرانی‌ها آمده و باید آن خو بگیرند. آثار تغییر اقلیم به ایران هم رسیده؛ اما آمادگی لازم برای برخورد با آن وجود ندارد. از سوی سازمان هواشناسی هشدارهای کافی برای تخلیه منطقه و نرفتن به حاشیه رودخانه‌ها به مردم داده نمی‌شود. هنوز آموزش مواجهه با بحران‌های طبیعی مثل سیل و زلزله جایی در آموزش‌های مدارس ندارد.

به گزارش روزان، همین می‌شود که در همه سیل‌های اخیر تعدادی از قربانیان سیل و رانش زمین آنهایی بودند که به تماشای حادثه آمده بودند؛ غافل از اینکه سیل در یک لحظه با موجی عظیم به سمت‌شان می‌آید و آنها را می‌بلعد. یا زمین زیر پایشان که سست بوده به دلیل سیل دچار رانش شده و زیر پایشان خالی می‌شود. همه این اتفاق‌ها در یک چشم به هم زدن می‌افتد و زمانی برای فرار تماشاچیان وجود ندارد.


از روز جمعه 17 فروردین ماه، شهرستان استان‌های شمال غربی کشور درگیر سیل شده‌اند. زندگی مردم شهرستان‌های مراغه، چارایماق، هریس، بستان آباد، ورزقان، شبستر، تبریز، عجب‌شیر، آذرشهر، ملکان، سراب، ارومیه، اشنویه، نقده، پیرانشهر، سقز و زنجان در چهار استان آذربایجان شرقی و غربی، کردستان و زنجان با شدت کم و زیاد درگیر سیل و آبگرفتگی شده است.

سیل تا ظهر روز گذشته در آذربایجان شرقی با30 کشته، آذربایجان غربی با یک کشته و کردستان با 5 کشته مردم این مناطق را داغدار کرده است. اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در مصاحبه‌ای از بی‌توجهی مردم به هشدارها گلایه کرده و گفته است: تعداد زیادی خودرو بدون توجه به هشدارها در حاشیه رودخانه اطراق کرده بودند که متاسفانه 7 خودرو در سیل گرفتار شدند و بین 15 تا 17 نفر در خودروهای خود در سیل گرفتار شدند و 5 جسد از آب بیرون آورده شد.


به گفته نجار، در عجب شیر روستای چنار 20 نفر مفقود شده که تا به حال جسد 16 نفر از مفقودین پیدا شده است. در آذربایجان غربی یک دوچرخه سوار به درون سیلاب افتاد و فوت کرد. یک نفر هم در ننور بانه جانباخته است. 4 نفر هم در پارک کوثر سقز در اثر رانش زمین جان باختند. در شهرستان آذرشهر حدود 15 تا 17 نفر از مردمی‌که زیر یک پل برای تفریح حضور داشتند، به علت سیل مفقود شدند که تا کنون جسد دو نفر از آنها پیدا شده است.

نجاز از بی‌توجهی مردم به هشدارها گلایه کرده و گفته است: هشدارهای لازم از سوی مقامات محلی به شهروندان داده شده و حتی در حریم رودخانه‌ها نیز مسئولان شخصا به خودروها و افراد حاضر مراجعه کرده و از آنان می‌خواستند که با توجه به پیش بینی‌ها محل را ترک کنند. در آذرشهر هم پلی قرار دارد که هنگام سیل تعدادی از خودروها روی آن قرار داشته و علی رغم هشدارها، تعدادی از این خودروها حاضر به خارج شدن از آن نبودند.
مرتضی سلیمی، رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر هم آبگرفتگی استان‌های شمال غربی کشور را یک سیل واقعی می‌داند و درباره علت بالای آمار فوتی‌ها و مفقودها در این سیل می‌گوید: برخی از دلایل آن به دلیل بی‌توجهی مردم است که حتی متوفیانی داشتیم که حادثه سیل را جدی نگرفته بودند و برای تماشای مناطق خطرناک سیل اقدام کرده بودند که جان خود را از دست دادند.
با این حال بحران این سیل هنوز تمام نشده و ادامه دارد؛ طوری که سازمان هواشناسی برای امروز هم نسبت به خطر تندباد، سیلاب و صاعقه در دامنه‌های البرز و غرب کشور هشدار داده است. احد وظیفه، مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی به مردم توصیه کرد: ضمن رعایت نکات ایمنی و انجام اقدامات لازم برای جلوگیری از خسارت، از توقف در حاشیه رودخانه‌ها، کانال‌ها و مناطق مستعد سیلاب و همچنین از تردد غیر ضروری در رود دره‌های مناطق کوهستانی خودداری کنند. وی معتقد است بازبینی تابلوهای شهری و تخلیه آبراه‌ها و کانال‌ها برای جلوگیری از خسارت باد شدید و سیلاب موقت می‌تواند مفید باشد.

رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر: متوفیانی داشتیم که حادثه سیل را جدی نگرفته بودند و برای تماشای مناطق خطرناک سیل اقدام کرده بودند که جان خود را از دست دادند.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما